Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domkaři si v mrazivé inverzi přitopili v kamnech, region zamořil prach

Celý MS kraj |

V nížinách Moravskoslezského kraje by se lidé měli vyvarovat aktivního pohybu ve venkovním prostředí. Důvodem je vysoká prašnost způsobená teplotní inverzí. Čerstvý vzduch je až v polohách nejméně 700 metrů, ideálně na horách ve výšce nad 1000 metrů.

Prašnost se začala zvyšovat už před několika dny. V sobotu některé stanice naměřily více než 200 mikrogramů, a to u PM10, tedy prachových částic do velikosti zrn 10 mikrometrů zachytávaných v metru krychlovém vzduchu. 

Na Karvinsku, Ostravsku a v části Frýdecko-Místecka bez Třinecka a Jablunkovska byla vyhlášena regulace průmyslových zdrojů prachu. 

Nejhorší situace je na polské straně hranice. Například v městě Rybnik naměřili přes 400 mikrogramů. Situace na české straně však není o moc lepší. V ostravských Mariánských Horách naměřila stanice v pátek v noci 290 mikrogramů, v Rychvaldě 263, v Dolní Lutyni 250 a více než 200 mikrogramů i v Karviné. 

Situace v centru Havířova v sobotu v 9 hodin. 

Webová kamera TV Polar v Havířově

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů. Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou přitom mnohem důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou lidé omezovat pohyb ve venkovním prostředí.

Poláci varují obyvatelstvo zaprášených regionů v předstihu

Zatímco v Polsku hygienici zasílají zprávy SMS s upozorněním na pravděpodobné překročení množství PM10 nad 150 mikrogramů, v Česku je postup poměrně komplikovaný a nepružný. Okamžité hodnoty prašnosti nejsou pro úřady směrodatné a reagují až při dlouhodobě smogové situaci. Ta se vyhlašuje, až když už je ovzduší plné prachu několik hodin a navíc musí být nepříznivá předpověď pro další hodiny a další podmínky: 

Smogová situace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v dané oblasti (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrací pod informativní prahovou hodnotou. (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující informativní prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení informativní prahové hodnoty v době vyhlášení).

Regulace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v daném území (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu 150 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrace pod regulační prahovou hodnotu (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující regulační prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení regulační prahové hodnoty v době vyhlášení).                 zdroj: ČHMÚ

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Nahlásit chybu


K tématu

Za inverze se na Ostravsku zvýšilo množství jedovatého prachu ve vzduchu

7. listopadu 2024 20:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V části Moravskoslezského kraje se zhoršily rozptylové podmínky a tím se v ovzduší zvýšilo množství škodlivin. Hodnoty jsou zatím zvýšené jen mírně. Předpověď počasí však nepředpokládá zlepšení rozptylových podmínek a prašnost proto zůstane zvýšená minimálně do pondělí.

Inverze mírně polevila, prachu v ovzduší v nížinách na Ostravsku ubylo

29. prosince 2024 9:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Po několika dnech poměrně silné inverze se situace se znečištěním ovzduší v nížinách severovýchodní části Moravskoslezského kraje zlepšila. Zatímco ještě v noci na neděli byla prašnost vysoká, ráno prudce klesla a až na Dolní Lutyni-Věřňovicích měřily všechny stanice méně než 100 mikrogramů. V poledne už byla prašnost nízká i ve Věřňovicích.

Za loňský rok bylo naměřeno rekordně nejnižší znečištění ovzduší v MS kraji za poslední desetiletí

5. února 2024 12:41 | Ostrava-město | Andrea Holeszová | Eko magazín

Kvalita ovzduší na Ostravsku se zlepšuje. Za loňský rok stanice v Moravskoslezském kraji naměřily rekordně nejnižší koncentraci znečišťujících látek ve vzduchu. Důvodem jsou například přijímaná opatření pro lokální topeniště ale i průmyslové konglomeráty. Více v následující reportáži.


Odra bude čistější, ústřední čistírna odpadních vod v Přívoze po povodních spouští mechanické čištění

Dnes 10:30 | Ostrava-město | Libor Běčák

Ničivé povodně, které v září zasáhly Moravskoslezský kraj, velmi citelně poškodily Ústřední čistírnu odpadních vod v Ostravě-Přívoze (ÚČOV). Zařízení muselo být odstaveno. Voda, která tam místy dosahovala až šesti metrů, zapříčinila totální kolaps všech zařízení a technologie čištění odpadních vod, které poté volně odtékaly do řeky Odry.

Vrcholí přípravy na Tříkrálovou sbírku, bude pětadvacátá

Charita v těchto dnech finišuje s přípravami Tříkrálové sbírky. Do ulic města vyrazí koledníci v prvních dvou lednových týdnech. Sbírka bude letos o něco svátečnější, koná se už čtvrt století.

Paní Zdeňka Kačmarčíková oslavila v havířovském domově seniorů 101 let

V Havířovském domově se senioři dožívají vysokého věku. 101 let ve vánočním čase oslavila i paní Zdeňka Kačmarčíková. Oslavenkyně zastává názor, že nejdůležitější je, aby byli lidé k sobě slušní.

Střední škola Havířov - Prostřední Suchá se prezentovala akcí K-MODE

Včera 21:09 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Populární Miss Reneta bohužel skončila, nicméně Střední škola Havířov – Prostřední Suchá pořádá řadu dalších velmi zajímavých akcí pro veřejnost. Jednu z nich, s názvem K-MODE, jsme navštívili i s kamerou.

Tradiční konference přináší novinky ve výuce informatiky

Včera 21:02 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Obchodní akademie a Vyšší odborná škola sociálně právní v Ostravě se stala dějištěm významné ICT konference. Její název hodně vypovídal o obsahu - Měníme technologie, technologie mění nás.

Rozsáhlý vánoční požár v Bruntále

Velmi náročné vánoční svátky prožily jednotky hasičů a celého Integrovaného záchranného systému kraje v Bruntále. Na počátku Štědrého dne zasáhl rozsáhlý požár historický komplex budov Marburg v centru města.

Nový rok 2025 lidé zahájili tradičním společným výšlapem na Kubánkov

Jedna z prvních akcí v Beskydech se koná vždy na Nový rok na nejvyšším vrcholu Palkovických hůrek. Lidé z celého okolí vystoupají na vrchol Kubánkov, aby tam zapálili vatru a také přispěli na dobrou věc.

Jako první miminko roku 2025 se v Nemocnici Frýdek-Místek narodila Julie

Včera 7:48 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

Prvním miminkem roku 2025 se stala holčička jménem Julie, která přišla na svět 1. ledna v 1:05 hodin. Julinka vážila 2 850 gramů a měřila 50 centimetrů.

Sestřih událostí roku 2024 města Opavy

Včera 16:11 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Parkoviště na Masařské už není ostudou centra Opavy. Radnice ho nechala kompletně zrekonstruovat. Původně tady plánovala stavbu parkovacího domu. To ale nepovolili památkáři.

Policisté v MSK na přelomu roku řešili stovky událostí, petardou se zranil mladík z Havířova

Včera 8:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V Moravskoslezském kraji proběhly silvestrovské oslavy bez výjimečných událostí. Policisté během noci na Nový rok zaznamenali nejvíce výjezdů mezi půlnocí a jednou hodinou ranní, přičemž řešili desítky oznámení týkajících se výtržností, majetkových trestných činů i událostí spojených s pyrotechnikou.

Žáci SOŠ Frýdek-Místek se mohou vzdělávat v moderních dílnách

Včera 20:58 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Největší investici v historii školství v našem kraji směřoval krajský úřad do nových dílen SOŠ ve Frýdku-Místku. Čistě ze svého rozpočtu investoval kraj do moderního zázemí 309 milionů korun.

Letečtí a horští záchranáři spolupracovali v Beskydech u zraněných turistů

31. prosince 2024 19:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke dvěma zraněným turistům spěchali na Silvestra záchranáři do Beskyd. Žena se zranila při výšlapu na Kozubovou, muž spadl v Krásné. V obou případech spolupracovali letečtí a horští záchranáři.

Lidé chtěli na Silvestra na Praděd, doprava kolabovala na Hvězdě i v Karlově Studánce

31. prosince 2024 17:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K velkým dopravním komplikacím docházelo na Silvestra v okolí Ovčárny, v sedle Hvězda i v Karlově Studánce. Množství vozidel mířících na Praděd způsobovalo přeplnění parkovišť a zhoršení průjezdnosti. Podobná situace se očekává i na Nový rok. Policie proto žádá řidiče o dodržování pravidel a maximální ohleduplnost.

V Horním Benešově zachvátil požár halu s uskladněným oxidem hlinitým

31. prosince 2024 11:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V úterý časně ráno byl ohlášen požár haly v Horním Benešově, ve které bylo uskladněno zhruba 20 tun granulátu směsi oxidu hlinitého používaného jako surovina pro další průmyslové využití.

Ve Frýdlantě nad Ostravicí hasiči bojovali s požárem průmyslové haly

31. prosince 2024 8:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poplach 2. stupně a následně i 3. stupně vyhlásili v úterý ráno hasiči při zásahu v průmyslovém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí. Plameny tam zachvátily halu s uskladněným materiálem, jako například lepenka, dřevo či pryž.

Ostravan je obviněný z pokusu vraždy, na Vánoce chtěl upálit dvojici v chatce

30. prosince 2024 14:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úmyslně založeným požárem zahradní chatky se muž z Ostravy chtěl zbavit dvojice, se kterou se o druhém vánočním svátku dostal do sporu. Dvojice naštěstí před plameny utekla.

Domkaři si v mrazivé inverzi přitopili v kamnech, region zamořil prach
Vydáno 28. prosince 2024 8:00, Celý MS kraj, Libor Běčák
V nížinách Moravskoslezského kraje by se lidé měli vyvarovat aktivního pohybu ve venkovním prostředí. Důvodem je vysoká prašnost způsobená teplotní inverzí. Čerstvý vzduch je až v polohách nejméně 700 metrů, ideálně na horách ve výšce nad 1000 metrů.

Vývoj prašnosti v Mariánských Horách. Zdroj: ČHMÚ

Prašnost se začala zvyšovat už před několika dny. V sobotu některé stanice naměřily více než 200 mikrogramů, a to u PM10, tedy prachových částic do velikosti zrn 10 mikrometrů zachytávaných v metru krychlovém vzduchu. 

Na Karvinsku, Ostravsku a v části Frýdecko-Místecka bez Třinecka a Jablunkovska byla vyhlášena regulace průmyslových zdrojů prachu. 

Nejhorší situace je na polské straně hranice. Například v městě Rybnik naměřili přes 400 mikrogramů. Situace na české straně však není o moc lepší. V ostravských Mariánských Horách naměřila stanice v pátek v noci 290 mikrogramů, v Rychvaldě 263, v Dolní Lutyni 250 a více než 200 mikrogramů i v Karviné. 

Situace v centru Havířova v sobotu v 9 hodin. 

Webová kamera TV Polar v Havířově

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů. Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou přitom mnohem důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou lidé omezovat pohyb ve venkovním prostředí.

Poláci varují obyvatelstvo zaprášených regionů v předstihu

Zatímco v Polsku hygienici zasílají zprávy SMS s upozorněním na pravděpodobné překročení množství PM10 nad 150 mikrogramů, v Česku je postup poměrně komplikovaný a nepružný. Okamžité hodnoty prašnosti nejsou pro úřady směrodatné a reagují až při dlouhodobě smogové situaci. Ta se vyhlašuje, až když už je ovzduší plné prachu několik hodin a navíc musí být nepříznivá předpověď pro další hodiny a další podmínky: 

Smogová situace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v dané oblasti (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrací pod informativní prahovou hodnotou. (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující informativní prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení informativní prahové hodnoty v době vyhlášení).

Regulace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v daném území (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu 150 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrace pod regulační prahovou hodnotu (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující regulační prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení regulační prahové hodnoty v době vyhlášení).                 zdroj: ČHMÚ

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000046608/domkari-si-v-mrazive-inverzi-pritopili-v-kamnech-region-zamoril-prach