V ulicích Frýdku-Místku se objevily nové šedé kontejnery. Vypadají podobně jako ty na sklo, ale tyto jsou na drobný kovový odpad.
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Město Frýdek-Místek společně s námi se rozhodlo, že zavedeme další oddělený sběr. Aby občané měli možnost třídit i kovy všeho druhu. To znamená veškeré plechovky, nejenom od nápojů, tak jak to mají dodneška, kdy už pět let sbíráme plechovky od nápojů, od různých energy drinků, Coca-Col a podobně, společně s plasty, ta možnost tady je i nadále. Takže do žlutých nádob pořád ty nápojové plechovky můžou dávat. Ale rozšířilo se to o oddělený sběr veškerých kovů."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Radnice prostřednictvím Frýdecké skládky nechala v novém roce rozmístit celkem 50 šedých nádob na drobné kovy. Do těchto kontejnerů nebo nádob mohou občané vhazovat drobné kovy, jako jsou kancelářské sponky, šroubky, hřebíky, konzervy a jiný drobný kovový odpad."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Ten požadavek od lidí tady byl, takže se vytipovalo dalších 50 stanovišť ve Frýdku-Místku a začaly se v průběhu ledna rozvážet šedé nádoby typu zvon, které vidíte na snímcích a které se do města umísťují. Svážené budou pravidelně jedenkrát za měsíc a pak uvidíme podle potřeby, jestli ta potřeba bude častější, tak se budou vozit i častěji tyto nádoby."
Tomáš Kocich, pracovník Frýdecké skládky: "Rozvoz je prostě, oni přijedou, přistaví se kontejner, který má vlastní čip, který se musí načipovat a uvést do systému." - Co tam vidíte v tom systému? - "No, tak tady si najdu mapku. Jo. A zjistím si, kde mám nějaké body, kde prostě by se ty kontejnery měly nacházet. A vidím, že tu mám různé. Jo třeba hospodu tady. A já musím uvést ten čip. Přiřadit na tu adresu a takové." - K čemu to slouží potom, to čipování? - "No, čipování slouží k tomu, aby se vědělo, jestli byl svoz provedený nebo ne."
Nádoby se podařilo získat z projektu EKO-KOM, což je autorizovaná obalová společnost. Město je tedy dostalo do výpůjčky a nemuselo je nakupovat. Větší i menší kovy dál odebírají také tři městské sběrné dvory.
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Z nich se to potom sváží na zařízení, na využití a do kovošrotu a podobně. Jo, akorát ty plechovky od nápojů, ty přebíráme na třídící lince v Lískovci. Ty se z plastu vytřídí a jdou vlastní cestou na využití také."
Od nového roku rozmístilo město na několik míst také 10 kontejnerů na textilní odpad. Ty ale fungují oproti kontejnerům Dobrovolnické organizace ADRA jinak.
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rozdíl je v tom, že organizace ADRA používá ještě textil, který tam občané vhodí, na další charitativní účely. Kdežto těch 10 nových kontejnerů na textilní odpad slouží opravdu na poničený a zničený textil. Rozhodli jsme se především k tomu, abychom splnili zákonnou povinnost, která od 1. 1. 2025 nastala, co se týče textilního odpadu. A zároveň samozřejmě ty šedé nádoby poslouží k tomu, aby došlo zase k lepšímu třídění a tím pádem úbytku směsného komunálního odpadu."
Třídění pomáhá udržet cenu za svoz a likvidaci odpadů na únosné výši. Loni lidé ve Frýdku-Místku vyhodili 9,5 tisíce tun komunálního odpadu. Dále 7,4 tisíce tun stavebního odpadu a přes 5 tisíc tun kompostovatelného odpadu.