TV Polar: Co to vlastně je dentální hygiena, každý z nás je asi přesvědčen, že o tu se postará minimálně jednou za půl roku zubař, ale je to asi jinak.
Petra Křížová, viceprezidentka Asociace dentálních hygienistek v ČR: "Ano, když si správně vyčistíte zuby všemi pomůckami, které doporučujeme pro dentální hygienu, dvakrát do roka půjdete ke svému stomatologovi, eventuálně navštívíte ústní hygienistku, tak je to všechno v pořádku a já to jen podporuji."
TV Polar: Jak probíhá návštěva u dentálního hygienisty?
PK: "Nejdříve je pacient vyšetřen a podle toho, co dentální hygienistka zjistí nebo případně stomatolog ještě doporučí, že by se mělo udělat, tak potom provede. Takže po vyšetření doporučí nějakou pomůcku nebo více pomůcek pro čištění zubů, protože jedna nestačí, potom odstraní plak, kámen a provede takové vyhlazení zubů tak, aby pacient odcházel domů spkojený."
TV Polar: Jak často bychom měli dentální hygienistku navštívit?
PK: "Je to individuální, podle problémů. Pokud bude mít někdo větší problémy zánětů dásní a záněty hlubšího parodontu, tak jednou za 3 měsíce, jinak stačí jednou za půl roku."
TV Polar: Jak je to s úhradou pojišťoven?
PK: "Dentální hygiena je brána jako služba a každý by si měl za to zaplatit."
TV Polar: Můžete našim divákům poradit alespoň obecné zásady, jak by měli denně pečovat o chrup?
PK: "Je to naprosto jednoduché, vezmeme kartáček, ráno si vyčistíme zuby, většinou spěcháme do práce, takže stačí kartáček a pasta, ale to večerní čištění, to by mělo trvat poněkud déle. Začít sólo kartáčkem, to je jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáčky, potom správnou pastu pro daný případ a mělo by to být v pořádku."
TV Polar: Je rozdíl ve výrobcích, které jsou běžně k dostání na trhu, máme výběru věnovat pozornost?
PK: "Většinou pasty dělím na dětské a pro dospělé, je to dáno obsahem fluoridů. Potom se pasty dělí podle příčin onemocnění v ústech."
TV Polar: Jak se díváte na šperky v ústech, na jazyku, v zubech?
PK: "Já je nemám ráda, protože opravdu dochází k tomu poškozování jak měkkých, tak i tvrdých tkání. Studie dokazují, že ústup dásní při nošení šperků je a poškození i tvrdých tkání je doloženo."
TV Polar: Dá se říct, že stav zubů je věcí dědičnou?
PK: "Říká se to, ale dědíme pouze ty špatné návyky. Můžeme zdědit postavení zubů, ale čištění zubů, to se musí každý naučit."
TV Polar: Je možné křivé zuby řešit i v dospělosti?
PK: "Rovnátky, určitě. Doporučuji srovnat zuby, protože se potom i lépe čistí."
TV Polar: Když se vrátíme k bělení zubů, doporučujete to?
PK: "Pokud si to pacient zaslouží, proč by nemohl bělit."
TV Polar: Kdy si to zasloužíme?
PK: "No, když si je správně čistí a nemá žádné záněty a kazy, tak potom může bělit, ale opravdu to bělení by mělo být individuální."
TV Polar: To znamená, že bělící pasty ano, ale mechanické čištění ne, dá se to tak říct?
PK: "Bělící pasty ano, pokud bude pacient používat nějakou vyšší koncentraci bělení, tak potom tyto přípravky jsou k dostání v lékárnách, pro dentisty a specialisty potom ty přípravky nejsou k běžnému prodeji."
TV Polar: Co by nám doma k čištění zubů nemělo chybět?
PK: "Já doporučuji sólo kartáček, s ním se je opravdu každý pacient schopen naučit pracovat. Dostaneme se s ním i k těm zadním zubům, osmičkám, sedmičkám, dostaneme se s ním opravdu všude, je malý."