V pondělí mimořádně zasedla rada města Ostravy, aby projednala smlouvu k opravě servopohonů čistírny, kterou realizují Ostravské vodárny a kanalizace za cenu přesahující 880 000 korun bez DPH.
Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Havarijní stav zařízení řešíme od prvních okamžiků, provozní společnost zatím s ohledem na rozsah škod zcela zatopené čistírny disponuje předběžnými informacemi, které bude průběžně upřesňovat. Toto je první z jistě celé řady kroků na cestě k úspěšnému obnovení provozu. Škody na majetku, dle velmi hrubých odhadů, přesáhnout 300 milionů korun. V rámci dnes radou města schválených prací budou provedeny nezbytné úkony ke znovuobnovení provozu, mezi nimi například demontáže motoru a ovládací desky, jejich vysušení, dojde ke kontrole stavu mechaniky, proměření izolačního stavu či k výměnám mikrospínačů a ložisek. Další potřebné práce budou detekovány v průběhu prováděných prací. Cíl je jediný, co nejdříve obnovit provoz čistírny."
V Ostravě-Přívoze došlo v důsledku povodně k evakuaci stovek obyvatel, voda v této části města postihla mnohé společnosti. Zcela zasáhla i provoz ústřední čistírny odpadních vod, minimální hladina v areálu činila 2,5 metrů, na některých místech však hladina vystoupala do výše 6 metrů. Zapříčinila tak totální kolaps elektrických zařízení, elektronických prvků, strojů a samotné technologie čištění odpadních vod.
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Bezprostředně před evakuací zaměstnanců byla odpojena zařízení od elektrické energie, což zamezilo zkratům na trafostanicích a snížilo už tak významný rozsah škod. Ústřední čistírnu odpadních vod není nyní možno připojit k elektrické energii bez zajištění výměny nebo repase většiny vnitřních rozvaděčů a komplexních elektrických zařízení. Obnova jejího provozu je však pro město prioritou, intenzivně probíhají veškeré kroky k obnově jejího provozu, a to od prvopočátku."
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora pro investice: "Naprostá většina technologických prvků jako jsou např. elektrické motory, automaty, plynojem, dmychadla, kotelna byly pod vodou, jsou vážně poškozeny a není možné je jednoduše zprovoznit jen opětovnou dodávkou proudu nebo vyčištěním. Po vyčerpávání vody je průběžně zjišťován rozsah a míra poškození. V současnosti je zřejmé, že bude zapotřebí celé série různých úkonů, dnes jsme proto na mimořádném zasedání rady schválili první z nich."
I přes maximální snahu zaměstnanců Ostravských vodáren a kanalizací i dodavatelů se zprovoznění prvního stupně mechanického čištění odpadních vod, který odstraňuje hrubé nečistoty a nerozpuštěné látky, předpokládá v řádech měsíců. Kompletní zprovoznění dalšího stupně čištění, tzv. biologického, se dá odhadovat až do půl roku.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora pro životní prostředí: "O této situaci byly informovány všechny dotčené orgány státní správy a cestou krajského krizového štábu také Ústřední krizový štáb. Každopádně chci ubezpečit veřejnost, že na odstranění následků se intenzivně pracuje od prvopočátku, lze dodat, že jsou v procesu další úkony, kterých je dále zapotřebí k odstranění vodou způsobených škod a ke znovu zprovoznění čistírny, přičemž tyto se pohybuji v milionových částkách. Obdobnou situaci již město řešilo při ničivých povodních v roce 1997. Lze doplnit, že menší čistírny v okrajových částech Ostravy byly postiženy povodní jen částečně a nyní jsou již zcela zprovozněny."
Do zprovoznění ústřední čistírny bohužel potečou odpadní vody z Ostravy do řeky Odry. Vodárny nemají nyní možnost, jak situaci změnit. Zastavily pouze dovoz průmyslových odpadních vod prostřednictvím cisteren a naplno zprovoznily menší čistírny v okrajových částech města. Vodnatost Odry je v současnosti poměrně vysoká, odpadní vody jsou díky tomu naředěny, ale dlouhodobý stav by mohl negativně ovlivnit rovnováhu ekosystému v řece.