Lednová ekologická havárie na rybníku Míčovec ve Stonavě, která zapříčinila úhyn dvou tun ryb je stále v šetření. Do rybníku se přítokem dostalo biologické hnojivo.
Jiří Míča, předseda Amatérského spolku rybářů: „Je to vytrasované z pole tady nad rybníkem. Viník ještě není znám, šetří to Policie ČR.“
Po jarních deštích se kvalita vody v rybníku zlepšila, rybáři začali s obnovou. Nasazeno zatím bylo 1200 kg ryb. O kvalitu vody se nyní nově starají speciální bakterie.
Jiří Míča, předseda Amatérského spolku rybářů: „To znečištění bylo tak velké, že ta příroda by to čistila rok až dva roky.“
Michal Bajnar, odborník na biologické čištění vody: „Bakterie umí rozložit organický odpad. Tzn. vycházíme z toho, že se jednalo o nějaké organické znečištění, narozdil od kauzy, kterou jsme měli na řece Bečvě, kde pravděpodobně došlo k úniku nějaké chemikálie. Bakterie způsobí to, že znečištění, které v tomto rybníku je, bude rozloženo na naprosto neškodné látky jako vodík a kyslík.“
Dušana Bernatíková, poradkyně na biologické čištění vody: „Bakterie jsou sypké, proto je aktivujeme ve vodě, kterou vezme z tohoto rybníka. V té vodě se aktivuje ta bakterie a začne pracovat. Budeme postupně, ať zasáhneme co největší plochu, to vlévat do toho rybníku.“
Během roku je naplánováno celkem sedm aplikací. Po prvotní očkovací dávce bude následovat dalších šest dávek. Začalo se v dubnu a skončí se na podzim.