Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolní hasiči z Frýdku mohou zasahovat u dopravních nehod, rozšířili si působnost

Frýdek-Místek |

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Frýdek získala rozšířenou působnost. Od letošního roku může zasahovat i u dopravních nehod. Dobrovolní hasiči mají k dispozici nejen potřebné školení, ale i odpovídající techniku, kterou jim nakoupilo město za téměř milion korun.

Dobrovolní hasiči Frýdek mají od nového roku rozšířenou specializaci. Vedle předurčenosti k zásahům na vodě jim přibyly i zásahy u dopravních nehod.

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku, velitel družstva SDH Frýdek: „Frýdecká jednotka dobrovolných hasičů trénovala zhruba rok a půl na předurčenost na vyprošťování při dopravních nehodách. Tento výcvik zahrnoval hlavně prvky přednemocniční neodkladné péče a samozřejmě taktiku samotného vyprošťování se speciálním hydraulickým vyprošťovacím zařízením."

Město proto do hasičů opět investovalo zhruba milion korun na nákup nového vybavení.

Jiří Mechl, velitel jednotky SDH Frýdek: "Bateriové vyprošťovací zařízení se skládá z rozpínáků, nůžek a hydraulického válce. Dále jsou tady další nástroje k dopravním nehodám – stabilizační tyče, v kufříku se nachází střihač pedálů i otvírač dveří. Dále jsou to vaky – pneumatické vzduchové vaky, které slouží ke zvedání těžkých předmětů. Museli jsme také dovybavit lékárničku pro dopravní nehody – tedy pro zraněné osoby."
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku, velitel družstva SDH Frýdek: „Velmi výrazně nám s touto předurčeností pomohl Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, který nás na to prakticky připravoval. A není to jen o tom, že jsme získali toto oprávnění, ale je to o tom, že neustále trénujeme tuto činnost i v době, kdy tu předurčenost už máme."

V souvislosti s úpravami předurčeností daroval SDH Frýdek výbavu, kterou nebude potřebovat dobrovolným hasičům do Paskova.

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Samozřejmě, jednotka je předurčena na veškeré mimořádné události, jako jsou požáry, technické pomoci, úniky nebezpečných látek – v takovém tom základním charakteru. Ale co se týče dopravních nehod, tak je to stupeň, kdy je ta předurčenost na tom nejvyšším místě."

Frýdecká jednotka patří do kategorie JPO II, má novou stanici i vybavení na úrovni profesionálů. V souvislosti s úpravami působností byla také například jednotka SDH Lískovec zařazena do kategorie JPO III, tím se jí rozšířila působnost na celé město i okolní obce.

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Statutární město Frýdek-Místek intenzivně podporuje dobrovolné hasiče – a to investicemi jak do hasičských stanic, nebo hasičských zbrojnic, tak i samozřejmě do technického vybavení těchto jednotek."

Frýdek-Místek má celkem 6 dobrovolných jednotek hasičů.

Nahlásit chybu


K tématu

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku soutěžili na Mistrovství ČR ve vyprošťování u nehod

22. září 2025 16:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dopravní nehoda, zraněná a zaklíněná řidička. To byl scénář, se kterým se museli popasovat dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku na mistrovství republiky ve vyprošťování. Úkol zvládli, ale na medaile to nestačilo. Pro hasiče bylo ale poměření sil s dalšími nejlepšími kolegy cennou zkušeností.

Den s IZS na Olešné přilákal davy lidí. Zaměřil se na bezpečnost u vody

19. června 2025 15:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Na přehradě Olešná proběhl Den s IZS. Návštěvníci si mohli prohlédnout techniku hasičů, policistů i záchranářů a sledovat ukázky zásahů, zejména těch na vodě. Akce byla zaměřena i na vzdělávání v oblasti první pomoci.

Defibrilátory, prevence, bezpečnost i podpora hasičů ve Frýdku-Místku

18. srpna 2025 15:53 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Defibrilátory v okrajových částech Frýdku-Místku. Prevence v dopravě nebo podpora dobrovolných hasičů. Témata, která jsme otevřeli s náměstkem primátora Lukášem Kmecem.


V opavské věznici vznikla nová pracovní místa. V šicí dílně našly práci dvě odsouzené ženy

21. března 2026 18:13 | Opava | Yvona Fajtová

Dvě nová pracovní místa vznikla v opavské věznici díky sociálnímu podniku Ateliér Rebella. Odsouzené ženy tak získávají nejen finanční prostředky, ale i pracovní návyky, které jim mohou pomoci po návratu na svobodu.

Radnice v Palkovicích patřila Předvelikonočnímu kouzelnému dni

21. března 2026 15:42 | Palkovice | Libor Běčák

Budova palkovické radnice patřila v sobotu 21. března opět Předvelikonočnímu kouzelnému dni. Nejrůznější aktivity se konaly ve všech podlažích obecního úřadu.

Studenti Obchodní akademie a SOŠL v Opavě si vyzkoušeli, jak funguje logistika od výroby po expedici

21. března 2026 18:41 | Opava | Yvona Fajtová

Na Obchodní akademii a střední odborné škole logistiky v Opavě se uskutečnila soutěž mladých logistiků a marketérů. Studenti si v ní vyzkoušeli celý proces výroby i distribuce výrobku v praxi.

První ročník plesu uniformovaných složek byl zpestřením na konci plesové sezóny

21. března 2026 13:18 | Karviná | Gabriela Stašová

V Karviné v Obecním domě Družba se uskutečnil poslední ples letošní sezóny, a ne jen tak ledajaký. Sešli se na něm členové karvinských uniformovaných složek, aby měli možnost potkat se i jinde, než při zásazích a oficiálních událostech.

V opraveném zdravotním středisku v Rychvaldě přibyly nové ordinace

21. března 2026 6:52 | Rychvald | Libor Běčák

V centru Rychvaldu začalo občanům sloužit modernizované zdravotní středisko. Upraven byl hlavní vstup, čekárny a především přibyly nové ordinace.

Městská policie v Havířově prezentovala své projekty v rámci přeshraniční spolupráce

20. března 2026 9:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Přeshraniční spolupráce mezi Havířovem, Karvinou a polským Jastrzębie-Zdrój trvá už více než dvě desítky let. Nyní města zhodnotila projekty v oblasti veřejného pořádku a Městská policie v Havířově měla co ukázat.

Zemřel bývalý primátor Ostravy Aleš Zedník. Výzkumník, pedagog, hudebník i DJ

20. března 2026 8:59 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 68 let zemřel bývalý primátor Aleš Zedník. S místní komunální politikou byl spjat už od konce devadesátých let. Kromě politické kariéry působil jako výzkumník, pedagog, ředitel a manažer několika společností a také hudebník.

Nový Jičín prodává přístavbu Hotelu Praha levněji, do čtvrtého kola snížilo cenu o tři miliony

20. března 2026 8:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha je už několik měsíců na prodej. Dosud o ni neprojevil zájem žádný kupec. Nabídkové řízení teď město vyhlásilo počtvrté a snížilo cenu o více než 3 miliony korun.

Bellisky na přednáškách informují o důležité prevenci rakoviny prsu

20. března 2026 9:46 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

V kinosále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konala přednáška na téma prevence rakoviny prsu. Potřebné informace a praktické zkušenosti získaly nejen ženy, ale i muži.

V Mariánských Horách začal jarní úklid, technický úsek posílil vlastní kapacity

19. března 2026 19:36 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

S koncem zimy se v Mariánských Horách naplno rozběhly jarní práce. Technický úsek vyměnil zimní techniku za zametací stroje a postupně čistí ulice, chodníky i travnaté plochy.

Vrátní

Frýdlant nad Ostravicí Nástup: od 1. dubna 2026 od 26 000 do 33 000 Kč/měsíc

Rušná křižovatka v obci Dobrá se v následujících měsících promění

21. března 2026 18:00 | Dobrá | Michal Feber

Rušná křižovatka v obci Dobrá se v následujících měsících promění. Dnes tady oficiálně začala výstavba nového kruhového objezdu, který má zvýšit bezpečnost i plynulost dopravy.

Hosté ve studiu: Iveta Elsnicová, lékařka, Stomatologická ambulance, MS nemocnice F-M

18. března 2026 16:59 | Frýdek-Místek | Jana Lipowská

Stomatologická péče u obtížně ošetřitelných dětí

Frýdlantsko hostilo tradiční setkání inspirativních žen

18. března 2026 12:36 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Místní akční skupina Frýdantsko - Beskydy pořádala další ročník setkání inspirativních žen, které zastávají nejrůznější vedoucí pozice. Pracovně-společenský program setkání byl rozprostřen do dvou dnů.

Plážový volejbal popularizoval v Čeladné workshop

18. března 2026 8:20 | Čeladná | Petra Dorazilová

Nový beachvolejbalový areál byl v Čeladné otevřen v září loňského roku, později byl zastřešen jako nafukovací hala. Současně zde vznikl volejbalový klub Golden Beach Čeladná, který je součástí projektu Volley Beskydy. V březnu se tu konal pilotní workshop pro žáky základních škol z Čeladné a Ostravice.

Slavnostní akademie završila oslavy 60 let Základní školy ve Frýdku-Místku

17. března 2026 21:22 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Sedmá Základní škola ve Frýdku-Místku na ulici 1. máje oslavila 60 let od svého založení. Oslavy měly více programových bodů včetně slavnostní akademie.

Dům pokojného stáří ve Frýdku-Místku převzala Charita, služby se rozšířily

17. března 2026 21:17 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

O seniory v domově v Lískovecké ulici je postaráno stejně kvalitně i pod městskou správou. Tamní obyvatelé si pochvalují personál i prostředí. Novinkou jsou tzv. klientské rady nebo nové aktivity.

Dobrovolní hasiči z Frýdku mohou zasahovat u dopravních nehod, rozšířili si působnost
Vydáno 24. dubna 2025 12:07, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Jednotka sboru dobrovolných hasičů Frýdek získala rozšířenou působnost. Od letošního roku může zasahovat i u dopravních nehod. Dobrovolní hasiči mají k dispozici nejen potřebné školení, ale i odpovídající techniku, kterou jim nakoupilo město za téměř milion korun.

Dobrovolní hasiči Frýdek mají od nového roku rozšířenou specializaci. Vedle předurčenosti k zásahům na vodě jim přibyly i zásahy u dopravních nehod.

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku, velitel družstva SDH Frýdek: „Frýdecká jednotka dobrovolných hasičů trénovala zhruba rok a půl na předurčenost na vyprošťování při dopravních nehodách. Tento výcvik zahrnoval hlavně prvky přednemocniční neodkladné péče a samozřejmě taktiku samotného vyprošťování se speciálním hydraulickým vyprošťovacím zařízením."

Město proto do hasičů opět investovalo zhruba milion korun na nákup nového vybavení.

Jiří Mechl, velitel jednotky SDH Frýdek: "Bateriové vyprošťovací zařízení se skládá z rozpínáků, nůžek a hydraulického válce. Dále jsou tady další nástroje k dopravním nehodám – stabilizační tyče, v kufříku se nachází střihač pedálů i otvírač dveří. Dále jsou to vaky – pneumatické vzduchové vaky, které slouží ke zvedání těžkých předmětů. Museli jsme také dovybavit lékárničku pro dopravní nehody – tedy pro zraněné osoby."
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku, velitel družstva SDH Frýdek: „Velmi výrazně nám s touto předurčeností pomohl Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, který nás na to prakticky připravoval. A není to jen o tom, že jsme získali toto oprávnění, ale je to o tom, že neustále trénujeme tuto činnost i v době, kdy tu předurčenost už máme."

V souvislosti s úpravami předurčeností daroval SDH Frýdek výbavu, kterou nebude potřebovat dobrovolným hasičům do Paskova.

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Samozřejmě, jednotka je předurčena na veškeré mimořádné události, jako jsou požáry, technické pomoci, úniky nebezpečných látek – v takovém tom základním charakteru. Ale co se týče dopravních nehod, tak je to stupeň, kdy je ta předurčenost na tom nejvyšším místě."

Frýdecká jednotka patří do kategorie JPO II, má novou stanici i vybavení na úrovni profesionálů. V souvislosti s úpravami působností byla také například jednotka SDH Lískovec zařazena do kategorie JPO III, tím se jí rozšířila působnost na celé město i okolní obce.

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Statutární město Frýdek-Místek intenzivně podporuje dobrovolné hasiče – a to investicemi jak do hasičských stanic, nebo hasičských zbrojnic, tak i samozřejmě do technického vybavení těchto jednotek."

Frýdek-Místek má celkem 6 dobrovolných jednotek hasičů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000048361/dobrovolni-hasici-z-frydku-mohou-zasahovat-u-dopravnich-nehod-rozsirili-si-pusobnost