Městský obvod pořádá Porubský den bezpečí každoročně a letos se uskutečnil už jeho 5. ročník. Na návštěvníky čekaly ukázky techniky i zásahů složek Integrovaného záchranného systému.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Já jsem moc ráda, že spolky a IZS a další subjekty do toho s námi každý rok jdou, protože jejich součinnost je nepostradatelná. Já jsem jim poděkovala nejen za to, že s nimi spolupracujeme, ale samozřejmě i za to, že jejich práce je pro nás nenahraditelná. To prokázaly i nedávné povodně. Je to den, kdy si lidé mohou prohlédnout různé ukázky, mohou si prohlédnout u stánků i práci jednotlivých institucí. Taky si myslím, že je to důležitý moment, že to jaksi více pro lidi znamená a že si lidé uvědomí, proč ty záchranné složky jsou tak důležité, a že to přispívá k respektu těchto povolání.”
Letošní ročník Porubského dne bezpečí nabídl také několik novinek. Například dynamické ukázky probíhaly v půlhodinových blocích a nově se do nich zapojila také Vězeňská služba.
Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: ,,Já jsem moc ráda, že máme hojnou účast. Máme tady letos i novinky. Kromě záchranných a bezpečnostních složek jsme přizvali i méně známé organizace. Jako např. Slezskou diakonii, se kterou spolupracujeme v rámci projektu Společnost přátelská demenci. Lidé se u nich mohou zastavit a pobavit se o tom, jak udělat bezpečné prostředí i u sebe doma pro lidi, kteří žijí s kognitivním omezením.”
Jan Babinec, předseda, JUDO CLUB při MPO: ,,Diváci mohli vidět jak akrobacii, pády a následovaly techniky v postoji a na zemi. Věnuji se dětem od 4 let a ukončení není žádné, protože u nás trénují i dospělí. A nabízíme dětem, mládeži i dospělým pohybovou aktivitu, při které se naučí ovládat své tělo, ovládat sebe.”
Návštěvníci Porubského dne bezpečí: ,,Já jsem tady poprvé na Porubském dni bezpečí. Přišel jsem se podívat hlavně na ty ukázky. Byl jsem v tom vězeňském autobusu. To mě zajímá, protože tam není vidět dovnitř.”
,,Je to tady zajímavé, pěkné, mám tady děti. Takže hlavně kvůli dětem, je tady spousta věcí pro děti. Teď jak tedy běhají ti psy, tak jsou holky úplně nadšené.”
,,Mě se líbí, jak jsou tady koníci a sanitka, hasiči a policisté.”
Bohatší byl letos na Porubském dni bezpečí také doprovodný program.
Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: ,,Máme tady letos i více atrakcí doprovodných pro děti. Třeba hned za námi skákací hrad a dětská dráha.”
Součástí Porubského dne bezpečí byla také charitativní sbírka Srdce pro Porubu. Výtěžek poputuje na speciální rehabilitace pro 15letého Jindřicha Krömera, který trpí Angelmanovým syndromem.
Martina Mahuliaková, Oddělení prezentace ÚMOb Poruba: ,,Dneska jsme sem přišli s háčkovanými hračkami a s umělým kamenem. Všechny výrobky vytvárěly kolegyně z Odboru sociálního. Vybíráme dneska na Jindřicha Kremera. Potřebuje něco přes 100 tisíc Kč.”
Nejbližší porubskou akcí, na které můžete přispět do sbírky Srdce pro Porubu, ale především si užít další pestrý program, je Den zdraví, 3. června na Alšově náměstí.