Loňské povodně ovlivnily i místo a podobu letošního závodu a zahájení sezóny.
Josef Večeřa, organizátor: „Udělali jsme drobnou změnu, že tedy z náměstí nepůjdou soutěžící pěšky, ale pojedou autem. To znamená, do příštích let by nám to umožňovalo přesun na vzdálenější místa, kam jsme se nemohli dostat, protože jsme byli limitování asi těmi 10, 12 kilometry. Pojedou 5 km směrem Heřmanovice. Tam je čeká první úkol, tam budou rýžovat. Všechny ostatní disciplíny budou na jednom místě, kde paprsčitě budou plnit jednotlivé úkoly.“
Ve Zlatých Horách se sešly stylově vybavené týmy z celé republiky i z Polska.
Vosa, člen týmu, Opava: „My jsme vyslanci Mikuláše 1., vévody opavského, který nás vyslal najít nejlepší pozemky k postavení jeho manufaktury u zlatorudných mlýnů. Letos jsme tady poprvní. Mimochodem, zapomněli jsme to nejdůležitější, zapomněli jsme ešus, to znamená, dcera teď vyráží a doufám, že nám ho stihne dovézt.“
Lea, členka týmu Naděje: „My jsme skupina Naděje a jsme všude možně. Ostrava, Opava...Já jsem tady dlouho nebyla, ale chodila jsem sem spíše jako menší a teď jsem po dlouhé době zase zpátky.“
Jarek, člen týmu Naděje: „Já jsem tady za tým Marná naděje, je to tým, který málokdy vyhrává a proto jsme tomu už na začátku dali takový název.“
členka týmu Dream Team (PL): „Jsme z Polska, jsme čtyři a jmenujeme se Dream Team.“
tým Hubenej Claim: „Já z Českého ráje, já jsem přijel od Jihlavy, Hubenej Claim jako tým, Michalové jsme. Je nás pět a dva psi.“
Gill, pamětník: „Já jsem dneska tady poprvé. Příští rok, jestli neumřu, tak budu mít 90. To se bude zase popíjet. Já je budu honit, mizery, já jim dám.“
Prvním soutěžním úkolem bylo rýžování zlatinek ze zmrzlého písku přímo na zlatohorském náměstí. Zlatokopové museli použít vlastní nádoby i zdroje tepla.
Josef Večeřa, organizátor: „Kromě klasických disciplín, jako rýžování a vaření fazolí, tam budou mít tentokrát zase nějaké ruční práce, tkaní, budou mít testy a budou mít manuální práce. Manuální práce na díle. To by měli zase stihnout do těch 6 hodin. Jsem zvědavý, jak vyjdeme, protože ty jednotlivé okruhy, které mají, tak to jsou po hodinách, máme 11 družstev, tak budeme mít co dělat, abychom se do těch 6 hodin vešli.“
Členové týmů plnili také znalostní úkoly z historie, poznávali horniny a vyráběli nádoby. Celý zlatokopecký areál letos prochází obnovou po ničivých povodních.
Milan Rác (nez.), starosta Zlatých Hor: „Letošní ročník je trošku jiný, protože v popovodňovém stavu. Nebude se rýžovat na skanzenu, který prochází obnovou, ale na sezónu a na letní rýžování bude připraven. Areál prochází kompletní opravou, teď soutěžíme nějaké veřejné zakázky na výrobu claimů, budeme soutěžit elektro přípojky a věřím, že všechno do srpna, kdy má proběhnout další ročník soutěže O pánev starosty města, že všechno bude v pořádku.“
Po sečtení časů a bodů se vítězi soutěžního klání staly týmy Hubenej Claim před týmem Naděje z Opavy a Geotýmem z Polského Bedzinu.