Muzeum Novojičínska si letos připomíná 130 let existence. Jednou z jeho prvních stálých expozic byla před lety výstava etnografických sbírek, a mezi nimi také fotodokumentace a oštěpy z rakousko-uherské expedice Albatros na Šalamounovy ostrovy. Radku Poláchovi se teď podařilo místo jejich původu, konkrétně ostrov Guadalcanal, navštívit.
“V letošním roce se mi podařilo nakontaktovat Národní muzeum na Šalamounových ostrovech. Předal jsem jim za naše muzeum fotografickou dokumentaci 120 let starou, která pro ně byla obrovským překvapením, a zároveň se podařilo dojednat, že s námi budou spolupracovat na další identifikaci těchto sbírkových exponátů,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.
Expedice Albatros proběhla v letech 1896 až 1898.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Rakousko-uherští námořníci včetně 23 vědců se vypravili na vědeckou expedici do Tichého oceánu. Zde se na Šalamounových ostrovech jižně od Austrálie setkali s domorodými kmeny a několik těch účastníků bylo dokonce snězeno kanibaly,” popsal děsivé momenty expedice historik.
Zbytek výpravy přivezl do Rakousko-Uherska velké množství zdobených štítů, luky, sekyrky a další nástroje. Díky tomu, že lékařem císaře byl v té době novojičínský rodák August Bielke, byla celá předmětů darována muzeu v Novém Jičíně. Bohužel, po roce 1945 byla většina přesunuta a vytratily se veškeré informace k těmto exponátům.
V novojičínském muzeu tedy zůstaly čtyři oštěpy, jejich původ byl ještě nedávno neznámý nebo se připisovaly k trofejím cestovatele Emila Holuba. K výpravě Albatros je přiřadil nedávný průzkum.
“Před několika lety se nám podařilo společně s Národním muzeem a s kolegy z Vídně shromáždit další informace k těmto exponátům a ty budou, předpokládáme, do budoucna součástí projektu, ze kterého možná vyroste i nějaký výstava,” dodal historik muzea.
Výprava Albatros měla ještě jednu souvislost s Novým Jičínem, respektive s dalším místním rodákem. Expedice na své cestě Tichým oceánem prováděla meteorologický průzkum a jeho výsledky následně zpracovával novojičínský rodák Wilhelm Kesslitz, ředitel tehdejšího hydrometeorologického ústavu v Pule.