Do projektu Univerzity Karlovy jsou v rámci republiky zapojeny čtyři laboratoře, jedna z nich je v Novém Jičíně na poliklinice na Revoluční ulici.
“Tyto onemocnění, kterýma se my zabýváme, onkologické jsou specifická právě v tom, že mají opakovaný výskyt v rodině a objevují se často v nízkém věku,” uvedl Spiros Tavandzis, vedoucí Oddělení vzdělání a výzkumu Laboratoří AGEL.
Cílem projektu je tak odhalit geny podezřelé z rozvoje těchto onemocnění.
“Výzkum směřuje k tomu, abychom zmapovali variabilitu na úrovni DNA v rámci České republiky. Tady ty projekty už běží v celosvětovém měřítku, ale pro Českou republiku zatím nic takového neproběhlo,” doplnil vedoucí laboratoře.
Novojičínský tým musí tedy vytvořit skupinu lidí vhodnou pro tento projekt, a to v rámci Moravskoslezského a Olomouckého kraje.
“Našim úkolem je dívat se na sekvenci, která je pacienta, a hledat nějaké změny. Tady například vidíte změnu, která nám ukazuje, že se jedná o něco, co by u zdravého člověka nemělo být,” popsal zkoumaný vzorek Spiros Tavandzis.
Účastníkem tohoto výzkumu se můžete stát třeba i vy, pokud je vám více než 60 let a nebylo vám ani ve vaší rodině diagnostikováno onkologické onemocnění, to znamená, že rakovinu neměli vaši rodiče, sourozenci a ani děti.
Dobrovolníka čeká jen vyplnění dotazníku a odběr asi 10 mililitrů krve, která je podrobena detailnímu zkoumání.