Poučení před rizikem žilní trombózy by měla dostat každá žena, která se rozhodne užívat hormonální antikoncepci. Část populace má totiž vrozený trombofilní stav - právě ten může způsobit potíže.
Martin Brejcha, primář hematologie, Nemocnice Nový Jičín: "Když dojde k tomu, že nějaká žena bere antikoncepci a k tomu má nějakou vrozenou poruchu, tak to riziko vzniku trombózy se u ní násobí."
Tyto poruchy jsou dědičné, základní prevencí už před samotným užíváním antikoncepce je návštěva hematologa, který po vyhodnocení rizika může doporučit speciální test. Díky němu se ženy mohou vyhnout komplikacím, třeba i potratům nebo předčasným porodům.
Martin Brejcha, primář hematologie, Nemocnice Nový Jičín: "Kromě potrombotického syndromu může v některých případech nastat i velmi vážná komplikace trombózy, tou je plicní embolie, která v 1-2 % může končit i smrtí, takže určitě je to vážný problém."
Nejčastějším trombofilním stavem je takzvaná Leidenská mutace, právě na ni se lékaři snaží upozornit nejvíc.
Martin Brejcha, primář hematologie, Nemocnice Nový Jičín: "Tam se data, kolik nosičů v populaci se vyskytuje, liší, ale je to tak přibližně od 5 do 10 %, ale průměrné číslo se uvádí 7 %."
To je dostatečně velké procento minimálně na zvážení preventivního testu. Pokud ho ale nepředepíše lékař, ženy si ho musí zaplatit samy. Jeho cena se pohybuje okolo osmi set korun.