Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bydlení především, Frýdek-Místek podporuje projekt Housing First

Frýdek-Místek |

Ztráta bydlení je vždy těžká životní situace. Projekt Housing First Slezské diakonie pomáhá postavit se znovu na vlastní nohy. Ve Frýdku-Místku už díky němu získaly domov desítky lidí a město projekt opět podpoří.

Paní Milena se prakticky ze dne na den ocitla bez střechy nad hlavou. A jen se štěstím neskončila na ulici.

Milena Štěpánská, uživatelka projektu Housing First: "Žila jsem s přítelem, rozešli jsme se, byt byl jeho, takže mě vyhodil. Já jsem si první našla azylový dům tady ve Frýdku-Místku."

Dříve normálně pracovala, ale přišly zdravotní problémy a bohužel i ztráta zaměstnání.

Milena Štěpánská, uživatelka projektu Housing First: "Momentálně nepracuji, protože mám první stupeň invalidity a čekám na operaci kyčle."

Novou šanci jí dal projekt Housing First Slezské diakonie, který už jen ve Frýdku-Místku za poslední tři roky pomohl 87 lidem.

Dita Kendziorová; vedoucí projektu Housing First, Slezská diakonie: "Z toho 14 klientů získalo nové nájemní bydlení. A 30 klientů dostalo takzvanou prevenci ztráty bydlení. Kdy nás oslovovali magistráty a různé organizace, úřady práce a kontaktovali nás ohledně toho, že mají nějakého klienta, kterému hrozí ztráta bydlení. Má nějaké dluhy, porušuje třeba sousedské vztahy, takže to všechno my řešíme."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "I na další období, konkrétně na září 2025 až červen 2028 jsme podpořili Slezskou diakonii, která je ve Frýdku-Místku právě průkopníkem konceptu Bydlení především. Žádost o dotaci ze stravy Slezské diakonie byla 400 tisíc korun, kterou schválila rada města."

Hlavním cílem programu je snížit počet případů bezdomovectví. Sociální pracovníci s klienty spolupracují a pomáhají jim si bydlení udržet.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V aktuální fázi projektu bylo podpořeno 71 osob v bytové nouzi. V současné době je v evidenci dalších 50 lidí, kteří potřebují pomoc s nalezením vhodného bydlení. Město do projektu poskytlo dvě bytové jednotky a další jsou zajišťovány od soukromých pronajímatelů."
Milena Štěpánská, uživatelka projektu Housing First: "Je to úplně super. Je to super projekt. Jsem spokojená. Paní sociální pracovnice za mnou pravidelně chodí, děláme různé akce."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat Slezské diakonii za odvedenou práci. Má dlouholeté zkušenosti v oblasti sociální práce a přináší naději tam, kde ji mnozí ztratili. Frýdek-Místek opět potvrdil, že patří mezi města, kde se problémy řeší a nepřehlížejí."

Pokud se někdo ocitne v bytové nouzi nebo mu hrozí ztráta bydlení, může získat poradenství přímo u týmu Housing First Slezské diakonie.

Nahlásit chybu


K tématu

455 pytlů i několik kontejnerů. Lidé bez domova dál uklízejí Frýdek-Místek za stravenky

14. dubna 2025 11:17 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek pokračuje ve spolupráci se Slezskou diakonií na úspěšném projektu Stravenka F≈M. Osoby bez domova v jeho rámci uklízejí veřejná prostranství a za každou směnu dostanou potravinovou stravenku. Projekt běží už druhým rokem a zájem o něj roste.

Frýdek-Místek zruší organizaci Penzion pro seniory v Lískovecké. Pro klienty se nic nezmění

16. června 2025 14:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek schválil zrušení příspěvkové organizace Penzion pro seniory na Lískovecké ulici. Krok zdůvodňuje ekonomickými úsporami a snahou o zefektivnění správy. Pro klienty se ale nic nemění. O zajištění služeb nyní město jedná s Charitou.

Penzion pro seniory Frýdek-Místek čekají změny. Služby převezme Charita a majetek město

5. června 2025 16:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Penzion pro seniory v Lískovecké ulici půjde přímo pod správu Frýdku-Místku. Příspěvková organizace zanikne a o sociální služby se bude nově starat Charita Frýdek-Místek. Změny mají přinést úsporu milionů korun, ale kvalitu poskytovaných služeb pro klienty to nijak nezmění.


Horníci před zasypáním Dolu ČSM budují v podzemí desítky výbuchuvzdorných hrází

Dnes 11:14 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Po ukončení těžby v poslední černouhelné šachtě v České republice se v podzemí Dolu ČSM ve Stonavě pracuje na utěsnění štol a definitivním zasypání. Práce jsou naplánovány na několik měsíců.

Porubané se mohou opět zapojit do programu Tvoříme prostor. Dotace je až 500 000 korun

Dnes 15:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané se mohou opět zapojit do programu Tvoříme prostor, který pomáhá zkrášlovat veřejná prostranství. Město Ostrava vyhlašuje nové výzvy několikrát za rok. Nyní je možné hlásit projekty do 6. výzvy 7. ročníku do 1. dubna.

Unikátní bazilika ve Frýdku-Místku se po rekonstrukci znovu otevře 1. května

Včera 21:15 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Kostel Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku je římskokatolický poutní kostel. Barokní chrám dostavěný roku 1777 byl roku 1999 povýšen na basiliku minor, jako jedinou v MS kraji. Vnitřní prostory basiliky jsou nyní v rekonstrukci, znovu otevřena bude 1. května.

Těžba dřeva v Moravskosleszkém kraji lehce stoupá. Jde hlavně o řešení kalamit

Včera 12:33 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Dendrologové a arboristé pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů a vyhodnocují jejich případná poškození či rizika. Součástí péče o lesy je ale také práce lesníků – včetně těžby dřeva, která patří k běžnému hospodaření v lese, i když ji lidé často vnímají s rozpaky. Odborníci přitom zdůrazňují, že kácení je důležité pro obnovu lesa a v mnoha případech se ani nevyčerpají všechny povolené kvóty těžby.

Ze dvou Základních uměleckých škol v Ostravě vznikne jedna velká

Včera 12:16 | Ostrava-Jih | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj sloučí dvě základní umělecké školy v obvodě Ostrava-Jih. V pondělí to schválili zastupitelé. Krok se ale nelíbí některým učitelům i rodičům.

Oderské koupaliště se v příští sezóně znovu otevře, přibydou i nové prvky

Dnes 14:00 | Odry | Michal Slonina

Občané i návštěvníci města Odry se mohou těšit na novou podobu místního letního koupaliště. To je už dvě sezóny kvůli nevyhovujícímu technickému stavu mimo provoz. Už letos se ale dočká rekonstrukce a přibydou i nové prvky. Plavcům se plovárna otevře v příštím roce.

Dům pokojného stáří ve Frýdku-Místku převzala Charita, služby se rozšířily

Včera 21:17 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

O seniory v domově v Lískovecké ulici je postaráno stejně kvalitně i pod městskou správou. Tamní obyvatelé si pochvalují personál i prostředí. Novinkou jsou tzv. klientské rady nebo nové aktivity.

Opava ocenila nejlepší sportovce a sportovní kolektivy roku 2025. Uděleny byly také čtyři ceny primátora

Dnes 8:39 | Opava | Yvona Fajtová

Ve Slezském divadle v Opavě se uskutečnilo slavnostní vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec a sportovní kolektiv okresu Opava za rok 2025. Ocenění si převzali nejlepší jednotlivci, kolektivy i osobnosti, které se dlouhodobě věnují rozvoji sportu v regionu.

Dominanta žilinského hřbitova je opět v původním stavu

Dominantou žilinského hřbitova je kamenný kříž starý téměř 150 let. V poslední době byl značně poškozený a potřeboval zásah restaurátora. Odborná firma už práce dokončila a navíc provedla prohlídku i dalších křížů na území města.

Děti v Ostravě-Jihu letos rozpohybují dva sportovní projekty - School Games a Trenéři do škol

Včera 11:55 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Děti z Ostravy-Jihu letos čeká větší podpora v pravidelném pohybu a sportu. Za prvé se chystá již třetí ročník projektu School Games, ale od září se navíc pět základních škol obvodu zapojí do projektu Trenéři do škol.

Vrátní

Frýdlant nad Ostravicí Nástup: od 1. dubna 2026 od 26 000 do 33 000 Kč/měsíc

Frýdlantsko hostilo tradiční setkání inspirativních žen

Místní akční skupina Frýdantsko - Beskydy pořádala další ročník setkání inspirativních žen, které zastávají nejrůznější vedoucí pozice. Pracovně-společenský program setkání byl rozprostřen do dvou dnů.

Plážový volejbal popularizoval v Čeladné workshop

Dnes 8:20 | Čeladná | Petra Dorazilová

Nový beachvolejbalový areál byl v Čeladné otevřen v září loňského roku, později byl zastřešen jako nafukovací hala. Současně zde vznikl volejbalový klub Golden Beach Čeladná, který je součástí projektu Volley Beskydy. V březnu se tu konal pilotní workshop pro žáky základních škol z Čeladné a Ostravice.

Slavnostní akademie završila oslavy 60 let Základní školy ve Frýdku-Místku

Včera 21:22 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Sedmá Základní škola ve Frýdku-Místku na ulici 1. máje oslavila 60 let od svého založení. Oslavy měly více programových bodů včetně slavnostní akademie.

Budovu JACKi čeká rozsáhlá rekonstrukce

Včera 14:06 | Jablunkov | Libor Běčák

Celkovou rekonstrukcí projde budova, ve které nyní sídlí Jablunkovské centrum kultury a informací. Samotné stavební práce by měly začít v červnu.

Nové plážové kurty v Čeladné vyzkoušeli školáci, věnovali se jim profesionálové

Včera 8:10 | Čeladná | Petra Dorazilová

Volejbalový klub Golden Beach Čeladná pořádal pilotní workshop pro žáky základních škol. Konal se v novém beachvolejbalovém areálu, který byl otevřen loni v září. Pískové kurty zastřešuje nafukovací hala.

Bydlení především, Frýdek-Místek podporuje projekt Housing First
Vydáno 1. září 2025 15:23, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Ztráta bydlení je vždy těžká životní situace. Projekt Housing First Slezské diakonie pomáhá postavit se znovu na vlastní nohy. Ve Frýdku-Místku už díky němu získaly domov desítky lidí a město projekt opět podpoří.

Paní Milena se prakticky ze dne na den ocitla bez střechy nad hlavou. A jen se štěstím neskončila na ulici.

Milena Štěpánská, uživatelka projektu Housing First: "Žila jsem s přítelem, rozešli jsme se, byt byl jeho, takže mě vyhodil. Já jsem si první našla azylový dům tady ve Frýdku-Místku."

Dříve normálně pracovala, ale přišly zdravotní problémy a bohužel i ztráta zaměstnání.

Milena Štěpánská, uživatelka projektu Housing First: "Momentálně nepracuji, protože mám první stupeň invalidity a čekám na operaci kyčle."

Novou šanci jí dal projekt Housing First Slezské diakonie, který už jen ve Frýdku-Místku za poslední tři roky pomohl 87 lidem.

Dita Kendziorová; vedoucí projektu Housing First, Slezská diakonie: "Z toho 14 klientů získalo nové nájemní bydlení. A 30 klientů dostalo takzvanou prevenci ztráty bydlení. Kdy nás oslovovali magistráty a různé organizace, úřady práce a kontaktovali nás ohledně toho, že mají nějakého klienta, kterému hrozí ztráta bydlení. Má nějaké dluhy, porušuje třeba sousedské vztahy, takže to všechno my řešíme."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "I na další období, konkrétně na září 2025 až červen 2028 jsme podpořili Slezskou diakonii, která je ve Frýdku-Místku právě průkopníkem konceptu Bydlení především. Žádost o dotaci ze stravy Slezské diakonie byla 400 tisíc korun, kterou schválila rada města."

Hlavním cílem programu je snížit počet případů bezdomovectví. Sociální pracovníci s klienty spolupracují a pomáhají jim si bydlení udržet.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V aktuální fázi projektu bylo podpořeno 71 osob v bytové nouzi. V současné době je v evidenci dalších 50 lidí, kteří potřebují pomoc s nalezením vhodného bydlení. Město do projektu poskytlo dvě bytové jednotky a další jsou zajišťovány od soukromých pronajímatelů."
Milena Štěpánská, uživatelka projektu Housing First: "Je to úplně super. Je to super projekt. Jsem spokojená. Paní sociální pracovnice za mnou pravidelně chodí, děláme různé akce."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat Slezské diakonii za odvedenou práci. Má dlouholeté zkušenosti v oblasti sociální práce a přináší naději tam, kde ji mnozí ztratili. Frýdek-Místek opět potvrdil, že patří mezi města, kde se problémy řeší a nepřehlížejí."

Pokud se někdo ocitne v bytové nouzi nebo mu hrozí ztráta bydlení, může získat poradenství přímo u týmu Housing First Slezské diakonie.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000050253/bydleni-predevsim-frydekmistek-podporuje-projekt-housing-first