První mrazy dorazily i do našeho regionu a to je podle odborníků signál, aby si lidé před zimou zabezpečili své vodoměry.
“Aby předešli nepříjemným událostem, které mohou nastat v případě, že ten vodoměr zamrzne, dojde k jeho destrukci a potom při následném rozmrznutí voda vyteče a mohou vytopit i sousedy,” sdělil Marek Síbrt, mluvčí SmVaK.
Podle pracovníků Severomoravských vodovodů a kanalizací se problém s prasknutými vodoměry týká nejčastěji chat a chalup, kam jejich majitelé přes zimu nezajedou i několik měsíců.
Během loňské zimy řešili vodaři na území kraje více než 400 těchto případů, nejvíce, kolem 120 na Frýdecko-Místecku, na Novojičínsku to bylo asi 70 zamrzlých přístrojů.
Zabezpečit by lidé měli vodoměry umístěné venku i ve vnitřních prostorách a chránit je nutné také vodovodní přípojky. Někdy postačí jen staré hadry nebo izolační vata.
“Vodoměr jsem se snažil umístit do takových míst, kde je jistota, že nedojde k zamrznutí,” ukázal nám jeden z majitelů rodinného domu v Novém Jičíně-Žilině. “Já mám vodoměr proti zamrznutí uložená v zemi v jámě,” zjistili jsme u dalšího vlastníka nemovitosti.
Zodpovědný za stav vodoměru a jeho případné poškození je majitel konkrétního objektu, domu nebo chaty. Jeho výměna může přijít až na 2 000 korun.
“V případě, že člověk zjistí, že mu ten vodoměr zamrzl a ještě není není poškozen, tak to, co by dělat neměl, je snažit se ho rozmrazovat například horkovzdušnou pistolí nebo horkou vodou, protože tím zničí jak ten vodoměr, tak u potrubí,” upozornil Marek Síbrt.
Vodohospodáři v těchto případech doporučují raději zavolat jejich pohotovostní službu.