Hned dvě úpravy legislativy, týkající se dřívějšího odchodu havířů do důchodu má na stole vláda. První z nich, novelizací nařízení vlády 363, která stanovuje odpracovat 3300 směn v dole před rokem 2009, se bude vláda zabývat během 14 dnů. Odboráři věří, že hranice roku 2008 bude prolomena.
Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Druhá věc je úprava důchodů horníků, kteří nastoupili po roce 1992 a podle současných zákonů jdou do důchodu jako běžná populace.“
Zde je snaha, snížit důchodový věk u horníků o pět let. Výhrady má proti této hranici má ministerstvo financí.
Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „My jsme osobně jednali s ministrem Babišem, který nám sdělil, že s tím nemá problém. Byli jsme proto velmi zděšeni, když ministerstvo financí dalo negativní stanovisko.“
anketa, horníci: „Ať si to tady přijdou sami vyzkoušet na tu šachtu.“ „Člověk tady za těch 30 let to zdraví ztratí.“
Marek Síbrt, mluvčí OKD, a.s.: „My samozřejmě tu snahu, aby mohli horníci odcházet do důchodu dříve vítáme, protože Česká republika je v evropském kontextu naprostý unikát.“
V okolních státech totiž havíři odcházejí do důchodu dříve. Zohledněno je jejich náročné pracovní prostředí, které má značný vliv na jejich zdravotní stav. Podle nejnovějších českých studií je průměrná délka života horníka o téměř 6 let nižší než celostátní průměr. Proto například v pátek dopoledne předseda odborových svazů Jan Sábel předložil premiéru Sobotkovi materiály, které jasně hovoří o zdravotních důvodech dřívějšího odchodu havířů do důchodu. Připraveno je i sfárání premiéra a dalších ústavních činitelů za horníky do podzemí. V případě, že by byl zákon novelizován, týkal by se zhruba tisícovky lidí.