Všech 300 obcí v Moravskoslezském kraji se každoročně porovnává ve třídění odpadů. Ty nejlepší pak získají ocenění v kláních O keramickou popelnici za nakládání s odpady. O keramické sluchátko za třídění vysloužilých elektrozařízení a Elektrooskara za největší výtěžnost. A právě keramické sluchátko letos putovalo do Frýdku-Místku.
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Soutěž O keramické sluchátko pořádá společný systém Asekol ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Jedná se o soutěž ve třídění a sběru elektrozařízení. Město Frýdek-Místek se umístilo na úžasném prvním místě v kategorii obce nad 10 tisíc obyvatel. Co se týče toho loňského roku, tak za rok 2023 se podařilo vysbírat a vytřídit přes 112 tisíc kilogramů elektrozařízení."
Zděnka Němečková Crkvenjaš (ODS/SPOLU), radní MS kraje pro životní prostředí: "Ty obce, které to vyhrály, musíme si uvědomit, že jsou opravdu špička ve třídění odpadů v Moravskoslezském kraji. My klademe velký důraz na podporu třídění odpadů už z toho důvodu, že to je takový správný krok ke správné recyklaci. A proto jsme velmi rádi, že se obce snaží a že jsou každým rokem lepší a lepší. My jako kraj je v tom taky podporujeme. Každý rok vydáváme miliony korun ve formě dotačních programů na podporu těch aktivit, které vedou k lepšímu třídění odpadů."
Ve Frýdku-Místku to bylo o 18,5 tuny více než za rok 2022. Součástí ocenění byl i motivační příspěvek v hodnotě 10 tisíc korun, který město využije na pořízení barevných třídících tašek do domácností.
Karel Krejsa, společnost Asekol: "V Moravskoslezském kraji provozujeme zhruba 1 500 sběrných míst a 1 000 sběrných nádob a vyhodnocujeme sběr na obyvatele. To znamená přepočet kilogramy elektrospotřebičů sebraných na jednoho obyvatele v dané obci."
Třídění odpadů i elektrozařízení má opravdu smysl, protože například takových 100 vytříděných notebooků uspoří 10 MWh elektřiny, což je množství, které odpovídá tříleté spotřebě elektřiny rodiny žijící ve standardním bytu. Anebo za 100 kilogramů vytříděných elektrospotřebičů se ušetří takové množství ropy, které stačí na výrobu benzínu pro cestu z Prahy do Paříže.
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Čemu přisuzuji úspěch? Myslím si, že je to také tím, že město umisťuje po městě ty kontejnery. V současné době jich je přes 30. Je tam ta možnost v různých lokacích opravdu odevzdat ta elektrozařízení do sběrných dvorů. Takže pokud se navyšuje tento počet, tak samozřejmě občané mají možnost to odevzdat a odevzdávají to. Takže tímto bych jim chtěl hodně poděkovat."
Všechna ocenění se udělují vždy v několika kategoriích podle počtu obyvatel. První místa v soutěži O keramickou popelnici za nejlepší třídění komunálního odpadu obsadily obce Frenštát pod Radhoštěm, Příbor, Hrádek a Heřmanice u Oder. Keramické sluchátko pak putovalo do Frýdku-Místku, Ostravice a Jeseníku nad Odrou. A Elektrooskar do Hlučína, Horní Suché a Raškovic.