Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Díky modernizaci zařízení ve Studénce vytéká zpět do přírody daleko kvalitnější voda

Studénka |  | Expres Studénky

Ve Studénce byla uvedena do provozu zrekonstruovaná čistírna odpadních vod. Díky ní se výrazně zlepšila kvalita vody vypouštěné zpět do přírody. Vsetínská společnost do modernizace zařízení vložila 150 milionů korun.

Společnost Zásobování teplem Vsetín působí ve Studénce od roku 2002, na území města provozuje vodovod a čistírnu odpadních vod, prostřednictvím své další společnosti je tu i dodavatelem tepla. Před několika týdny na území města dokončila významnou investici, za 150 milionů korun zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod. Modernizace zařízení trvala dva roky.

Michal Chmela, předseda představenstva, Zásobování teplem Vsetín: “Tuto realizaci jsme prováděli v letech 2022 až 2024. Nyní je vše dokončeno, běží zkušební provoz. Hlavní přínos tohoto projektu je environmentální. To znamená, že kvalita vypouštěné vody do vodního toku, která vychází z čistírny odpadních vod, je podstatně vyšší, než měla ta předchozí čistírna. Druhý kvalitativní parametr je ten, že součástí toho projektu byly i takzvané retenční nádrže na dešťovou vodu, které část dešťové vody zadrží a v době, kdy není ten nátok tak velký, tak se následně vyčistí a opět vyčištěná voda putuje do vodního toku.”

Dosažená úroveň čištění je tak nyní plně v souladu s koncepcí Ministerstva životního prostředí na snižování znečištění vodních toků.

Michal Chmela, předseda představenstva, Zásobování teplem Vsetín: “Ta technologie je úplně jiná, dovede úplně jiné věci, to znamená ty parametry, které jsou na výstupu, jsou podstatně lepší a splňuji veškeré požadavky, které jsou na nás kladeny legislativou.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My jsme dlouho se společností ZTV připravovali vůbec dohodu provozovatelů kanalizací. Protože i město má vlastní čističku odpadních vod, kterou realizovalo asi před 12 nebo 13 lety, sousedíme tady na jednom prostoru, a součástí té dohody také bylo to, že společnost ZTV zrekonstruuje svou ČOV tak, aby plnila jak legislativní požadavky, tak aby byla moderní, byla udržitelná a dokázala zpracovávat veškeré vody, které v rámci města jsou a které my i předpokládáme, že by případně s nějakou bytovou výstavbou mohlo to město mít víc obyvatel, a tím pádem i větší potřebu na nečištění vody. Takže díky téhle dohodě jsme dospěli k tomu, že se tahle rekonstrukce provedla. Nás to samozřejmě těší a uvidíme, jaký finální dopad to bude mít na naše občany, protože je to jeden ze vstupních parametrů do celkové kalkulace vodného a stočného na území města.”

Realizovaná investice do čistírny odpadních vod ve Studénce se s určitostí promítne i do ceny služeb, které společnost Zásobování teplem Vsetín městu dodává. Nová dohoda bude výsledkem dalších jednání.

Nahlásit chybu


K tématu

Krytý bazén ve Studénce uzavřela reklamace vzduchotechniky, jejíž nerezové potrubí rezaví

17. srpna 2023 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Rekonstruovaný krytý bazén ve Studénce musel být po zhruba osmi měsících provozu uzavřen. Důvodem je reklamace vzduchotechnického potrubí. Už po dvou měsících od instalace začalo rezavět.

Nejmladší město okresu hledá na oslavy 65 let znělku a logo

21. července 2023 15:16 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka hledá logo a znělku pro oslavy 65. výročí vzniku města, které připadají na příští rok. Vítězné návrhy budou provázet veškeré jubilejní akce.

Studénka chce mít na oslavy výročí města novou znělku a logo

18. července 2023 11:20 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka hledá logo a znělku pro oslavy 65. výročí vzniku města, které připadají na příští rok. Vítězné návrhy budou provázet veškeré jubilejní akce.


V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 6:43, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Naučili se nové výtvarné techniky a teď už na Staré poště vystavují

Městské kulturní středisko pořádá už léta výtvarné kurzy. Jejich absolventi mají nejen možnost naučit se novým výtvarným technikám, zdokonalit se, ale také mají šanci mít svou výstavu. Ta se právě teď v červenci koná na Staré poště.

Každou středu patří odpolední program dětem. Letos začal Letní festival bublinami

Také letos se ve Studénce mohou děti i dospělí těšit na programy, které budou doprovázet prázdninový čas. Letní festival nabídne dvacítku akcí. Odstartovala ho bublinová show.

Festival pod Kaštany v Novém Jičíně spojil legendy i místní písničkáře

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v Novém Jičíně. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu i country.

Studénka každý rok více kvete, už i před zámkem

16. července 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka v posledních letech více kvete. Postupně tu vznikají nové záhony, díky kterým je městská zeleň pestřejší a barevnější. Letos třeba přibyla nová výsadba před zámkem.

Možnosti parkování v Novém Jičíně rozšíří letos více než třicítka míst

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Přilba může zachránit život, zdůrazňovali na cyklostezce Koleje policisté a BESIP

16. července 2024 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 14. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

Díky modernizaci zařízení ve Studénce vytéká zpět do přírody daleko kvalitnější voda
Vydáno 28. června 2024 9:30, Studénka, Petra Dorazilová
Ve Studénce byla uvedena do provozu zrekonstruovaná čistírna odpadních vod. Díky ní se výrazně zlepšila kvalita vody vypouštěné zpět do přírody. Vsetínská společnost do modernizace zařízení vložila 150 milionů korun.

Společnost Zásobování teplem Vsetín působí ve Studénce od roku 2002, na území města provozuje vodovod a čistírnu odpadních vod, prostřednictvím své další společnosti je tu i dodavatelem tepla. Před několika týdny na území města dokončila významnou investici, za 150 milionů korun zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod. Modernizace zařízení trvala dva roky.

Michal Chmela, předseda představenstva, Zásobování teplem Vsetín: “Tuto realizaci jsme prováděli v letech 2022 až 2024. Nyní je vše dokončeno, běží zkušební provoz. Hlavní přínos tohoto projektu je environmentální. To znamená, že kvalita vypouštěné vody do vodního toku, která vychází z čistírny odpadních vod, je podstatně vyšší, než měla ta předchozí čistírna. Druhý kvalitativní parametr je ten, že součástí toho projektu byly i takzvané retenční nádrže na dešťovou vodu, které část dešťové vody zadrží a v době, kdy není ten nátok tak velký, tak se následně vyčistí a opět vyčištěná voda putuje do vodního toku.”

Dosažená úroveň čištění je tak nyní plně v souladu s koncepcí Ministerstva životního prostředí na snižování znečištění vodních toků.

Michal Chmela, předseda představenstva, Zásobování teplem Vsetín: “Ta technologie je úplně jiná, dovede úplně jiné věci, to znamená ty parametry, které jsou na výstupu, jsou podstatně lepší a splňuji veškeré požadavky, které jsou na nás kladeny legislativou.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My jsme dlouho se společností ZTV připravovali vůbec dohodu provozovatelů kanalizací. Protože i město má vlastní čističku odpadních vod, kterou realizovalo asi před 12 nebo 13 lety, sousedíme tady na jednom prostoru, a součástí té dohody také bylo to, že společnost ZTV zrekonstruuje svou ČOV tak, aby plnila jak legislativní požadavky, tak aby byla moderní, byla udržitelná a dokázala zpracovávat veškeré vody, které v rámci města jsou a které my i předpokládáme, že by případně s nějakou bytovou výstavbou mohlo to město mít víc obyvatel, a tím pádem i větší potřebu na nečištění vody. Takže díky téhle dohodě jsme dospěli k tomu, že se tahle rekonstrukce provedla. Nás to samozřejmě těší a uvidíme, jaký finální dopad to bude mít na naše občany, protože je to jeden ze vstupních parametrů do celkové kalkulace vodného a stočného na území města.”

Realizovaná investice do čistírny odpadních vod ve Studénce se s určitostí promítne i do ceny služeb, které společnost Zásobování teplem Vsetín městu dodává. Nová dohoda bude výsledkem dalších jednání.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000043797/diky-modernizaci-zarizeni-ve-studence-vyteka-zpet-do-prirody-daleko-kvalitnejsi-voda