Jen prázdné místo zbylo po mosazné pamětní desce věnované českotěšínským židům, zavražděným během druhé světové války. Deska byla slavnostně odhalena v roce 1994 na průčelí bývalé synagogy.
Dorota Havlíková, mluvčí Českého Těšína: "Je to tabule, která tady byla téměř 20 let a byla financována ze soukromých prostředků, ze sbírek."
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: "Škoda je vyčíslena na 100 tisíc korun. V případě dopadení, pachateli hrozí odnětí svobody v rozmezí od 1 do 5 let."
V Českém Těšíně se nejedná o ojedinělý případ.
Dorota Havlíková, mluvčí Českého Těšína: "Zmizela i pamětní tabule, která hovořila o tom, že rekonstrukci ulice Tovární, financovala ze svých prostředků EU."
Je velmi pravděpodobné, že odcizené tabule skončily ve sběrně v Polsku.
Dorota Havlíková, mluvčí Českého Těšína: "Je to v poslední době celkem obvyklý případ. Jednak tamní majitelé tak nepátrají po původu a často jsou tam ceny výkupu vyšší."
Sběrači kovů velmi často používají nedávno otevřenou lávku přes řeku Olši. Jen několik desítek metrů se za ní na polské straně nachází sběrna. Na případu odcizené pamětní desky spolupracují nejen čeští, ale rovněž polští policisté.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: "Řeší společně spáchané trestné činy jak na české, tak na polské straně. Vzájemně si vypomáhají a spolupracují."
Jak se nám podařilo zjistit, sběrnu na polské straně již policisté zkontrolovali. Pamětní deska se zatím nenašla.