K ostravskému planetáriu se už od deváté hodiny začaly sjíždět desítky aut se zvědavci, kteří si chtěli zažít přírodní úkaz na vlastní kůži ve společnosti odborníků. Planetárium pro ně připravilo desítku pro sledování upravených dalekohledů.
“Kdybychom se teď nacházeli někde na Faerských ostrovech, potom bychom mohli vidět úplné zatmění slunce,” takové a další informace se návštěvníci ostravského planetária dozvídali na jednotlivých stanovištích u dalekohledů.
Měsíc začal zastiňovat slunce nad Ostravou v 9 hodin 41 minut. Jak čas plynul, zatmění bylo výraznější a temná silueta Měsíce se postupně přesouvala doleva přes horní polovinu Slunce. “Dnes dochází k tomu, že měsíc se dostává do přímky se Zemí a Sluncem. Slunce tedy osvětluje Měsíc, ten vrhá stín, který dopadá na určité části zemského povrchu,” říká astrolog Martin Vilášek z ostravského planetária.
Pozorovatelé přišli do planetária vybaveni různými pomůckami od rentgenových snímků z nemocnice, přes svářečská sklíčka a speciální brýle. “Jsem strašně ráda, že jsem se toho ještě dočkala, protože další zatmění bude až za 20 let, to už bych měla přes sto let,” říká s úsměvem starší paní. “Člověk si nějak tak uvědomuje, že je takový malý mraveneček v nějakém obrovském soukolí, které funguje,” povzdechl si další pozorovatel zatmění slunce. Zatmění Slunce zažijeme zase až 20. června 2021, bude malé, Měsíc zastíní asi 17 % slunce. Nejbližší úplné zatmění Slunce u nás proběhne 7. října 2135.