Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu

Celý MS kraj |  | Beskydský expres

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

Dobové ukázky patří u návštěvníků památek mezi velmi oblíbené. Díky dobrovolníkům a historickým nadšencům si mohou názorně představit, jak se v dané době žilo. Opevnění Velká šance jim takový zážitek zprostředkovává.

Alena Kolčárková, ředitelka Gorolského turistického informačního centra: “Dneska máme akci, která zapadá do cyklu Fajné léto v Moravskoslezském kraji. Ta naše je zaměřena na historii. Jmenuje se Těšínský kníže a uherský velmož na Šancích. A to je v podstatě ten hlavní motiv celé historické akce. Tito dva pánové, už samozřejmě jenom jejich zástupci, se tady sejdou, aby demonstrovali tu spolupráci Těšínského Slezska s tou uherskou částí, jak spolu nějakým způsobem komunikovali, aby bránili hranici před Bočkajovými povstalci. Takže za tím účelem spojili své síly. A my dneska tady na této akci chceme ukázat jednak to setkání obou velmožů, které proběhne ve 12 hodin a potom odpoledne máme takovou velkou bojovou ukázku, kdy nám budou tady útočit právě ti Bočkajovi povstalci a budou útočit na Velkou šanci, aby ji dobyli. Věříme, že ji opět nedobydou, abychom mohli zase příští rok vymyslet další podobnou akci. A mezi těmi dvěma velkými ukázkami máme připravené ukázky života v táboře. Jsou tam vojáci, vysvětlují, jaký je rozdíl mezi uherskými a císařskými vojáky, jakou mají výzbroj, jak vlastně tady působili, máme tady dělostřelce, máme tady jízdy na koních.”
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Já jsem velmi rád, že se v rámci Fajného léta udělají akce a události v rámci Technotrasy a jednou takovou památkou, na které teď stojíme, je pevnost Šance, která sehrála významnou roli v boji proti Turkům. Dnes je to památka, která je chráněná zákonem a postupné dochází k její rekonstrukci a zpřístupňování veřejnosti v tom rozsahu, v jakém byla vlastně postavena před pětisty lety. Jsem rád, že je tady docela velká účast lidí, protože si myslím, že si to památka zaslouží a je tady ukázka lidových řemesel, tradiční hudby. Myslím si, že lidé mohou zakusit tu středověkou atmosféru, která tady na Jablunkovsku vládla. A součástí této akce je křest knihy Porta Silesiae, která vlastně mapuje historii této významné stavby, které se říká Šance, protože má hvězdicovitý tvar a je něčím unikátním v rámci celé střední Evropy.”

Knihu vydalo Muzeum Těšínska, které mapuje historii celého regionu.

Martin Krůl, Muzeum Těšínska, historik, autor knihy: “Kniha je dílem dlouhodobého výzkumu, který realizuji už od roku 2005 a zabývá se unikátním systémem upevnění, který bránil hranice Slezska na pomezí Uher a Polska. Tento systém, jehož počátky se kladou do 16. století a konec do století devatenáctého. Název Porta Silesiae jsem dal tomu proto, poněvadž vlastně tato pevnost a celý systém tvořily pomyslnou bránu do Slezska. To znamená, že všichni, kdo chtěli do Slezska projet, nebo ze Slezska odjet, museli projít tímto místem. Kniha je rovněž dílem toho, jak jsem již zmiňoval, dlouhodobého výzkumu, kdy bylo přistoupeno k rozsáhlému archivnímu výzkumu a byla sehnána spousta informací zejména z archivu z Vídně, Vratislavi, Prahy nebo Opavy. Tím, co jsem opravdu rád, že se podařilo, je katalog map, kdy ze všech těchto institucí byla sehnána prakticky asi veškerá kartografická zobrazení celé hraniční oblasti. Zároveň publikace obsahuje katalog těchto map, kde je popsáno, kdo je vydal, kdo vydal mapu, co zobrazuje a odkud pochází.”

Opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova zve také na další akce, které se konají v průběhu sezony.


Nahlásit chybu


K tématu

Veřejnost pomohla osvětlit historii svatého obrázku v Hájku na okraji Frýdku-Místku

12. října 2023 16:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Svatý obrázek Panny Marie na stromě u kapličky v Hájku na okraji Frýdku-Místku má potvrzeného autora. Pravděpodobně ho namaloval malíř Josef Lang. Obraz navíc není původní, ale kvůli pokácení stromu byl vyměněn. Tyto zajímavosti pomohla odhalit veřejnost na základě nedávné výzvy.

Ostravská Fiducia oslavila 25 let. Pečuje o památky a řeší i témata k budoucnosti města

20. října 2023 15:49 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Ostravský spolek Fiducia oslavil 25 let své existence. Za tu dobu pomáhá objevovat historii a zachovávat různé památky. Ale také otevírá různá diskuzní témata týkající se budoucnosti města.

Národní památkový ústav v Ostravě představuje historické kovové mosty

12. října 2023 19:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostravské pracoviště Národního památkového ústavu zahájilo výstavu Udržitelnost historických kovových mostů. Panely, které vznikly z projektu ČVUT, představí příklady kovových mostů v České republice.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Dnes 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

Včera 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu
Vydáno 24. července 2024 17:47, Celý MS kraj, Libor Běčák
Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

Dobové ukázky patří u návštěvníků památek mezi velmi oblíbené. Díky dobrovolníkům a historickým nadšencům si mohou názorně představit, jak se v dané době žilo. Opevnění Velká šance jim takový zážitek zprostředkovává.

Alena Kolčárková, ředitelka Gorolského turistického informačního centra: “Dneska máme akci, která zapadá do cyklu Fajné léto v Moravskoslezském kraji. Ta naše je zaměřena na historii. Jmenuje se Těšínský kníže a uherský velmož na Šancích. A to je v podstatě ten hlavní motiv celé historické akce. Tito dva pánové, už samozřejmě jenom jejich zástupci, se tady sejdou, aby demonstrovali tu spolupráci Těšínského Slezska s tou uherskou částí, jak spolu nějakým způsobem komunikovali, aby bránili hranici před Bočkajovými povstalci. Takže za tím účelem spojili své síly. A my dneska tady na této akci chceme ukázat jednak to setkání obou velmožů, které proběhne ve 12 hodin a potom odpoledne máme takovou velkou bojovou ukázku, kdy nám budou tady útočit právě ti Bočkajovi povstalci a budou útočit na Velkou šanci, aby ji dobyli. Věříme, že ji opět nedobydou, abychom mohli zase příští rok vymyslet další podobnou akci. A mezi těmi dvěma velkými ukázkami máme připravené ukázky života v táboře. Jsou tam vojáci, vysvětlují, jaký je rozdíl mezi uherskými a císařskými vojáky, jakou mají výzbroj, jak vlastně tady působili, máme tady dělostřelce, máme tady jízdy na koních.”
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Já jsem velmi rád, že se v rámci Fajného léta udělají akce a události v rámci Technotrasy a jednou takovou památkou, na které teď stojíme, je pevnost Šance, která sehrála významnou roli v boji proti Turkům. Dnes je to památka, která je chráněná zákonem a postupné dochází k její rekonstrukci a zpřístupňování veřejnosti v tom rozsahu, v jakém byla vlastně postavena před pětisty lety. Jsem rád, že je tady docela velká účast lidí, protože si myslím, že si to památka zaslouží a je tady ukázka lidových řemesel, tradiční hudby. Myslím si, že lidé mohou zakusit tu středověkou atmosféru, která tady na Jablunkovsku vládla. A součástí této akce je křest knihy Porta Silesiae, která vlastně mapuje historii této významné stavby, které se říká Šance, protože má hvězdicovitý tvar a je něčím unikátním v rámci celé střední Evropy.”

Knihu vydalo Muzeum Těšínska, které mapuje historii celého regionu.

Martin Krůl, Muzeum Těšínska, historik, autor knihy: “Kniha je dílem dlouhodobého výzkumu, který realizuji už od roku 2005 a zabývá se unikátním systémem upevnění, který bránil hranice Slezska na pomezí Uher a Polska. Tento systém, jehož počátky se kladou do 16. století a konec do století devatenáctého. Název Porta Silesiae jsem dal tomu proto, poněvadž vlastně tato pevnost a celý systém tvořily pomyslnou bránu do Slezska. To znamená, že všichni, kdo chtěli do Slezska projet, nebo ze Slezska odjet, museli projít tímto místem. Kniha je rovněž dílem toho, jak jsem již zmiňoval, dlouhodobého výzkumu, kdy bylo přistoupeno k rozsáhlému archivnímu výzkumu a byla sehnána spousta informací zejména z archivu z Vídně, Vratislavi, Prahy nebo Opavy. Tím, co jsem opravdu rád, že se podařilo, je katalog map, kdy ze všech těchto institucí byla sehnána prakticky asi veškerá kartografická zobrazení celé hraniční oblasti. Zároveň publikace obsahuje katalog těchto map, kde je popsáno, kdo je vydal, kdo vydal mapu, co zobrazuje a odkud pochází.”

Opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova zve také na další akce, které se konají v průběhu sezony.


Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000044146/na-opevneni-velka-sance-pripomneli-historii-ochrany-hranic-slezska-a-pokrtili-knihu