Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Inverze mírně polevila, prachu v ovzduší v nížinách na Ostravsku ubylo

Celý MS kraj |

Po několika dnech poměrně silné inverze se situace se znečištěním ovzduší v nížinách severovýchodní části Moravskoslezského kraje zlepšila. Zatímco ještě v noci na neděli byla prašnost vysoká, ráno prudce klesla a až na Dolní Lutyni-Věřňovicích měřily všechny stanice méně než 100 mikrogramů. V poledne už byla prašnost nízká i ve Věřňovicích.

Aktuální znečistění prachem je jedno z nejhorších za posledních několik let. Přesto se dá ve srovnání se stavem z konce a přelomu tisíciletí považovat za téměř nicotné. Kdysi byl celý region téměř celoročně zamořen nejen prachem, ale také sírou. Poté, co průmyslové zdroje prošly odsířením a následně i odprášením, se stav ovzduší výrazně zlepšil. Prašnost současně snížily ekologizace tepláren i lokálních zdrojů tepla, přísnější předpisy pro automobily a například se zrušením odkalovacích rybníků u černouhelných dolů zmizel další zdroj prachu a lidé přestali spalovat uhelné kaly. 

Ještě před několika roky však nebylo výjimkou, že monitorovací stanice na Bohumínsku zaznamenala i 800 mikrogramů prachu v kubickém metru vzduchu. Na polské části území v okolí tamních uhelných elektráren a tepláren to bylo až 2000 mikrogramů. Také polské zdroje znečištění však v poslední době prošly modernizací a prašnost se tam výrazně snížila. 

Zatímco ještě v noci na sobotu v polském Rybniku naměřili více než 400 mikrogramů prachových části do 10 mikrometrů (PM10), v noci na pondělí to bylo už jen necelých 300. Stanice na českém území však stále měřily až 260 mikrogramů. Nejhorší situace byla v Dolní Lutyni, Rychvaldě a Karviné. Prašnost kulminovala kolem půlnoci, kdy se množství prachu v důsledku zlepšujících se rozptylových podmínek začalo snižovat až pod hranici 100 mikrogramů.  

Podle předpovědi mají být v průběhu neděle rozptylové podmínky mírně nepříznivé a místy až dobré. V noci a v pondělí ráno pak většinou mírně nepříznivé, během dne dobré. Výraznější zlepšení a pročištění ovzduší v celém regionu se očekává ve středu, kdy meteorologové předpokládají srážky a silnější vítr. 

Webová kamera TV Polar v Havířově

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů. Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou přitom mnohem důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou lidé omezovat pohyb ve venkovním prostředí.

Poláci varují obyvatelstvo zaprášených regionů v předstihu

Zatímco v Polsku hygienici zasílají zprávy SMS s upozorněním na pravděpodobné překročení množství PM10 nad 150 mikrogramů, v Česku je postup poměrně komplikovaný a nepružný. Okamžité hodnoty prašnosti nejsou pro úřady směrodatné a reagují až při dlouhodobě smogové situaci. Ta se vyhlašuje, až když už je ovzduší plné prachu několik hodin a navíc musí být nepříznivá předpověď pro další hodiny a další podmínky: 

Smogová situace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v dané oblasti (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrací pod informativní prahovou hodnotou. (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující informativní prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení informativní prahové hodnoty v době vyhlášení).

Regulace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v daném území (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu 150 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrace pod regulační prahovou hodnotu (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující regulační prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení regulační prahové hodnoty v době vyhlášení).                 zdroj: ČHMÚ

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Nahlásit chybu


K tématu

Za inverze se na Ostravsku zvýšilo množství jedovatého prachu ve vzduchu

7. listopadu 2024 20:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V části Moravskoslezského kraje se zhoršily rozptylové podmínky a tím se v ovzduší zvýšilo množství škodlivin. Hodnoty jsou zatím zvýšené jen mírně. Předpověď počasí však nepředpokládá zlepšení rozptylových podmínek a prašnost proto zůstane zvýšená minimálně do pondělí.

Domkaři si v mrazivé inverzi přitopili v kamnech, region zamořil prach

28. prosince 2024 8:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V nížinách Moravskoslezského kraje by se lidé měli vyvarovat aktivního pohybu ve venkovním prostředí. Důvodem je vysoká prašnost způsobená teplotní inverzí. Čerstvý vzduch je až v polohách nejméně 700 metrů, ideálně na horách ve výšce nad 1000 metrů.

Za loňský rok bylo naměřeno rekordně nejnižší znečištění ovzduší v MS kraji za poslední desetiletí

5. února 2024 12:41 | Ostrava-město | Andrea Holeszová | Eko magazín

Kvalita ovzduší na Ostravsku se zlepšuje. Za loňský rok stanice v Moravskoslezském kraji naměřily rekordně nejnižší koncentraci znečišťujících látek ve vzduchu. Důvodem jsou například přijímaná opatření pro lokální topeniště ale i průmyslové konglomeráty. Více v následující reportáži.


Lidé chtěli na Silvestra na Praděd, doprava kolabovala na Hvězdě i v Karlově Studánce

Včera 17:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K velkým dopravním komplikacím docházelo na Silvestra v okolí Ovčárny, v sedle Hvězda i v Karlově Studánce. Množství vozidel mířících na Praděd způsobovalo přeplnění parkovišť a zhoršení průjezdnosti. Podobná situace se očekává i na Nový rok. Policie proto žádá řidiče o dodržování pravidel a maximální ohleduplnost.

Letečtí a horští záchranáři spolupracovali v Beskydech u zraněných turistů

Včera 19:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke dvěma zraněným turistům spěchali na Silvestra záchranáři do Beskyd. Žena se zranila při výšlapu na Kozubovou, muž spadl v Krásné. V obou případech spolupracovali letečtí a horští záchranáři.

Ve Frýdlantě nad Ostravicí hasiči bojují s požárem průmyslové haly

Včera 16:15, vydáno včera 8:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poplach 2. stupně a následně i 3. stupně vyhlásili v úterý ráno hasiči při zásahu v průmyslovém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí. Plameny tam zachvátily halu s uskladněným materiálem, jako například lepenka, dřevo či pryž.

V centru Havířova zůstali lidé kvůli havárii před koncem roku bez vody

Včera 10:23, vydáno včera 8:19 | Havířov | Libor Běčák

Několik desítek domácností, ale také prodejny a restaurace v centru Havířova, zůstaly bez vody kvůli havárii potrubí. Dodávky by měly být obnoveny do 15. hodiny.

V Horním Benešově zachvátil požár halu s uskladněným oxidem hlinitým

Včera 11:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V úterý časně ráno byl ohlášen požár haly v Horním Benešově, ve které bylo uskladněno zhruba 20 tun granulátu směsi oxidu hlinitého používaného jako surovina pro další průmyslové využití.

Sestřih událostí Havířova v roce 2024

Sestřih těch nejzajímavějších událostí, které Havířov provázely v roce 2024. Investice, kultura, bezpečnost, společenské akce, sport.

Rok 2024 byl v oblasti investic a dokončených projektů ve Frýdku-Místku úspěšný

Otevření nové budovy městské policie, pořízení Českého domu, úprava veřejného prostoru nebo investice do školství a sociální oblasti. Náměstek primátora Jiří Kajzar zhodnotil nejdůležitější projekty roku 2024 a také nastínil plány do budoucna.

Policie varuje před riziky zábavní pyrotechniky

30. prosince 2024 10:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezská policie varuje před nebezpečím, které může při oslavách přinést zábavní pyrotechnika. I během vánočních svátků a na přelomu roku, kdy mnoho lidí používá různé druhy ohňostrojů, je důležité dbát na zásady bezpečnosti.

Ostravan je obviněný z pokusu vraždy, na Vánoce chtěl upálit dvojici v chatce

30. prosince 2024 14:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úmyslně založeným požárem zahradní chatky se muž z Ostravy chtěl zbavit dvojice, se kterou se o druhém vánočním svátku dostal do sporu. Dvojice naštěstí před plameny utekla.

Letečtí a horští záchranáři spolupracovali v Beskydech u zraněných turistů

Včera 19:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke dvěma zraněným turistům spěchali na Silvestra záchranáři do Beskyd. Žena se zranila při výšlapu na Kozubovou, muž spadl v Krásné. V obou případech spolupracovali letečtí a horští záchranáři.

Řidič peugeotu ve Vítkově vyvrátil značku na zaparkované auto a ujel

30. prosince 2024 10:38 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté vyšetřující okolnosti, za jakých došlo k poškození zaparkovaného auta ve Vítkově, doufají, že by se mohl najít svědek, který by potvrdil dosavadní verzi o tom, že do dopravní značky naboural neopatrný šofér peugeotu.

Srnka uvízla na zamrzlé hladině vodní nádrže Větřkovice, zachránili ji hasiči

29. prosince 2024 15:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V neděli dopoledne zasahovali profesionální hasiči ze stanice Kopřivnice na vodní nádrži Větřkovice v Lubině. Podle oznámení tam na zamrzlé hladině uvízla srna.

Škodu za 200 tisíc korun způsobil požár v rodinném domě v Janovicích

29. prosince 2024 12:13 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V Janovicích zasahovaly v sobotu večer čtyři hasičské jednotky u požáru v rodinném domě. Nikdo nebyl zraněn, škoda byla vyčíslena na 200 tisíc korun. Hasiči uchránili majetek za další milion.

Školák se zranil při lyžování v Jeseníkách, do nemocnice ho přepravil vrtulník

28. prosince 2024 17:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři spolu s Horskou službou Jeseníky zasahovali u chlapce, který se zranil při lyžování ve ski areálu Karlov na Bruntálsku. Školák narazil do kovové konstrukce. Do nemocnice ho transportoval vrtulník.

Inverze mírně polevila, prachu v ovzduší v nížinách na Ostravsku ubylo
Vydáno 29. prosince 2024 9:00, Celý MS kraj, Libor Běčák
Po několika dnech poměrně silné inverze se situace se znečištěním ovzduší v nížinách severovýchodní části Moravskoslezského kraje zlepšila. Zatímco ještě v noci na neděli byla prašnost vysoká, ráno prudce klesla a až na Dolní Lutyni-Věřňovicích měřily všechny stanice méně než 100 mikrogramů. V poledne už byla prašnost nízká i ve Věřňovicích.

V Dolní Lutyni zůstávala prašnost vysoká i v neděli dopoledne. Zdroj: ČHMÚ

Aktuální znečistění prachem je jedno z nejhorších za posledních několik let. Přesto se dá ve srovnání se stavem z konce a přelomu tisíciletí považovat za téměř nicotné. Kdysi byl celý region téměř celoročně zamořen nejen prachem, ale také sírou. Poté, co průmyslové zdroje prošly odsířením a následně i odprášením, se stav ovzduší výrazně zlepšil. Prašnost současně snížily ekologizace tepláren i lokálních zdrojů tepla, přísnější předpisy pro automobily a například se zrušením odkalovacích rybníků u černouhelných dolů zmizel další zdroj prachu a lidé přestali spalovat uhelné kaly. 

Ještě před několika roky však nebylo výjimkou, že monitorovací stanice na Bohumínsku zaznamenala i 800 mikrogramů prachu v kubickém metru vzduchu. Na polské části území v okolí tamních uhelných elektráren a tepláren to bylo až 2000 mikrogramů. Také polské zdroje znečištění však v poslední době prošly modernizací a prašnost se tam výrazně snížila. 

Zatímco ještě v noci na sobotu v polském Rybniku naměřili více než 400 mikrogramů prachových části do 10 mikrometrů (PM10), v noci na pondělí to bylo už jen necelých 300. Stanice na českém území však stále měřily až 260 mikrogramů. Nejhorší situace byla v Dolní Lutyni, Rychvaldě a Karviné. Prašnost kulminovala kolem půlnoci, kdy se množství prachu v důsledku zlepšujících se rozptylových podmínek začalo snižovat až pod hranici 100 mikrogramů.  

Podle předpovědi mají být v průběhu neděle rozptylové podmínky mírně nepříznivé a místy až dobré. V noci a v pondělí ráno pak většinou mírně nepříznivé, během dne dobré. Výraznější zlepšení a pročištění ovzduší v celém regionu se očekává ve středu, kdy meteorologové předpokládají srážky a silnější vítr. 

Webová kamera TV Polar v Havířově

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů. Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou přitom mnohem důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou lidé omezovat pohyb ve venkovním prostředí.

Poláci varují obyvatelstvo zaprášených regionů v předstihu

Zatímco v Polsku hygienici zasílají zprávy SMS s upozorněním na pravděpodobné překročení množství PM10 nad 150 mikrogramů, v Česku je postup poměrně komplikovaný a nepružný. Okamžité hodnoty prašnosti nejsou pro úřady směrodatné a reagují až při dlouhodobě smogové situaci. Ta se vyhlašuje, až když už je ovzduší plné prachu několik hodin a navíc musí být nepříznivá předpověď pro další hodiny a další podmínky: 

Smogová situace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v dané oblasti (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrací pod informativní prahovou hodnotou. (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující informativní prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení informativní prahové hodnoty v době vyhlášení).

Regulace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v daném území (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu 150 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrace pod regulační prahovou hodnotu (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující regulační prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení regulační prahové hodnoty v době vyhlášení).                 zdroj: ČHMÚ

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000046614/inverze-mirne-polevila-prachu-v-ovzdusi-v-nizinach-na-ostravsku-ubylo