Tóny Straussovy operety Netopýr, které se v páteční večer rozezněly v Beskydském divadle, připomněly 130 let od otevření tohoto kulturního stánku - a tedy jedno z hlavních témat slavnosti - architekturu. Té je věnována také výstava v Muzeu Novojičínska, jejíž vernisáž proběhla ve stejný den. Předvečer slavnosti ale patřil i jiným událostem, na Masarykově náměstí zahráli David Stypka a Bendjeez a Blue Effect s Radimem Hladíkem.
Sobotní den už se nesl v duchu tradiční veselice. Provázely ji městské trhy, atrakce pro děti a kulturní programy, do kterých se zapojily také místní spolky, organizace a školy.
Právě historické oděvy sehrály jeden z důležitých momentů slavnosti, součástí byla soutěž O nejefektnější dětský kostým.
Radmila Grofová, členka poroty O nejefektnější dětský kostým
anketa: soutěžící O nejefektnější dětský kostým
Po stopách novojičínského baroka se mohl vydat také ten, kdo navštívil výstavní síň ve stanu přímo na náměstí.
Jaroslav Zezulčík, historik Muzea Novojičínska, spoluautor výstavy
Lenka Malinová, fotografka, spoluautorka výstavy
Sobota připomněla rovněž Jana Ignáce Čapka, novojičínského rodáka a zednického mistra, který projektoval několik barokních staveb. V roce 1744 namaloval nejznámější vedutu Nového Jičína.
Jaroslav Zezulčík, historik Muzea Novojičínska
Celý den mohli lidé shlížet na město z věže radnice a prohlédnout si zdarma další významné historické stavby.
anketa: návštěvníci slavnosti
Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína
Tohle už byla první ze tří hlavních večerních kapel - projekt Baroque. Úplný závěr pak patřil mezinárodní formaci Ting, a mezi tím hlavní hudební hvězdě - Davidu Kollerovi.
David Koller
Petr Orság, ředitel MKS Nový Jičín, organizátor slavnosti