živě
Jak jinak než večerem plným krásných textů a hudby by měl literární klub oslavit své výročí. Jeho současní i bývalí členové a další příznivci se sešli na půdě Galerky, aby tu na uplynulých 40 let zavzpomínali.
Karel Chobot, člen Literárního klubu
“U zrodu Literárního klubu stála Jana Homolová, v podstatě těch 40 let literární klub vedla a hlavně je autorkou všech těch scénářů, kterých bylo kolem 150,”
Jana Homolová, vedoucí Literárního klubu
“První představení bylo věnováno ruské poezii, Sergeji Jeseninovi, a začal to se mnou dělat tenkrát vedoucí odboru kultury Vítězslav Černoch. Potom se to začalo pomalu rozvíjet, přišly pořady jako je Werich, potom věnované třeba malířství, to byl Pablo Picaso, ale to už se tam přidávali další členové, byl to i můj muž Pavel,”
Kulatiny si literární klub připomene více pořady, tento první měl navíc ještě jeden speciální důvod.
Karel Chobot, člen Literárního klubu
“Protože Jana Homolová měla malé kulaté jubileum životní, o kterém příliš nechce mluvit, ale protože před deseti lety měla šedesát, tak my jsme ten dnešní pořad věnovali hlavně jí,”
živě
Jana Homolová, vedoucí Literárního klubu
“S Karlem jsme třeba dělali Sonety Roxaně, Cyrano z Bergeracu, na to mám velice krásné vzpomínky, a potom byla krásná Manon Lescaut, na kterou nikdy nezapomenu a dodnes některé verše znám zpaměti,”
V průběhu tohoto literárního večera každý z členů klubu prezentoval text, který si vybral sám a je jeho srdci nejbližší.
Karel Chobot, člen Literárního klubu
“My jsme v podstatě s Janou jako nejdelší členové literárního klubu nesmírně často umírali, ať už to byly ukázky z díla Remarque a jiných autorů, tak dneska tedy nebudeme umírat, ale zavzpomínám na to v povídce Oty Pavla Žluté růže, tedy i s Janou Homolovou,”
Na oslavu jubilea plánuje literární klub ještě na přelom listopadu a prosince pořad věnovaný Shakespearovi. Příští rok by chtěl připravit vzpomínkový večer složený z videozáznamů některých dřívějších představení.