Povodně způsobily v Ostravě největší škodu na vodohospodářské infrastruktuře. Konktrétně hlavně zaplavily Ústřední čistírnu odpadních vod, která je tak nefunkční. Oprava bude trvat nejméně tři měsíce a vyžádá si asi 300 milionů korun. Naštěstí ale nehrozí ekologická havárie.
Petr Konečný, ředitel OVAK: "Splašky, to je to, co dnes teče do vodního toku, nejsou ze své podstaty toxické. Mají zvýšenou infekčnost, ale nejsou toxické. My jsme apelovali na občany, aby hlavně v této době nevhazovali do kanalizace to, co tam nepatří."
Opravy čistírny běží naplno. Splašky proto nyní technologie obtékají a jsou vypouštěny přímo do řeky Odry přes Černý potok v Přívoze. Naštěstí jsou ale zředěny natolik, že tvoří necelé jedno procento vody.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Bavíme se o měsících, které jsou vydatnější na srážky, není období sucha, jsou lepší měsíce z hlediska spádu a průtok je 90 kubíků za sekundu, který je oproti standardu 5 kubíků za sekundu několikanásobný, takže ekologická škoda je o něco menší."
V první fázi budou opraveny technologie na čištění pevných částí, které tvoří asi 50 procent splašků. To by mělo být hotovo do tří měsíců, pak bude následovat obnova biologické části.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Co nejdříve se budeme snažit rozjet zachycování hrubého znečištění, ale všichni jsme součástí jedné Ostravy a všichni můžeme pomoci, aby byl ten odpad co nejmenší. Je to na každém z nás."
Menším ekologickým dopadům na životní prostředí nahrává také chladno, protože s nižší teplotou je i nižší mikrobiální oživení v tocích.