“Dobrý den, já bych vám chtěla nahlásit, že se nám v Bílovci na zahradě vyrojily vosy. Je to strašně velký roj.”
Jeden ze stovek telefonátů na tísňovou linku hasičů týkající se likvidace hmyzu. I když jich v zářijových dnech ubývá, hasiči stále řeší několik případů denně. Ročně jich je až 1500.
Miroslav Škvarek, včelař: “Bylo poměrně teplo, vlhko. Sezóna začala poměrně brzy, takže se stávalo, že už v květnu měli včelaři včely vyrojené.”
Většina lidí má zažitou představu, že roj je nebezpečný, proto nejprve volají hasiče. Pokud není situace akutní, měli by se ale raději obrátit na specializovanou firmu.
Petr Kůdela, mluvčí krajských hasičů: “Samozřejmě my vyjíždíme především tam, kde jsou veřejná zařízení, parky a další místa, kde se pohybují lidé a samozřejmě častěji vyjíždíme k panelovým a jiným obytným domům.”
Miroslav Škvarek, včelař: “Volat hasiče je krajní možnost, ale dá se zavolat některému ze včelařů, kteří by si to přišli odchytit. Problém je v tom, že včelstva většinou zaletí někde vysoko, kde je problém se dostat.”
Operační středisko hasičů se proto rozhoduje k jakým situacím své lidi poslat. Likvidace hmyzu soukromou firmou nebo včelařem stojí zhruba 500 až 2000 korun.