Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový denní stacionář pomáhá dětem “s nálepkou”

Nový Jičín |

V Novém Jičíně funguje od ledna denní stacionář Střediska výchovné péče. Pomáhá rodinám s problémovými dětmi. Denní zařízení navazuje na ambulantní službu, které zde působí již několik let.

Středisko výchovné péče, na Dlouhé 54, je zařízení zaměřené na preventivně výchovnou práci s dětmi s poruchami chování. Poté, co zde od roku 2015 funguje ambulantní formou, otevřelo letos v lednu za podpory města Nový Jičín a Moravskoslezského kraje denní stacionář.

Petr Macíček, zástupce ředitele pro Středisko výchovné péče v NJ: “Je to proto dítě, které už získává tu nálepku problémového dítěte. Získává ji nebo už ji přijalo, pro to dítě my tady chceme tím programem vytvořit prostor pro to, aby si řeklo, ale já to takhle mít nemusím, nechci, můžu proto něco udělat. Takže pro to dítě, které získává tu nálepku mezi spolužáky i od učitelky, protože pro tu učitelku je to těžké v tom větším kolektivu, kde už to nedokáže zvládnout.”

V rámci denního stacionáře mohou speciální pedagogové působit na děti celodenně po dobu 12 týdnů, po výuce a odpoledních aktivitách se děti každý den vrací domů. Jeden den v týdnu jdou klasicky do své kmenové školy, aby zůstaly v kontaktu se svým spolužáky, a speciální pedagog stacionáře je s jejich učiteli v intenzivním kontaktu.

Stacionář působí formou malotřídky pro žáky od druhé do páté třídy, v kolektivu je jich maximálně šest. Pracují zde v ověřených programech.

Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Naše výchovně vzdělávací práce je postavena převážně na třech metodách, FIE, ART a environmentální program. Co se týče FIE, je to metoda, která vytváří takové klidné bezpečné prostředí pro děti.”
Tomáš: Mě se nejvíce líbí to FIE, máme na to dostatek času, abych si to všechno mohl vypracovat a líbí se mi spojování bodů.”
Jakub: “Pro mě je nejoblíbenější FIE. Baví mě to, že mám na všechno čas. Teď tam máme třeba zadané čtverec a dva trojúhelníky a musíme tam najít čtverec a dva trojúhelníky.”
Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Děti si vytvářejí strategii řešení, učí se využívat zažitých situací z minulých postupů, učí se navzájem sdílet získané a obhájit si to své řešení, učí se respektovat toho druhého.”

Metoda ART zase učí děti sociálním dovednostem, udržet pozornost, umět se omluvit, požádat o pomoc nebo zvládat vztek. 

Od otevření denního stacionáře na počátku ledna zde dochází například devítiletý Martin Hyvnar.

Blanka Hyvnarová: “Na ten nápad nás přivedla škola, jeho třídní paní učitelka. Dostali doporučení na tento denní stacionář, že by to pro něj bylo ideální a mohlo mu to pomoci v chování i v jiných věcech.”
Ivo Hyvnar: “Jdou tam vidět ty malinkaté změny, ale účinné. Třeba co se týče jídla, doma jíst nechtěl. Vůči nám rodičům je to účinnější.”

Martin už má svých 12 týdnů v denním stacionáři téměř za sebou, pokračovat tu bude dále navazující ambulantní službou.

Nahlásit chybu


K tématu

Beskydské divadlo se více otevírá dětem, vyráběly si tu loutky

Beskydské divadlo se více otevírá nejmladší generaci návštěvníků, připravilo pro ně představení spojené s výtvarnými dílnami. Děti si tu mohly vyrobit loutky z papíru a zahrát si s nimi krátké etudy.

Olympijské hry zvládli novojičínští senioři s parťáky ze školy

Letos se konají letní olympijské hry a staly se inspirací i pro jednu z aktivit denního stacionáře Domovinka v Novém Jičíně. Senioři si tu v dresech s pěti kruhy vyzkoušeli různé disciplíny, sparing partnery jim byli druháci ze školy Jubilejní.

Na pódiu Beskydského divadla nezáří jen herci. Se svými loutkami si tu zahrají i děti

Beskydské divadlo v Novém Jičíně se více otevírá nejmladší generaci návštěvníků, připravilo pro ně představení spojené s výtvarnými dílnami. Děti si tu mohly vyrobit loutky a zahrát si s nimi krátké etudy.


Hrdina za volantem sanitky, řidič krnovské nemocnice zachránil ženu z havarovaného auta

Včera 15:31 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidič sanitky krnovské nemocnice Martin Ocásek se zachoval jako hrdina. Při povinné pauze na silnici u Brna byl svědkem vážné dopravní nehody. Bez zaváhání vyrazil na pomoc a dokázal zachránit ženu z havarované dodávky, která byla v ohrožení života.

Krajský úřad nechal odstranit nebezpečný odpad z Bohumína. Náklady budou vymáhány po Polsku

V Bohumíně začala likvidace nebezpečného odpadu, který k nám byl nelegálně přivezen z Polska. Postaral se o to krajský úřad, ale účty by měli nakonec zaplatit Poláci. Nebezpečné látky budou zlikvidovány v Ostravě.

VIDEO: Policisté hledají dvojici, která v Ostravě vstoupila do kolejí tramvaje, zranila se cestující

Včera 15:11 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Policisté z dopravního inspektorátu Ostrava se zabývají okolnostmi dopravní nehody, ke které došlo ve čtvrtek 21. listopadu 2024 kolem 17. hodiny na ulici 28. října v Ostravě-Mariánských Horách, v blízkosti tramvajového ostrůvku zastávky MHD Mariánské náměstí.

Astrofotograf Jiří Hlisnikovský lidem přiblížil noční oblohu

S velkým zájmem se setkala přednáška Jiřího Hlisnikovského, který lidem přiblížil noční oblohu a především její fotografování.

Do procesu výroby klobouků dostane návštěvníky novojičínské expozice virtuální realita

Klobouková expozice v novojičínském Návštěvnickém centru představila novinku. Jedná se o virtuální realitu, které dává možnost nahlédnout do provozu výroby klobouků ve společnosti Tonak. Investorem inovativního prvku je Moravskoslezský kraj.

Dobrovolní hasiči z Antošovic zachránili při povodních cyklistu. Vysíleného chlapce vytáhli do člunu

9. ledna 2025 9:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Povodně, které v září zasáhly celý náš region, byly plné nejrůznějších tragédií a příběhů, které se mnohdy dozvídáme až nyní se zpožděním. Jednou takovou událostí byla i záchrana cyklisty, kterého zcela vysíleného a podchlazeného vytáhli z vody antošovičtí hasiči.

Tři králové navštívili i radnici Ostravy-Jihu

Tříkrálová sbírka patří mezi největší dobročinné akce u nás. V loňském roce se celorepublikově vybralo 175 milionů korun. I letos od začátku roku koledníci tradičně vyrazili mezi lid. V Ostravě vybírají v čele s ředitelem ostravské charity.

Přijďte fandit dětským sportovcům na olympiádu

Olympiáda dětí a mládeže letos zavítá i do Frýdku-Místku. Své síly taky poměří hokejisté a také šachisté. Hala Polárka se také promění v olympijský dům a proběhnou tady medailové ceremoniály, slavnostní zakončení i after party.

Tříkrálový koncert sborů v kostele sv. Václava v Ostravě podpořil Tříkrálovou sbírku

Tříkrálová sbírka, největší charitativní akce v České republice, letos slaví 25 let. Její součástí byl i tradiční Tříkrálový koncert, který proběhl v ostravském kostele sv. Václava. Výtěžek poputuje na projekty Charity Ostrava.

Zpravodaj, web i facebookový profil Frýdku-Místku získaly ocenění

Nejlepší zpravodaj a web a druhý nejlepší facebookový profil v Moravskoslezském kraji. Takový úspěch si připsal Frýdek-Místek v celostátní soutěži radničních komunikačních kanálů.


Tříkrálový průvod podpořil charitní sbírku i křesťanské tradice

Tříkrálový průvod k betlému na náměstí je novodobou tradicí, která oživuje atmosféru města po vánočních svátcích. Účastníci v kostýmech podporují nejen probíhající charitní sbírku, ale také připomínají křesťanské tradice.

V Novém Jičíně klesla cena tepla pro letošní rok o čtyři procenta

Obyvatelé Nového Jičína zaplatí letos za dodávky tepla a teplé vody o něco méně než loni. Cena je od 1. ledna nižší zhruba o čtyři procenta.

Studénecká laťka prověřila sportovce čtyř škol

9. ledna 2025 9:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V tělocvičně Základní školy Butovická se uskutečnila sportovní soutěž ve skoku vysokém Studénecká laťka. Zúčastnili se jí žáci ze základních škol ze Studénky a Bílovce.

Majitelem sportovišť tělovýchovné jednoty se má město stát v červenci

Město se připravuje na převzetí majetku tělovýchovné jednoty. K převodu areálu sportovišť a budov by mělo dojít v polovině roku 2025.

Předškolním dětem ve studénecké mateřince pomáhá EDASTIM

8. ledna 2025 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Mateřská škola Poštovní ve Studénce je zapojena do programu EDASTIM. Jedná se o edukačně stimulační program, který rozvíjí školní zralost dětí. Důležitá je v něm spolupráce pedagoga, dítěte i rodiče.

Koledníci Tříkrálové sbírky potěšili i obyvatele domu U Jičínky

Opět po roce se také Novým Jičínem nesl zpěv tříkrálových koledníků. Putovali dům od domu, aby rozdávali radost, požehnání a na oplátku přijímali příspěvky do dobročinné sbírky Charity. Ta se letos koná už po pětadvacáté.

Nový denní stacionář pomáhá dětem “s nálepkou”
Vydáno 9. března 2023 8:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V Novém Jičíně funguje od ledna denní stacionář Střediska výchovné péče. Pomáhá rodinám s problémovými dětmi. Denní zařízení navazuje na ambulantní službu, které zde působí již několik let.

Středisko výchovné péče, na Dlouhé 54, je zařízení zaměřené na preventivně výchovnou práci s dětmi s poruchami chování. Poté, co zde od roku 2015 funguje ambulantní formou, otevřelo letos v lednu za podpory města Nový Jičín a Moravskoslezského kraje denní stacionář.

Petr Macíček, zástupce ředitele pro Středisko výchovné péče v NJ: “Je to proto dítě, které už získává tu nálepku problémového dítěte. Získává ji nebo už ji přijalo, pro to dítě my tady chceme tím programem vytvořit prostor pro to, aby si řeklo, ale já to takhle mít nemusím, nechci, můžu proto něco udělat. Takže pro to dítě, které získává tu nálepku mezi spolužáky i od učitelky, protože pro tu učitelku je to těžké v tom větším kolektivu, kde už to nedokáže zvládnout.”

V rámci denního stacionáře mohou speciální pedagogové působit na děti celodenně po dobu 12 týdnů, po výuce a odpoledních aktivitách se děti každý den vrací domů. Jeden den v týdnu jdou klasicky do své kmenové školy, aby zůstaly v kontaktu se svým spolužáky, a speciální pedagog stacionáře je s jejich učiteli v intenzivním kontaktu.

Stacionář působí formou malotřídky pro žáky od druhé do páté třídy, v kolektivu je jich maximálně šest. Pracují zde v ověřených programech.

Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Naše výchovně vzdělávací práce je postavena převážně na třech metodách, FIE, ART a environmentální program. Co se týče FIE, je to metoda, která vytváří takové klidné bezpečné prostředí pro děti.”
Tomáš: Mě se nejvíce líbí to FIE, máme na to dostatek času, abych si to všechno mohl vypracovat a líbí se mi spojování bodů.”
Jakub: “Pro mě je nejoblíbenější FIE. Baví mě to, že mám na všechno čas. Teď tam máme třeba zadané čtverec a dva trojúhelníky a musíme tam najít čtverec a dva trojúhelníky.”
Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Děti si vytvářejí strategii řešení, učí se využívat zažitých situací z minulých postupů, učí se navzájem sdílet získané a obhájit si to své řešení, učí se respektovat toho druhého.”

Metoda ART zase učí děti sociálním dovednostem, udržet pozornost, umět se omluvit, požádat o pomoc nebo zvládat vztek. 

Od otevření denního stacionáře na počátku ledna zde dochází například devítiletý Martin Hyvnar.

Blanka Hyvnarová: “Na ten nápad nás přivedla škola, jeho třídní paní učitelka. Dostali doporučení na tento denní stacionář, že by to pro něj bylo ideální a mohlo mu to pomoci v chování i v jiných věcech.”
Ivo Hyvnar: “Jdou tam vidět ty malinkaté změny, ale účinné. Třeba co se týče jídla, doma jíst nechtěl. Vůči nám rodičům je to účinnější.”

Martin už má svých 12 týdnů v denním stacionáři téměř za sebou, pokračovat tu bude dále navazující ambulantní službou.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000036100/novy-denni-stacionar-pomaha-detem-s-nalepkou