Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj investuje v létě stamiliony do oprav škol

Celý MS kraj |

Letní období je pro opravy a rekonstrukce školských budov nejvhodnější. I v tomto roce se v Moravskoslezském kraji realizují desítky investic. Aktuálně se pracuje na 55 projektech s celkovými náklady 790 milionů korun. Dokončena byla například rozsáhlá rekonstrukce krajské Základní školy na Praskově ulici v Opavě za 221 milionů korun nebo opravy třineckého gymnázia, které kraj vyšly na 42 milionů.

Na školských budovách pracuje napříč regionem. Investuje se v Opavě, Karviné, Frýdku-Místku, Havířově, Ostravě, Frýdlantu nad Ostravicí, Třinci, Hlučíně, Krnově, Frenštátu pod Radhoštěm, Českém Těšíně, Bruntále a Novém Jičíně.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Rekonstruujeme střechy, zateplujeme fasády, měníme okna, instalujeme výtahy, měníme elektroinstalace, řešíme příjezdové komunikace i venkovní plochy školských areálů. Celkem se toto léto realizuje 55 projektů za 790 milionů korun. Mnohé z těchto akcí trvají déle než letní prázdniny, mnohé začaly už v minulém roce nebo minulých měsících, jiné budou dokončeny později, nicméně červenec a srpen je skutečně každý rok co se týče staveb nejrušnější. Snažíme se co nejefektivněji využít období, kdy jsou školy prázdné."

Největší aktuální krajskou školskou investicí je kompletní rekonstrukce budovy základní školy na Praskově ulici v Opavě. Vyšla krajský rozpočet na 224 milionů korun. Práce začaly v listopadu 2021, dokončeny byly v tomto týdnu.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství a sport: "V této esteticky významné budově na okraji památkové zóny města se vzdělávají děti s vadami zraku a řeči a děti se zdravotním a sociálním postižením. Kromě komplexní rekonstrukce stávajících prostor byla součástí projektu půdní vestavba. V podkroví vznikl nový internát, speciálně pedagogické centrum a další specializované učebny. Proměna se týkala i venkovních prostor a zpevněných ploch kolem budovy školy. Věřím, že zde budou mít děti i jejich pedagogové příjemné a bezpečné zázemí."

Dokončena byla také rekonstrukce Gymnázia Třinec, která začala loni v srpnu. Budova má nové střechy, opravenou a zateplenou hlavní fasádu, částečně vyměněná okna a nové vstupní dveře. Stavba vyšla na 42 milionů korun, veškeré náklady hradil kraj.

Mezi projekty realizovanými během letošních prázdnin jsou pak například budování sportoviště Střední odborné školy v Bruntále, rozsáhlá rekonstrukce Střední školy společného stravování Ostrava-Hrabůvka a jejího domova mládeže, před dokončením je výstavba sportovní haly ve Frenštátě pod Radhoštěm za 166 milionů korun. Také pokračují práce na opavském Školním statku, kde se aktuálně rekonstruuje centrální kotelna a pokračuje se v opravách střech.

Nahlásit chybu


K tématu

Investice, opravy na školách i podpora sportu ve Frýdku-Místku

21. srpna 2025 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekordní počet rozjetých investic. Opravy na školách i nabídka sportovišť pro veřejnost. Dotace do sportu a podpora hlavně dětí a mládeže v pohybu. To je řada témat, které ve studiu přiblížil primátor Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek postupně opravuje významné objekty ve městě a chce do nich vrátit život

28. srpna 2025 14:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se vrací ke svému historickému dědictví a dává mu nový život. Město aktivně pracuje na oživení objektů jako jsou Český dům, bývalá záložna a hotel Centrum, aby zabránilo jejich chátrání. Městský majetek má v budoucnu sloužit novému využití.

Bazén se mění po etapách, na řadě bude opět vnitřek

26. července 2026 7:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V následující reportáži zrekapitulujeme letošní největší investiční akci města, což je rekonstrukce venkovního bazénu. Stála 110 milionů korun. Celkem ovšem do tohoto areálu, včetně krytého bazénu, směřovala od roku 2015 už téměř dvojnásobná částka.


Passat v Ostravě-Dubině vyjel z kruhové křižovatky do pole, mezi zraněnými byly i děti

Dnes 10:53 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté vyšetřují dopravní nehodu, která se stala v pátek 31. července krátce po 13. hodině na místní komunikaci u prodejny Albert v Ostravě-Dubině. Řidič vozidla VW Passat měl podle informací záchranářů zřejmě zkolabovat a nezvládl průjezd kruhovou křižovatkou, poté vyjel mimo silnici a havaroval do pole. Zranilo se celkem pět lidí, mezi nimi i tři nezletilí.

Slavnost vyzdvihne nejen sportovní úspěchy a nabídne i adrenalinovou zábavu

Město ožije v září tradiční dvoudenní slavností. Letošní ročník má téma „Nový Jičín na stupních vítězů“ a bude oslavou sportu i jiných úspěchů v různých odvětvích.

Tragická nehoda na I/56 u Frýdlantu nad Ostravicí, zemřel mladý motorkář

Na silnici I/56 se v pátek odpoledne stala tragická dopravní nehoda. U Frýdlantu nad Ostravicí se střetl motocyklista s osobním autem jedoucím stejným směrem. Osmadvacetiletý řidič motocyklu Honda utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Nehoda vlaku ve Svinově: rychlík z Olomouce nedobrzdil v konečné stanici

Včera 20:30 | Ostrava-Svinov | Lukáš Zavadil

Složky IZS spěchaly v pátek odpoledne na svinovské nádraží v Ostravě, kde havaroval rychlík R27 jedoucí z Olomouce do Ostravy. Strojvedoucí podle dostupných informací nedobrzdil soupravu, která narazila do zarážedla, a jeden z vozů následně vykolejil. Ve vlaku cestovalo přibližně čtyřicet lidí, podle informací policie se jeden člověk lehce zranil.

Záchranná stanice v Bartošovicích hlásí vysoký počet přijatých zvířat, vedra mohou situaci ještě zkomplikovat

Včera 10:51 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranná stanice v Bartošovicích hlásí v posledních dnech vysoký počet přijatých zvířat. Ošetřovatelé se starají například o šest čápů bílých, mládě vydry říční nebo zraněného kvakoše nočního. Přibývají také mláďata rorýsů, poštolek a drobných pěvců, kterým mohou očekávaná tropická vedra situaci ještě zkomplikovat.

Ve Větřkovicích na Opavsku stále zasahují hasiči, stupeň požárního poplachu byl snížen na II.

30. července 2026 14:00 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Rozsáhlý požár vypukl ve čtvrtek v poledne v obci Větřkovice a její části Nové Vrbno na Opavsku. S ohněm, který zasáhl plochu přibližně 27 hektarů, na místě bojovalo 30 jednotek hasičů s vyhlášeným třetím stupněm poplachu. Hasební práce probíhaly po celou noc.

V Havířově zachránili muže, který se zraněný nemohl dostat z rybníka

30. července 2026 18:01 | Havířov | Bára Kelnerová

Sušanské rybníky v Havířově se staly dějištěm záchranné akce. Ve čtvrtek odpoledne se tam sjeli hasiči a policisté, aby tam na poměrně rozsáhlém území s bujnou vegetací hledali staršího a nemocného muže, který se tam zřejmě mohl dostat do nesnází při rybaření.

IC na přehradě Šance přibližuje svět vody pomocí pěti dotykových obrazovek

Vodní dílo Šance prošlo v letech 2015 až 2018 rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 470 milionů korun, která zvýšila jeho bezpečnost při mimořádných povodních. Součástí bylo vybudování nové provozní budovy se zázemím pro pracovníky Povodí Odry a informačním centrem, otevřeným v roce 2019.

Jeho krádež sledoval majitel na kamerách. Vykrádač chat na Frýdecko-místecku řádil šestkrát

Včera 9:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V jeho chatě se pohyboval neznámý člověk. Majitel ho sledoval na kamerách a zavolal na policii. Hlídka chytila zloděje venku s plnými taškami. Vyšlo najevo, že vykradl celkem šest chat na Frýdecko-místecku se škodou více než sto tisíc korun. Zloděj přiznal, že se chce napravit kvůli své rodině.

Hasiči zasahovali u úniku čpavku v Ostravar Aréně, lidé dostali varovnou SMS

30. července 2026 19:34 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

V Ostravar Aréně v Ostravě došlo ve čtvrtek v podvečer k úniku čpavku. Podle dostupných informací ho způsobila závada na chladicím zařízení ledové plochy. Koncentrace uniklé látky nemají být život či zdraví ohrožující, v okolí haly ale po dobu zásahu hasičů platí preventivní opatření.

Kominíci

Opava Nástup: od 1. srpna 2026 od 30 000 do 55 000 Kč/měsíc

Konference Česko bez nehod proběhla i v Ostravě

Včera 14:09 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Bezpečnost na silnicích není jen o tom, jak jezdí řidiči. Důležitou roli hraje také to, kde k nehodám nejčastěji dochází, proč se opakují a co se dá udělat pro to, aby se riziková místa změnila. Právě tím se zabývají regionální nehodové konference Česko bez nehod, které postupně míří do všech krajů. Jedna z nich zavítala také do Ostravy.

Hosté ve studiu: Martin Dutko, jednatel krajské společnosti KODIS

Včera 13:35 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Novinky ve veřejné dopravě pro turistickou sezonu

Vážná nehoda v Třinci. Mladý řidič narazil do sloupu, čtyři lidé skončili v nemocnici

30. července 2026 9:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

21letý řidič nezvládl v Oldřichovicích zatáčku a s autem naboural do sloupu elektrického vedení. V autě zůstali zaklíněni tři lidé, které museli vystříhat hasiči. Záchranáři na místě ošetřili celkem čtyři mladé zraněné, řidiče transportoval vrtulník ve velmi vážném stavu do ostravské nemocnice.

Bavilo ho dívat se na plameny. Policie dopadla dvacetiletého žháře, který v Ostravě a Hlučíně zakládal požáry

30. července 2026 8:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během pár dní úmyslně založil hned několik požárů. Ostravští a opavští kriminalisté dopadli dvacetiletého mladíka, který zapálil rybářskou chatku, popelnice i velký stoh slámy. Svým řáděním způsobil škodu za zhruba 800 tisíc korun. Sám přitom policii přiznal, že se na plameny jen rád díval.

Spanilá jízda i pomník u místa tragédie. Případ sraženého motorkáře se dál prověřuje

29. července 2026 22:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pro druhé by se rozdal. Leccos opravil a vyrobil. Vášnivý sběratel motorek a veteránů, hlavně strojů Jawa, Jiří M. (41) jel na Pionýru večer z práce domů a na obchvatu Krnova ho zezadu smetl 21letý řidič ve voze BMW. Policie nehodu stále prověřuje. Rodina a přátelé se s Jiřím už rozloučili. U místa tragédie mu postavili pomníček a desítky motorkářů se vydaly na spanilou jízdu.

Moravskoslezský kraj investuje v létě stamiliony do oprav škol
Vydáno 4. srpna 2024 21:11, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Letní období je pro opravy a rekonstrukce školských budov nejvhodnější. I v tomto roce se v Moravskoslezském kraji realizují desítky investic. Aktuálně se pracuje na 55 projektech s celkovými náklady 790 milionů korun. Dokončena byla například rozsáhlá rekonstrukce krajské Základní školy na Praskově ulici v Opavě za 221 milionů korun nebo opravy třineckého gymnázia, které kraj vyšly na 42 milionů.

ZŠ Praskova, Opava; zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Na školských budovách pracuje napříč regionem. Investuje se v Opavě, Karviné, Frýdku-Místku, Havířově, Ostravě, Frýdlantu nad Ostravicí, Třinci, Hlučíně, Krnově, Frenštátu pod Radhoštěm, Českém Těšíně, Bruntále a Novém Jičíně.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Rekonstruujeme střechy, zateplujeme fasády, měníme okna, instalujeme výtahy, měníme elektroinstalace, řešíme příjezdové komunikace i venkovní plochy školských areálů. Celkem se toto léto realizuje 55 projektů za 790 milionů korun. Mnohé z těchto akcí trvají déle než letní prázdniny, mnohé začaly už v minulém roce nebo minulých měsících, jiné budou dokončeny později, nicméně červenec a srpen je skutečně každý rok co se týče staveb nejrušnější. Snažíme se co nejefektivněji využít období, kdy jsou školy prázdné."

Největší aktuální krajskou školskou investicí je kompletní rekonstrukce budovy základní školy na Praskově ulici v Opavě. Vyšla krajský rozpočet na 224 milionů korun. Práce začaly v listopadu 2021, dokončeny byly v tomto týdnu.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství a sport: "V této esteticky významné budově na okraji památkové zóny města se vzdělávají děti s vadami zraku a řeči a děti se zdravotním a sociálním postižením. Kromě komplexní rekonstrukce stávajících prostor byla součástí projektu půdní vestavba. V podkroví vznikl nový internát, speciálně pedagogické centrum a další specializované učebny. Proměna se týkala i venkovních prostor a zpevněných ploch kolem budovy školy. Věřím, že zde budou mít děti i jejich pedagogové příjemné a bezpečné zázemí."

Dokončena byla také rekonstrukce Gymnázia Třinec, která začala loni v srpnu. Budova má nové střechy, opravenou a zateplenou hlavní fasádu, částečně vyměněná okna a nové vstupní dveře. Stavba vyšla na 42 milionů korun, veškeré náklady hradil kraj.

Mezi projekty realizovanými během letošních prázdnin jsou pak například budování sportoviště Střední odborné školy v Bruntále, rozsáhlá rekonstrukce Střední školy společného stravování Ostrava-Hrabůvka a jejího domova mládeže, před dokončením je výstavba sportovní haly ve Frenštátě pod Radhoštěm za 166 milionů korun. Také pokračují práce na opavském Školním statku, kde se aktuálně rekonstruuje centrální kotelna a pokračuje se v opravách střech.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000044290/moravskoslezsky-kraj-investuje-v-lete-stamiliony-do-oprav-skol