Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domkaři si v mrazivé inverzi přitopili v kamnech, region zamořil prach

Celý MS kraj |

V nížinách Moravskoslezského kraje by se lidé měli vyvarovat aktivního pohybu ve venkovním prostředí. Důvodem je vysoká prašnost způsobená teplotní inverzí. Čerstvý vzduch je až v polohách nejméně 700 metrů, ideálně na horách ve výšce nad 1000 metrů.

Prašnost se začala zvyšovat už před několika dny. V sobotu některé stanice naměřily více než 200 mikrogramů, a to u PM10, tedy prachových částic do velikosti zrn 10 mikrometrů zachytávaných v metru krychlovém vzduchu. 

Na Karvinsku, Ostravsku a v části Frýdecko-Místecka bez Třinecka a Jablunkovska byla vyhlášena regulace průmyslových zdrojů prachu. 

Nejhorší situace je na polské straně hranice. Například v městě Rybnik naměřili přes 400 mikrogramů. Situace na české straně však není o moc lepší. V ostravských Mariánských Horách naměřila stanice v pátek v noci 290 mikrogramů, v Rychvaldě 263, v Dolní Lutyni 250 a více než 200 mikrogramů i v Karviné. 

Situace v centru Havířova v sobotu v 9 hodin. 

Webová kamera TV Polar v Havířově

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů. Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou přitom mnohem důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou lidé omezovat pohyb ve venkovním prostředí.

Poláci varují obyvatelstvo zaprášených regionů v předstihu

Zatímco v Polsku hygienici zasílají zprávy SMS s upozorněním na pravděpodobné překročení množství PM10 nad 150 mikrogramů, v Česku je postup poměrně komplikovaný a nepružný. Okamžité hodnoty prašnosti nejsou pro úřady směrodatné a reagují až při dlouhodobě smogové situaci. Ta se vyhlašuje, až když už je ovzduší plné prachu několik hodin a navíc musí být nepříznivá předpověď pro další hodiny a další podmínky: 

Smogová situace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v dané oblasti (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrací pod informativní prahovou hodnotou. (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující informativní prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení informativní prahové hodnoty v době vyhlášení).

Regulace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v daném území (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu 150 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrace pod regulační prahovou hodnotu (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující regulační prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení regulační prahové hodnoty v době vyhlášení).                 zdroj: ČHMÚ

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Nahlásit chybu


K tématu

Kvalita ovzduší v Ostravě je stále výborná. Trend z minulých let pokračuje.

2. března 2026 8:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes vám přinášíme dobrou zprávu. Z výsledků měření kvality ovzduší v Ostravě vyplývá, že byla i v loňském roce mnohem lepší, než jsme byli zvyklí v minulosti. Emise z měřících stanic byly na nízkých číslech a ani jednu nebyla vyhlášena smogová situace.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v části MS kraje. Radí méně větrat a omezit pohyb venku

23. ledna 2026 10:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku od včerejšího večera platí smogová situace. Podmínky pro dýchání zůstanou špatné i v noci a během zítřka. Zlepšení má přijít až v neděli. Děti, starší lidé a nemocní by měli omezit pohyb venku. Meteorologové doporučují doma větrat jen krátce.


Hasiči zasahovali u požáru bytu v Karviné-Ráji, zachránili dvě kočky, jedné podali kyslík

Včera 19:53 | Karviná | Lukáš Zavadil

Hasiči zasahovali v sobotu 13. června odpoledne u požáru bytu v Karviné-Ráji. Oheň zasáhl byt v prvním patře panelového domu, z něhož se část obyvatel evakuovala sama, hasiči poté vyvedli další lidi.

V Palkovicích se konala Exotika 2026 s expozicí kaktusů, sukulentů, motýlů i papoušků

Včera 12:23 | Palkovice | Libor Běčák

V areálu Pod Habešem a mateřské školy se v sobotu 13. června odehrával bohatý program akce nazvané Exotika 2026. Vedle vystavovatelů a přednášejících se představily také místní děti, hasiči a nechyběla ani ukázka canisterapie.

Vesnicí roku 2026 se v Moravskoslezském kraji staly Dolní Životice

12. června 2026 11:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vesnicí roku 2026 v Moravskoslezském kraji se staly Dolní Životice. Obec při své prezentaci vsadila na lidi a jejich spolkovou činnost.

V Razové u Slezské Harty otevřeli nově vybudovanou čistírnu odpadních vod

12. června 2026 9:08 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Město prodalo přístavbu Hotelu Praha. Nebude z ní kulturní dům, ale byty

12. června 2026 14:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Veletrh Rail Business Days ukázal budoucnost železnic. Kraj vsadí na ekologičtější bateriové vlaky

11. června 2026 15:57 | Ostrava-město | Anna Břenková

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days v Ostravě přilákal tisíce návštěvníků. Největší hvězdou celé akce se stal moderní vlak na baterie. Právě tyto soupravy nové generace mají už příští rok vyjet na tratě v Moravskoslezském kraji.

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

12. června 2026 12:17 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Lidé se mohli seznámit s možnostmi pomoci na Dni sociálních služeb

12. června 2026 10:33 | Havířov | Bára Kelnerová

Den sociálních služeb v Havířově ukázal, jak široká je nabídka pomoci. Návštěvníci měli možnost seznámit se s činností organizací, které pomáhají seniorům, lidem se zdravotním postižením, osobám se závislostmi i dalším potřebným.

Policejní “Majáček” varoval před nástrahami žáky odborné školy

12. června 2026 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci odborného učiliště a praktické školy.

Radvanický rybník a jeho okolí je revitalizováno. Území bude snadněji přístupné pro rekreaci

11. června 2026 15:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravské Radvanice a Bartovice se mění každým dnem a všechny přírodní projekty jsou v souladu s modrozelenou infrastrukturou. Dalšími atraktivními místy se tak stává parčík u Těšínské, okolí rybníka Volný a zakládány jsou i květinové louky.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Policie pátrá v Beskydech po 62letém muži z Ostravy, jeho auto se našlo u Starých Hamrů

12. června 2026 17:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté pátrají po 62letém Liboru Jarolímovi z Ostravy-Nové Bělé. Naposledy byl spatřen ve čtvrtek ráno při odjezdu do práce a od té doby je nekontaktní. Dnes kolem poledne bylo jeho vozidlo nalezeno u silnice I/56 ve Starých Hamrech směrem na hraniční přechod Bílá Konečná, policisté proto propátrávají rozsáhlou oblast v Beskydech.

V Horních Bludovicích ráno shořelo osobní auto, dva lidé se nadýchali kouře

12. června 2026 10:59 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Horních Bludovicích hořelo v pátek brzy ráno osobní auto. Událost byla hasičům nahlášena krátce před pátou hodinou. Dva lidé stihli z vozu včas vystoupit, nadýchali se ale zplodin hoření.

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), radní MS kraje

11. června 2026 13:41 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj podporuje regionální výrobce a potraviny, zájem o jejich produkci roste

Zraněný cyklista poděkoval zdravotníkům ve FN Ostrava za záchranu života

11. června 2026 12:39 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Cyklista po těžkém úrazu osobně poděkoval zdravotníkům ve Fakultní nemocnici Ostrava za záchranu života. Ke svým studentům i k ježdění na kole se mohl profesor Janda vrátit jen díky dokonale zafungujícímu řetězci přežití.

Centrum pro léčbu endometriózy ve FN Ostrava získalo nejvyšší evropský certifikát

11. června 2026 12:22 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Endometrióza, onemocnění, které může ženám výrazně komplikovat život a často bývá odhaleno až po letech. Fakultní nemocnice Ostrava získalo nejvyšší evropský certifikát a patří mezi špičková pracoviště v Evropě pro její diagnostiku a léčbu.

Domkaři si v mrazivé inverzi přitopili v kamnech, region zamořil prach
Vydáno 28. prosince 2024 8:00, Celý MS kraj, Libor Běčák
V nížinách Moravskoslezského kraje by se lidé měli vyvarovat aktivního pohybu ve venkovním prostředí. Důvodem je vysoká prašnost způsobená teplotní inverzí. Čerstvý vzduch je až v polohách nejméně 700 metrů, ideálně na horách ve výšce nad 1000 metrů.

Vývoj prašnosti v Mariánských Horách. Zdroj: ČHMÚ

Prašnost se začala zvyšovat už před několika dny. V sobotu některé stanice naměřily více než 200 mikrogramů, a to u PM10, tedy prachových částic do velikosti zrn 10 mikrometrů zachytávaných v metru krychlovém vzduchu. 

Na Karvinsku, Ostravsku a v části Frýdecko-Místecka bez Třinecka a Jablunkovska byla vyhlášena regulace průmyslových zdrojů prachu. 

Nejhorší situace je na polské straně hranice. Například v městě Rybnik naměřili přes 400 mikrogramů. Situace na české straně však není o moc lepší. V ostravských Mariánských Horách naměřila stanice v pátek v noci 290 mikrogramů, v Rychvaldě 263, v Dolní Lutyni 250 a více než 200 mikrogramů i v Karviné. 

Situace v centru Havířova v sobotu v 9 hodin. 

Webová kamera TV Polar v Havířově

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů. Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou přitom mnohem důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou lidé omezovat pohyb ve venkovním prostředí.

Poláci varují obyvatelstvo zaprášených regionů v předstihu

Zatímco v Polsku hygienici zasílají zprávy SMS s upozorněním na pravděpodobné překročení množství PM10 nad 150 mikrogramů, v Česku je postup poměrně komplikovaný a nepružný. Okamžité hodnoty prašnosti nejsou pro úřady směrodatné a reagují až při dlouhodobě smogové situaci. Ta se vyhlašuje, až když už je ovzduší plné prachu několik hodin a navíc musí být nepříznivá předpověď pro další hodiny a další podmínky: 

Smogová situace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v dané oblasti (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrací pod informativní prahovou hodnotou. (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující informativní prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení informativní prahové hodnoty v době vyhlášení).

Regulace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v daném území (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu 150 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrace pod regulační prahovou hodnotu (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující regulační prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení regulační prahové hodnoty v době vyhlášení).                 zdroj: ČHMÚ

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000046608/domkari-si-v-mrazive-inverzi-pritopili-v-kamnech-region-zamoril-prach