Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) společně se statutárním městem Ostravou deklarovaly, že se začátkem roku 2025 spustí mechanickou část čištění a od března 2025 pak část biologickou. Díky vysokému nasazení zaměstnanců společnosti OVAK a dodavatelských firem se podařilo slib splnit a počátkem ledna 2025 se první stupeň, tzv. mechanické čištění odpadní vody z ostravských domácností a firem, rozběhl. Druhý stupeň tzv. biologické čištění, který je významně závislý na teplotě, bude následně nabíhat v průběhu prvního čtvrtletí.
Povodněmi zaplavená ÚČOV se pomalu vrací do normálu. Na mnoha místech jsou stále viditelné stopy po záplavové linii opadlé vody svědčící o míře zaplavení, která čistírnu těžce poškodila. Kvůli provázanosti, komplexnosti a rozsahu technologií, jde o třetí největší komunální čistírnu odpadních vod v České republice, byly všechny opravy mimořádně náročné. Všichni zaměstnanci a externí firmy ale dělali vše pro to, aby byl slib o zahájení provozu mechanického stupně čištění od roku 2025 splněn.
Druhý stupeň, tzv. biologické čištění, který odstraňuje i rozpuštěné znečištění, bude následně nabíhat od března 2025. Jeho aktivace a účinnost je do značné míry závislá na teplotě odpadní vody, kdy při nižších teplotách je rozběh biologického procesu pomalejší. Kromě uvedeného zprovoznění mechanické části, tedy jemných a hrubých česlí, usazovacích nádrží aj. byla zprovozněna také kotelna, nezbytná pro vyhřívaní vyhnívacích nádrží. Dále byly přivezeny cisterny se zkapalněným LNG coby záložní zdroj za bioplyn, běžně sloužící k vyhřívání vyhnívacích nádrží.
V řešení se aktuálně nachází kompletní zprovoznění čerpací stanice na přítocích odpadních vod z Přívozu. Uvedení do plného provozu čeká aktivační nádrže, dmýchárnu (přivádějící do těchto nádrží vzduch) a plynojemy i hořáky. Následně bude možné přistoupit ke zprovoznění kogenerace (kombinované výroby elektřiny a tepla) a kalových odstředivek.
Spuštění biologického stupně čištění se očekává v březnu 2025. Bude nabíhat postupně, protože je nutné navézt do aktivačních nádrží tzv. aktivovaný kal, který se musí postupně adaptovat na přitékající znečištění a musí narůst jeho objem. Aktivovaný kal je směsí různých mikroorganismů, které při svém metabolismu odstraní z odpadní vody organické znečištění a nutrienty (dusík a fosfor), a k těmto biochemický procesům potřebují mít také vhodné teplotní podmínky.
Vzhledem k mimořádnému rozsahu škod však bude kompletní obnova ÚČOV pokračovat rovněž po spuštění biologického čištění na jaře 2025. Dále poběží rekonstrukce dalších zařízení, která jsou pro chod ÚČOV z dlouhodobějšího pohledu nezbytná, ale v rámci urychlení procesu čištění byla jejich oprava provedena jen částečně. Jedná se například o náhradní čerpadla, hradítka, vystrojení nádrží, které byly zprovozněny v provizorním stavu, protože kompletní rekonstrukce vyžaduje delší čas. Provizorně opravené zařízení bude v provozu a zatím bude paralelně probíhat kompletní rekonstrukce na vedlejší technologické lince. Následně dojde k prohození obou linek a rekonstrukci další technologické části.
Dílčí opravy technologických částí čistírny nutných pro biologické čištění budou nicméně průběžně pokračovat až do konce letošního roku.
V důsledku rozsáhlých oprav po povodni není až do odvolání možné dovážet na ÚČOV ke zpracování koncentrované odpadní vody. Jedná se o výluhy ze skládek, septiky nebo odpadní vody z odlučovačů tuků a olejů atd. Jakmile bude možné znovu zahájit postupný příjem odpadních vod ke zpracování na ÚČOV, budou o této skutečnosti jejich producenti včas informováni.