Mnohdy více než 100 let staré pomníky obdivují na novojičínském hřbitově nejen lidé, kteří sem přicházejí položit květiny na hrob, ale vyrazí sem třeba jen na procházku. Kamenné artefakty nejsou kulturně chráněnými památkami, přesto je správa hřbitova nechce nechat padnout.
“Většina z nich je ještě hodně zachovalých, tvoří ráz místního hřbitova a snažíme se je udržovat a v rámci možností dělat i nějaké technické úpravy,” uvedla Renáta Majkusová, správce hřbitova v Novém Jičíně.
Jeden z těchto náhrobků se teď zubem času začal rozpadat a hrozí jeho zborcení.
“Ze zadní strany náhrobku, která směřuje na komunikaci, se vysunul kvádr o velikosti zhruba 50 krát 30 centimetrů a na náhrobku je vidět, že se celý sune na stranu do silnice,” popsala situaci správkyně hřbitova.
V možnostech správy hřbitova není tento pomník nákladně renovovat, ale zajistit alespoň jeho stabilitu.
“Myslím si, že hřbitov není jen místem posledního odpočinku. Město se snaží udržovat hřbitov jako parkovou úpravu. V létě sem chodí hodně lidí jen tak na procházku. Samozřejmě spousta cizinců sem jezdí, hlavně německých, hledají své předky. Někdy jsme schopni je dohledat, někdy se nám to nepodaří,” dodala Renáta Majkusová.
Stále zde ale také přijíždí i celá řada potomků původního obyvatelstva, kteří své hroby znají a pečují o ně. Před 11 lety bylo navíc na hřbitově otevřeno lapidárium náhrobků. Podařilo se tak zachránit 160 pomníků, které tu zůstaly po dřívějších obyvatelích, a to především díky zájmu a finančnímu přispění krajanů žijících v Německu.
Pohřbívat se tady na tomto místě začalo někdy ve druhé polovině 19. století. V tuto chvíli je zde zhruba šest a půl tisíce hrobových míst.
Tím ale zdaleka není kapacita hřbitova vyčerpána, zejména když v posledních letech lidé stále častěji pohřbívají své blízké v urnovém háji.