Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krypta je v podzemí baziliky

Celý MS kraj |

250letá frýdecko-místecká bazilika dodnes přitahuje poutníky z celého světa. Přichází se modlit k soše pany Marie Frýdecké. V podzemí se skrývá pohřebiště kněží a mnichů. Krypta ale obsahuje i grafické vyobrazení zázraků, ke kterým tady mělo dojít.

Při návštěvě FM ji málokdo může přehlédnout. Obrovská dominanta jakoby hlídala celé město. Bazilika minor Navštívení Panny Marie ale ještě před 250 lety byla pouze malou, dřevěnou kapličkou.

Petr Juřák, historik: "Vznikla na místě, kde se předtím nacházela dřevěná kaple a ještě předtím socha, která zachycovala panu Marii. A k té soše se vázaly různé zázračné jevy."

Miroslaw Jesel, farář: "Začalo to od hraběnky Tovačovské, která tady byla uzdravena jako první. Tady u sochy pany Marie. A hraběnka se potom snažila rozšířit tu úctu k paně Marii. Samozřejmě se potom v dějinách počet těch zázraků zvětšoval. A i tím získala pana Marie úctu tady ve Frýdku. Pana Marie byla v katolické církvi vždy uctívána jako člověk, který dokonale vyplnil boží vůli. Pro nás všechny je příkladem."

Rok se s rokem sešel a dnes je svatostánek opravdu, už na první pohled, posvátným místem. K soše pany Marie poutníci přichází z celého světa. Obdiv si zaslouží i ambon, nebo varhany.

Jiří Krátký, diecézní organolog: "Ty jsou zapsány v ústředním seznamu kulturních památek. A významné jsou, co se týká skříně, protože pochází z 60. let 18. století."

Nejvíce tajemství ale přináší podzemní krypta. Kromě kněžských tělesných schránek, tady leží i poutníci. Petr Juřák, historik: "Je zajímavostí, že jejich ostatky nepodlehly skáze za ta staletí. Ale že zůstaly zachovány v mumifikované formě do současnosti. Je to svým způsobem unikát v rámci regionu. Samozřejmě mumifikované ostatky se nachází i na jiných místech republiky. Je to vždycky dáno tím prostředím, ve kterém jsou uloženy. Ale v rámci regionu je to určitě unikát."

Poutníci zemřeli v roce 1750, kdy přecházeli most přes řeku Ostravici. Vlna vody ho ale smetla a s ním i skupinu mířící k chrámu.

Nahlásit chybu


Po přívalových deštích došlo v řece Odře k úhynu ryb, hasiči pomáhali s okysličováním vody

Včera 19:59 | Ostrava-město | Anna Břenková

Po silných bouřkách uhynulo v Ostravě velké množství ryb. Příčinou byly přívalové deště, které do řeky spláchly nečistoty a drasticky snížily hladinu kyslíku. Hasiči proto na řece instalovali nornou stěnu a pomocí čerpadel se snažili vodu okysličit.

Na podzim budou i volby do Senátu. V Moravskoslezském kraji budou kandidovat osobnosti

Včera 10:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letos se bude měnit třetina z 81 senátorů v Senátu Parlamentu České republiky. Své zástupce budeme volit i v některých částech Moravskoslezského kraje. První kolo proběhne dohromady s komunálními volbami 9. a 10. října.

V červenci odstartovala Centrální evidence psů

Včera 9:40 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

1. července začal ostrý provoz Centrální evidence psů chovaných v Česku. Registr usnadní nalezení zatoulaného psa, bude obsahovat spolehlivé informace o zvířatech i jejich chovatelích a poslouží také k ověření, zda je pes očkován proti vzteklině.

Extrémně silné bouřky v Beskydech a desítky výjezdů hasičů v Ostravě

Včera 14:30, vydáno 1. července 2026 18:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Extrémně silné přívalové deště se prohnaly ve středu odpoledne přes Beskydy. Během půl hodiny spadlo až 40 litrů na metr čtvereční. Silný vítr lámal stromy a do akce museli hasiči. Likvidovali popadané větve z cest a čerpali vodu. V Ostravě voda zatopila myší díru i podchod pod železnicí. Někteří řidiči doslova utopili svá auta.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

30. června 2026 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Posvítí si na přetížené kamiony. Ostrava dá miliony na speciální policejní auto

1. července 2026 12:13 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava investuje do bezpečí ve městě. Zastupitelé schválili příspěvek pět milionů korun na nákup speciálního policejního auta s váhou. To bude kontrolovat přetížené kamiony, které ničí silnice a ohrožují lidi.

Čtyři Ukrajinky pobíraly humanitární dávky, přitom žily ve své zemi. Okradly stát o 300 tisíc korun

1. července 2026 9:35 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Měly bydlet na Frýdecko-Místecku a v Brně, majitelé bytů o nich ale vůbec nevěděli. Čtyři ženy využily systém dočasné ochrany k neoprávněnému čerpání humanitárních dávek. Do Česka jezdily jen kvůli úřadům. Státu způsobily škodu celkem 300 000 korun. Všechny ženy jsou obviněné z podvodu.

Most přes Porubku je tišší, místní si oddechli

1. července 2026 14:31 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Obyvatelé Ostravy-Svinova se po měsících dočkali. Hlučné mostní provizorium, které vzniklo po loňských povodních, nahradila nová konstrukce. Více v reportáži.

Radnice reaguje na kritiku kvůli úpravám před obytnými domy v Prostřední Suché

30. června 2026 13:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Chceme mít pěkné posezení před domy, i herní prvky pro děti, záhony. Co na tom magistrátu vadí a proč to máme odstranit? Tak to nyní řeší lidé v Prostřední Suché. Situaci se snažil vysvětlit v rozhovoru náměstek primátorky Bohuslav Niemiec.

Sportovní dřevorubci soutěžili na Mistrovství ČR na Horečkách

1. července 2026 8:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velmi atraktivní podívanou nabídlo Mistrovství ČR sportovních dřevorubců. Konalo se v amfiteátru na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm. V extrémně horkém počasí závodníci v několika disciplínách prokazovali svůj um s motorovými i ručními pilami a sekerami.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Majitel našel ležícího koně, který se nemohl zvednout. Na pomoc přijeli hasiči z Nového Jičína

Včera 15:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hasiči z Nového Jičína zasahovali ve čtvrtek dopoledne u netradičního případu v Loučce. Ve stáji tam uvízl kůň, který se nedokázal vlastními silami postavit. Díky nasazení vyprošťovací techniky se hasičům podařilo zvíře bezpečně zvednout a zajistit, aby vyvázlo bez jakéhokoliv zranění.

Baška: vodohospodáři zjišťují, co souvisí s vyvěráním vody ze staré studny

Voda je jedním z nejcennějších přírodních zdrojů. Aby jí bylo dostatek i v obdobích sucha a zároveň dokázala chránit kraj při povodních, pečuje Povodí Odry o soustavu sedmi přehrad v Moravskoslezském kraji. Každá z nich má svou nezastupitelnou roli.

Hosté ve studiu: Andrej Harmečko, ředitel ostravské části festivalu

1. července 2026 16:18 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Komedie omylů je hlavní premiérou Shakespearovských slavnosti v Ostravě

Hosté ve studiu: Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje

1. července 2026 15:05 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Olympiáda dětí a mládeže: 40 medailí pro MS kraj a celkově 4. místo

Mladý muž vylezl na strom a už nedokázal slézt. Hasiči zasahovali u Vrbického jezera

1. července 2026 9:00 | Celý MS kraj | Anna Břenková

K neobvyklému zásahu vyjížděly dvě jednotky hasičů včetně lezecké skupiny. U Vrbického jezera vylezl mladík na strom. Dolů už ale neslezl. Přivolaní hasiči ho pomocí lezecké techniky spustili do mělké vody a bezpečně dopravili na břeh.

Hosté ve studiu: Martin David, biskup Ostravsko-opavské diecéze

30. června 2026 14:39 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Ostravsko-opavská diecéze letos slaví 30 let od svého založení

Krypta je v podzemí baziliky
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Celý MS kraj, Michal Hulva
250letá frýdecko-místecká bazilika dodnes přitahuje poutníky z celého světa. Přichází se modlit k soše pany Marie Frýdecké. V podzemí se skrývá pohřebiště kněží a mnichů. Krypta ale obsahuje i grafické vyobrazení zázraků, ke kterým tady mělo dojít.

Při návštěvě FM ji málokdo může přehlédnout. Obrovská dominanta jakoby hlídala celé město. Bazilika minor Navštívení Panny Marie ale ještě před 250 lety byla pouze malou, dřevěnou kapličkou.

Petr Juřák, historik: "Vznikla na místě, kde se předtím nacházela dřevěná kaple a ještě předtím socha, která zachycovala panu Marii. A k té soše se vázaly různé zázračné jevy."

Miroslaw Jesel, farář: "Začalo to od hraběnky Tovačovské, která tady byla uzdravena jako první. Tady u sochy pany Marie. A hraběnka se potom snažila rozšířit tu úctu k paně Marii. Samozřejmě se potom v dějinách počet těch zázraků zvětšoval. A i tím získala pana Marie úctu tady ve Frýdku. Pana Marie byla v katolické církvi vždy uctívána jako člověk, který dokonale vyplnil boží vůli. Pro nás všechny je příkladem."

Rok se s rokem sešel a dnes je svatostánek opravdu, už na první pohled, posvátným místem. K soše pany Marie poutníci přichází z celého světa. Obdiv si zaslouží i ambon, nebo varhany.

Jiří Krátký, diecézní organolog: "Ty jsou zapsány v ústředním seznamu kulturních památek. A významné jsou, co se týká skříně, protože pochází z 60. let 18. století."

Nejvíce tajemství ale přináší podzemní krypta. Kromě kněžských tělesných schránek, tady leží i poutníci. Petr Juřák, historik: "Je zajímavostí, že jejich ostatky nepodlehly skáze za ta staletí. Ale že zůstaly zachovány v mumifikované formě do současnosti. Je to svým způsobem unikát v rámci regionu. Samozřejmě mumifikované ostatky se nachází i na jiných místech republiky. Je to vždycky dáno tím prostředím, ve kterém jsou uloženy. Ale v rámci regionu je to určitě unikát."

Poutníci zemřeli v roce 1750, kdy přecházeli most přes řeku Ostravici. Vlna vody ho ale smetla a s ním i skupinu mířící k chrámu.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/2028/krypta-je-v-podzemi-baziliky