Nepředstavitelný nepořádek byl v pásu zeleně podél cyklostezky u řeky Ostravice ve Frýdku-Místku. Uklízet ho sem přišli lidé bez domova zapojení do projektu Stravenka F-M.
Účastník projektu: "Protože nemůžu pracovat, mám epilepsii." - Takže vám to pomáhá? - "No, na léky a takové věci." - A kolik toho tak nasbíráte? Třeba dneska je to asi náročné, že? - "Jo, v pohodě, to je v klidu. Já ještě uklízím i Bethel."
Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Zájem je takový, že už klienti za mnou chodili už v lednu, v únoru, s tím, kdy se půjde uklízet a podobně. Říkám, pod sněhem asi těžko něco najdete a podobně. Ale zájem je prostě veliký."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Projekt Stravenka F≈M je projekt, který je určený pro osoby bez domova. Je to velmi úspěšný projekt, kdy lidé bez domova za stravenku uklízejí město. Za každou uklizenou hodinu dostanou stokorunovou stravenku, za které si potom mohou koupit potraviny, protože víte, že za stravenky není možné si koupit alkohol. Takže je to, myslím si, opravdu i pro tuto skupinu osob možnost, jak si nějakým způsobem přivydělat a třeba si za to opravdu koupit jídlo."
Dvouhodinový úklid dvakrát týdně absolvují standardně 4 lidé. U náročnějších akcí se jich bere více. Celkem 44 zapojených loni od února do prosince nasbíralo 455 pytlů odpadků a naplnilo i několik kontejnerů. Podle koordinátora tito klienti nikdy neuklízejí nepořádek po sobě.
Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Lokalitu nám určila, ve spolupráci s technickými službami, paní Legerská, která má na starost úklid města a podobně, má pod sebou tu správu."
Město aktuálně na projekt přispívá částkou 200 tisíc korun na rok. A uvažuje, že by ho kvůli velkému zájmu ještě rozšířilo.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To, že tento projekt je úspěšný, dosvědčuje i fakt, že jsme museli v minulém roce tento projekt finančně navýšit. Zvýšila se také frekvence úklidu a od toho loňského roku probíhá úklid dvakrát v týdnu a pokud tedy bude zájem ze strany Slezské diakonie, se kterou na tomto projektu spolupracujeme, tak jsme připraveni i pro letošní rok tento projekt ještě i finančně navýšit."
Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Dělá se dvakrát týdně. Je to podle toho, jak máme prostě i směny a podobně. Je to různé. Já většinou chodím v úterý, středu. Potom je ještě jeden kolega, který je i mobilní, takže když jsou třeba nějaké delší vzdálenosti od azylového domu, tak kolega je tam i odveze a podobně."
Městu jde hlavně o to, aby si lidé bez domova opět osvojili pracovní návyky a zároveň měli pocit, že dělají něco užitečného.