Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S generálním ředitelem SmVaK nejen o cenách za vodu

Celý MS kraj |

Hostem ve studiu TV POLAR je generální ředitel společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace, Miroslav Kyncl.

TV Polar: Pane řediteli, společnost SmVaK patří k největším vodárenským firmám v České republice a zásobuje vodou milion obyvatel. V poslední době se objevila řada spekulací o přiměřenosti cen, které firma účtuje. Můžete vysvětlit, jaké máte ceny a jak je kalkulujete.

MK: "Tak nejprve k těm kalkulacím cen. Ceny v oboru vodovodů a kanalizací jsou takzvaně věcně usměrňované, to znamená, že ministerstvo financí každý rok vydává cenový předpis, který říká, které kalkulační položky mohou být v cenách vody uvedeny a které ne. My se tím řídíme, samozřejmě je to kontrolováno. Co se týče výše cen, tak myslím, že dlouhodobá politika společnosti je mít ceny nízké, nebo relativně nízké ceny. Například pro příští rok máme cenu vodného a stočného včetně DPH 61 korun 5 haléřů. Přitom jsou v České republice vodárenské společnosti, kde už cena vodného a stočného se blíží 80 korunám. Čili z tohoto hlediska si myslím, že ceny jsou přiměřené a odpovídají situaci na trhu i potřebám, které máme z hlediska rozvoje vodovodů a kanalizací."

TV Polar: Dá se tedy říct, z čeho se ta cena skládá, ten kalkulační vzorec pro tuto cenu.

MK: "Určitě. Jsou to v podstatě nákladové položky - musíme kupovat surovou vodu, elektřinu, energie, samozřejmě pracovníky musíme zaplatit. To je jedna stránka věci. Na straně druhé velkou položkou jsou opravy a udržování. To je na nákladové stránce. Ten kalkulační vzorec je formulován tak, že v podstatě na té stránce ziskové jsou i prostředky, které my dále musíme vkládat do rozvoje. Čili my veškeré investice, rekonstrukce a modernizace děláme ze zisku a proto může vypadat, že náš zisk je třeba vysoký. Jsou to ale všechno prostředky, které se zpátky do té vody dostávají."

TV Polar: To jste mi nahrál na další otázku, protože zásadní výhrady některých obcí, zejména tedy jejich starostů se týkaly přiměřenosti zisku. S jakým ziskem tedy firma pracuje?

MK: "Tak právě tady je ten problém. Zisk je kalkulační, pohybuje se kolem 40 % a je v tom celá řada položek. Jsou to prostředky na rekonstrukce a modernizaci, čili investice, dále jsou to daňové položky a pochopitelně i zisk pro akcionáře. Ovšem ten zisk pro akcionáře se pohybuje něco kolem 10 % nebo mírně nad 10 %, tedy v žádném případě akcionáři nedostávají 40 %, jak je mylně vykládáno."

Polar: Jak jsou na tom jiné vodárenské společnosti se ziskem a s vlastnictvím?

MK: "Tak tady je právě ten rozdíl. My jsme dost atypická společnost. Původně tady byla společnost ve vlastnictví měst a obcí, v roce 1999 města a obce, pro které jsme sloužili, většinu svých akcií prodali, získali je soukromí investoři, v současné době je to vodárenská společnost Aqualia. Čili tito jsou majoritní akcionáři. A právě proto, že jsme soukromá společnost, veškeré prostředky na rozvoj a investice musíme vkládat ze zisku. Většina společností v republice je jiného typu, to znamená, že ten majetek infrastruktury, čili úpravny, čistírny, vodovodní a stokové sítě zůstaly v majetku měst a obcí. A pouze ho provozují provozovatelé nebo soukromí provozovatelé. A tady je ten rozdíl, že oni v podstatě neinvestují, neopravují, ale mají v nákladech položku nájmu, kterou platí městům a města z toho investují. Čili my v podstatě prostředky na investice máme v položce zisku, kdežto oni v položce nákladů. V tom je ten problém."

TV Polar: Jaké tedy má vaše společnost investice jaké investice vás čekají v příštím roce?

MK: "Podívejte se, my jsme za posledních 10 let investovali skoro 5 miliard korun. Prakticky od roku 1999, kdy obce akcie prodaly, nemáme přístup k žádným dotacím ani tuzemským ani z EU. Vše investujeme z našich prostředků. Ročně investujeme zhruba kolem pěti set milionů korun. Z těch věcí bych uvedl, že takřka všechny čistírny byly modernizovány a rozšířeny, v současné době, tento týden se uvádí do provozu rozšířená čistírna v Kopřivnici. Z hlediska požadavků EU známý rok 2010, kdy se mají vody čistit, my toto beze zbytku splňujeme. Vedle toho je celá řada rekonstrukcí a modernizací vodovodních sítí. Tady vidím ještě jeden problém. A sice, že vodovodní sítě a stokové sítě nemají takovou životnost, jakou měly mít. V současné době se třeba na etapy vyměňuje velký vodovodní přivaděč do Karviné, který měl ještě dalších dvacet let vydržet, ale je v takovém stavu, že ho musíme vyměnit a jsou to desítky milionů korun."

TV Polar: Jak je to s kvalitou vody? Jakou máte kvalitu vody a bude se nějakým způsobem zvyšovat?

MK: "Myslím, že kvalita vody je na velmi dobré úrovni. Částečně je to tím, že máme vhodné zdroje - přehrady Šance a Morávka v Beskydech a v Jeseníkách Kružberk a nad ním Slezská Harta. Druhá věc je poměrně dokonalá technologie, kterou neustále modernizujeme. Třeba teď se zpracovává velký projekt rekonstrukce úpravny vody v Podhradí. Měla by stát něco přes dvěstě milionů korun a kompletně zmodernizujeme technologii. Čili další pokrok ve kvalitě vody. Ale beze zbytku splňujeme všechny kritéria, která jsou před nás kladena."

 

Nahlásit chybu


Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Včera 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

4. října 2024 10:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

4. října 2024 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Poruba pracuje na novém strategickém plánu. Podílet se na něm budou odborníci i široká veřejnost

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Moravskoslezský kraj bude mít nové vedení: ANO bude vládnout v koalici s SPD + Trikilora + PRO

4. října 2024 16:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po jednáních o nové koalici v Moravskoslezském kraji představil budoucí hejtman Josef Bělica (ANO) finální složení krajské rady. SPD získalo dvě pozice radních, zatímco SPOLU míří do opozice. Počet radních zůstane stejný. Ustavující zastupitelstvo proběhne pravděpodobně 21. října 2024.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

S generálním ředitelem SmVaK nejen o cenách za vodu
Vydáno 27. prosince 2010 0:00, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Hostem ve studiu TV POLAR je generální ředitel společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace, Miroslav Kyncl.

TV Polar: Pane řediteli, společnost SmVaK patří k největším vodárenským firmám v České republice a zásobuje vodou milion obyvatel. V poslední době se objevila řada spekulací o přiměřenosti cen, které firma účtuje. Můžete vysvětlit, jaké máte ceny a jak je kalkulujete.

MK: "Tak nejprve k těm kalkulacím cen. Ceny v oboru vodovodů a kanalizací jsou takzvaně věcně usměrňované, to znamená, že ministerstvo financí každý rok vydává cenový předpis, který říká, které kalkulační položky mohou být v cenách vody uvedeny a které ne. My se tím řídíme, samozřejmě je to kontrolováno. Co se týče výše cen, tak myslím, že dlouhodobá politika společnosti je mít ceny nízké, nebo relativně nízké ceny. Například pro příští rok máme cenu vodného a stočného včetně DPH 61 korun 5 haléřů. Přitom jsou v České republice vodárenské společnosti, kde už cena vodného a stočného se blíží 80 korunám. Čili z tohoto hlediska si myslím, že ceny jsou přiměřené a odpovídají situaci na trhu i potřebám, které máme z hlediska rozvoje vodovodů a kanalizací."

TV Polar: Dá se tedy říct, z čeho se ta cena skládá, ten kalkulační vzorec pro tuto cenu.

MK: "Určitě. Jsou to v podstatě nákladové položky - musíme kupovat surovou vodu, elektřinu, energie, samozřejmě pracovníky musíme zaplatit. To je jedna stránka věci. Na straně druhé velkou položkou jsou opravy a udržování. To je na nákladové stránce. Ten kalkulační vzorec je formulován tak, že v podstatě na té stránce ziskové jsou i prostředky, které my dále musíme vkládat do rozvoje. Čili my veškeré investice, rekonstrukce a modernizace děláme ze zisku a proto může vypadat, že náš zisk je třeba vysoký. Jsou to ale všechno prostředky, které se zpátky do té vody dostávají."

TV Polar: To jste mi nahrál na další otázku, protože zásadní výhrady některých obcí, zejména tedy jejich starostů se týkaly přiměřenosti zisku. S jakým ziskem tedy firma pracuje?

MK: "Tak právě tady je ten problém. Zisk je kalkulační, pohybuje se kolem 40 % a je v tom celá řada položek. Jsou to prostředky na rekonstrukce a modernizaci, čili investice, dále jsou to daňové položky a pochopitelně i zisk pro akcionáře. Ovšem ten zisk pro akcionáře se pohybuje něco kolem 10 % nebo mírně nad 10 %, tedy v žádném případě akcionáři nedostávají 40 %, jak je mylně vykládáno."

Polar: Jak jsou na tom jiné vodárenské společnosti se ziskem a s vlastnictvím?

MK: "Tak tady je právě ten rozdíl. My jsme dost atypická společnost. Původně tady byla společnost ve vlastnictví měst a obcí, v roce 1999 města a obce, pro které jsme sloužili, většinu svých akcií prodali, získali je soukromí investoři, v současné době je to vodárenská společnost Aqualia. Čili tito jsou majoritní akcionáři. A právě proto, že jsme soukromá společnost, veškeré prostředky na rozvoj a investice musíme vkládat ze zisku. Většina společností v republice je jiného typu, to znamená, že ten majetek infrastruktury, čili úpravny, čistírny, vodovodní a stokové sítě zůstaly v majetku měst a obcí. A pouze ho provozují provozovatelé nebo soukromí provozovatelé. A tady je ten rozdíl, že oni v podstatě neinvestují, neopravují, ale mají v nákladech položku nájmu, kterou platí městům a města z toho investují. Čili my v podstatě prostředky na investice máme v položce zisku, kdežto oni v položce nákladů. V tom je ten problém."

TV Polar: Jaké tedy má vaše společnost investice jaké investice vás čekají v příštím roce?

MK: "Podívejte se, my jsme za posledních 10 let investovali skoro 5 miliard korun. Prakticky od roku 1999, kdy obce akcie prodaly, nemáme přístup k žádným dotacím ani tuzemským ani z EU. Vše investujeme z našich prostředků. Ročně investujeme zhruba kolem pěti set milionů korun. Z těch věcí bych uvedl, že takřka všechny čistírny byly modernizovány a rozšířeny, v současné době, tento týden se uvádí do provozu rozšířená čistírna v Kopřivnici. Z hlediska požadavků EU známý rok 2010, kdy se mají vody čistit, my toto beze zbytku splňujeme. Vedle toho je celá řada rekonstrukcí a modernizací vodovodních sítí. Tady vidím ještě jeden problém. A sice, že vodovodní sítě a stokové sítě nemají takovou životnost, jakou měly mít. V současné době se třeba na etapy vyměňuje velký vodovodní přivaděč do Karviné, který měl ještě dalších dvacet let vydržet, ale je v takovém stavu, že ho musíme vyměnit a jsou to desítky milionů korun."

TV Polar: Jak je to s kvalitou vody? Jakou máte kvalitu vody a bude se nějakým způsobem zvyšovat?

MK: "Myslím, že kvalita vody je na velmi dobré úrovni. Částečně je to tím, že máme vhodné zdroje - přehrady Šance a Morávka v Beskydech a v Jeseníkách Kružberk a nad ním Slezská Harta. Druhá věc je poměrně dokonalá technologie, kterou neustále modernizujeme. Třeba teď se zpracovává velký projekt rekonstrukce úpravny vody v Podhradí. Měla by stát něco přes dvěstě milionů korun a kompletně zmodernizujeme technologii. Čili další pokrok ve kvalitě vody. Ale beze zbytku splňujeme všechny kritéria, která jsou před nás kladena."

 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/5867/s-generalnim-reditelem-smvak-nejen-o-cenach-za-vodu