Pracovníci Frýdecké skládky začali s dalším čipováním nádob na odpad u rodinných domů ve Frýdku-Místku.
Tomáš Kocich, pracovník Frýdecké skládky: "Musím přijít, navrtat všechny kovové popelnice, nanýtovat, olepit. Kolega načte čipy, zavede to do systému a mezi tím zkontrolujeme plastové, které už načipované byly. Přidáváme k tomu bio popelnice na biologicky rozložitelný odpad – musíme to olepit a uvést do systému."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Město Frýdek-Místek jsme si rozdělili na nějakých 17 zón a v každé té zóně bude probíhat postupně to čipování."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Všechny nádoby budou postupně opatřeny RFID čipem, který se automaticky načte při vysypání nádoby. Skládka tak bude mít přesnou identifikaci vyprázdněných nádob – dojde ke zlepšení organizace a zefektivnění svozu samotného."
O čipování informuje obyvatele dopředu v ulicích umístěná cedule. Zaměstnanci se snaží čipovat v době svozu odpadů. A očipovanou nádobu následně označí.
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Teď potřebujeme spolupráci občanů, aby ve svozový den vystavili všechny nádoby, které doma mají, na stanoviště – abychom je mohli zkontrolovat a očipovat."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Těch nádob je ve městě přibližně 15 000 kusů, takže čipování bude probíhat po etapách a potrvá zhruba 2 roky. Bližší informace o lokalitách a termínech čipování najdou občané na webu města, frýdecké skládky nebo přes aplikaci Munipolis."
Ve městě už je očipováno 4 500 nádob na plasty u rodinných domů, dále volně dostupné nádoby na separovaný sběr a zhruba 1 080 odpadkových košů.
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Je tu číslo jedinečné nádoby, ulice, stanoviště, je tu označení, jaká je to nádoba, zda na plasty, na komunál nebo bioodpad a podobně, objem nádoby. Já jsem si tady vybral nádoby na plasty, 1 100 litrové. Ve městě jich máme teď 649 už očipovaných. A tak, když si to propojíme s mapou, tak vidíme, kde ty nádoby v tom městě se přesně nacházejí."
Systém umožní lepší plánování tras, rovnoměrné vytížení posádek i zpětnou kontrolu. U každé nádoby se sleduje její poloha, interval svozu i konkrétní den výsypu.
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Na každém vozidle na tom zařízení, které vysypává nádoby při té jízdě nahoru se načte do toho systému, takže se nám automaticky nádoba přiřadí. A vidíte, že když je označená zeleně, tak byla v ten daný den naplánovaná a vyvezená. Ten přínos je i v tom, že můžeme přetrasovat svozové trasy, abychom všem osádkám nadělili stejně, protože přibývají nádoby, ubývají, mění se intervaly svozů. Tak aby se to dalo lépe plánovat a systém umí propojit i více vozidel a více svozových tras v té dané lokalitě."
Denně je v terénu 15 vozů a kromě Frýdku-Místku spolupracuje Frýdecká skládka na svozu odpadů ještě s dalšími třemi desítkami okolních obcí.