Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum vystavuje jedinečnou sbírku Mattioliho herbářů

Nový Jičín |

Muzeum Novojičínska připravilo výstavu tištěných herbářů italského renesančního botanika, které patří k evropským unikátům. Podařilo se ji zrealizovat díky spolupráci se soukromým sběratelem.

Výstava s názvem Příběh Mattioliho herbáře v Muzeum Novojičínska představuje staré tisky a spisy italského lékaře a botanika Pietra Andrea Mattioliho, které patří k perlám renesanční literatury. Všechny je zapůjčil ze své rozsáhlé sbírky soukromý sběratel Petr Bílek z Rakovníku.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Máme tady, opravdu mohu říci, opravdu v Evropě jedinečnou sbírku Mattioliho herbářů. Pan Bílek tyto knihy sbírá již deset let, a za tu dobu jich má zhruba 150 výtisků. Máme tady část jeho sbírky. Jsou tu první výtisky i ty nejnovější.”

První a nejstarší výtisk Mattioliho herbáře, který lze i v muzeu vidět, pochází z roku 1544. Italský botanik při jeho tvorbě vycházel z díla Dioskúrida, učence a lékaře z prvního století, které postupně obohacoval o další a další rostliny. V roce 1580 vydal svůj nejobsáhlejší herbář s téměř tisícovkou vyobrazení a popisu rostlin. Mattioli žil nějakou dobu v Praze, kde publikoval u Jiřího Melantricha, v roce 1562 vydal český překlad herbáře.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “A máme tady příklad dokonce dvou exponátů, jeden zrestaurovaný a jeden v původním stavu, s chybějícími kusy stran a potrhanými listy.”

Mattioliho dílo vyšlo mnohokrát a je vydáváno i v současnosti. Kromě herbářů mohou návštěvníci na výstavě vidět, jak dochází k restaurování knih nebo je zde i jedna z Mattioliho originálních tiskařských desek.

Samotné Muzeum Novojičínska přispělo do výstavy ze svých botanických sbírek, a to i připomínkou osobností, které se o ně nejvíce zasloužily.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “V současné době máme asi 27 tisíc herbářových položek, jsem takové malé muzeum oproti jiným, které mají milionové počty, ale myslím si, že tam máme zajímavé věci, třeba dva druhy rostlin, které jsou pro Českou republiku dneska už vyhynulé.”

Jedná se o dvě rostliny, které se před těžbou vyskytovaly v prostoru Kotouče Štramberk. Ty jsou tu ale jen na fotografii a raději zůstaly uchovány v ideálních podmínkách v depozitáři.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Tak tady máme ukázky jedněch z nejstarších sběrů Muzea Novojičínska, jsou to položky, které v současné době mají zhruba dvě stě let.”

Unikátní výstava, Příběh Mattioliho herbáře, bude v novojičínském muzeu k vidění do konce října.

Nahlásit chybu


K tématu

Žerotínský zámek odkrývá poklady země, Novojičínsko je na ně bohaté

13. června 2024 11:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Pod střechou Žerotínského zámku jsou k vidění Poklady země. To je název nové výstavy, která představuje zemské suroviny a jejich dobývání na Novojičínsku. Pojata je zážitkově a potrvá do listopadu.

Staré grafické techniky v galerii na Staré poště

14. července 2023 12:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Galeria Stará pošta připravila na léto výstavu mladé autorky z Frýdku-Místku. Ve své tvorbě se zaměřuje na přírodní a architektonické prvky, ráda se vrací ke starým grafickým technikám.

Vydejte se na Staré poště vzhůru do oblak

11. září 2023 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně je zvykem, že k tématu městských slavností vzniká také speciální výstava pořádaná na Staré poště. Letos je to tedy prezentace zdejších osobností, které se prosadily ve vzduchu.


Investice spojené s dopravním omezením jsou pro centrum Ostravy klíčové

Centrum Ostravy čekají v následujících 5 letech velké investice. Nový koncertní sál, výstavba knihovny Černá kostka, proměna sadu Dr. Milady Horákové, revitalizace Náměstí republiky a Frýdlantských mostů, výstavba parkovacích domů a další stavby. Vše je bohužel spojeno i s řadou dopravních omezení. Ale tyto investice jsou klíčové pro další rozvoj města.

Na zámku Hošťálkovy objevili dosud neznámé fresky

4. července 2024 19:24 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

V Havířově se konalo diskuzní fórum zástupců zdravotnictví v MSK

Ředitelé nemocnic a pověření zástupci zdravotních pojišťoven společně se zástupci vedení Moravskoslezského kraje a Lékařské fakulty OU diskutovali o situaci ve zdravotnictví a problémech, se kterými se v našem kraji potýkají.

Jednotka dobrovolných hasičů ve Městě Albrechticích je nejstarší v okrese, oslavila 150 let

4. července 2024 19:42 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V MS kraji působí na 260 profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. Z toho je téměř 250 jednotek dobrovolných. Nejdéle existující Sbor dobrovolných hasičů v okrese působí ve Městě Albrechticích a velkou akcí právě oslavil svých 150 let.

Na návěsu kamionu ve Zbyslavicích začal hořet koks, škoda milion korun

Včera 12:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V noci na pátek 5. července začal hořet koks na návěsu kamionu ve Zbyslavicích. Po telefonátu na tísňovou linku v jednu hodinu v noci na místo zamířily tři jednotky hasičů. Požár napáchal škodu za zhruba milion korun.

Mariánskohorská radnice dál opravuje silnice. Teď přišla na řadu ulice Karasova, která byla samá boule

Ulice Karasova v Ostravě-Mariánských Horách prochází kompletní rekonstrukcí. Potřebovala ji už dlouhou dobu, byla totiž tak zvlněná, že připomínala spíše přírodní tankodrom, po kterém se téměř nedalo jezdit.

Na rozvoj sociálních služeb přispěje Ostrava 6 mil. korun. Podpoří 29 žádostí

4. července 2024 8:58 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava podpoří celkem 29 projektů, které rozvíjejí sociální služby. Nejčastěji se jedná o podporu zlepšování životních podmínek pro seniory nebo osoby se zdravotním postižením.

Děti ve Frýdku-Místku soutěžily na dopravním hřišti o Putovní pohár

Městská policie pořádala na dopravním hřišti ve Frýdku-Místku soutěž Putovní pohár. Žáci čtvrtých tříd mezi sebou poměřili znalosti z teorie i v praktickém simulovaném provozu. Ti nejlepší si odnesli pohár i věcné ceny.

Mladí lidé z několika zemí řešili digitální technologie, umělou inteligenci nebo fake news

4. července 2024 8:58 | Jablunkov | Libor Běčák

V rámci mezinárodního výměnného programu Erasmus+ se na Jablunkovsku opět setkaly skupiny studentů z několika evropských zemí, které tam řešily problematiku související s jejich studijními obory nebo zájmy.

Zastupitelé Ostravy schválili memorandum k Bazalům. Nový stadion pojme asi 17 tisíc lidí

4. července 2024 13:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Zastupitelstvo Ostravy se napříč politickým spektrem shodlo, že Baník potřebuje nový fotbalový stadion na Bazalech. Bylo schváleno memorandum, které deklaruje další konkrétní kroky k přípravě projektu. Stavba by měla být zahájena za 3 roky.

BEZ KOMENTÁŘE: Rytířská stezka pro předškoláky ve škole FKT Studénka

Studénečtí předškoláci si vyzkoušeli jak to bude vyparat ve škole, ovšem zábavnou formou.

Pohádkový okruh zámkem Nová Horka pomáhají připravit i samy děti

Zámek Nová Horka otevírá pohádkový okruh pro děti. Na jeho přípravě se podíleli i školáci ze Základní školy Františka kardinála Tomáška. Natočili úvodní film, který dětské návštěvníky uvede do příběhu.

Atletika pořádala oddílové závody pro své členy i jejich sourozence

Atletika Nový Jičín pořádala na konci sezony pro děti tradiční oddílové přebory ve trojboji a čtyřboji. Zazávodit si mohli všichni její členové a také jejich sourozenci.

Atraktivními výlohami bojuje Nový Jičín proti vizuálnímu smogu

Nově naaranžované výlohy se objevily v městském domě v centru Nového Jičína, i když je tento dům několik let prázdný. K jejich úpravě došlo v rámci projektu „atraktivní město”. Jeho cílem je zlepšit vnímání veřejného prostoru.

Bubenický workshop ve Studénce vedla studentka z Berklee

3. července 2024 17:00 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Hejtman se v Novém Jičíně setkal se starosty z okolí a diskutoval i s občany

3. července 2024 16:42 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Hejtman Moravskoslezského kraje, Josef Bělica, navštívil Nový Jičín. Dopoledne se na radnici setkal také s občany, kterým více než hodinu odpovídal na jejich dotazy.

Muzeum vystavuje jedinečnou sbírku Mattioliho herbářů
Vydáno 23. července 2023 7:16, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Muzeum Novojičínska připravilo výstavu tištěných herbářů italského renesančního botanika, které patří k evropským unikátům. Podařilo se ji zrealizovat díky spolupráci se soukromým sběratelem.

Výstava s názvem Příběh Mattioliho herbáře v Muzeum Novojičínska představuje staré tisky a spisy italského lékaře a botanika Pietra Andrea Mattioliho, které patří k perlám renesanční literatury. Všechny je zapůjčil ze své rozsáhlé sbírky soukromý sběratel Petr Bílek z Rakovníku.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Máme tady, opravdu mohu říci, opravdu v Evropě jedinečnou sbírku Mattioliho herbářů. Pan Bílek tyto knihy sbírá již deset let, a za tu dobu jich má zhruba 150 výtisků. Máme tady část jeho sbírky. Jsou tu první výtisky i ty nejnovější.”

První a nejstarší výtisk Mattioliho herbáře, který lze i v muzeu vidět, pochází z roku 1544. Italský botanik při jeho tvorbě vycházel z díla Dioskúrida, učence a lékaře z prvního století, které postupně obohacoval o další a další rostliny. V roce 1580 vydal svůj nejobsáhlejší herbář s téměř tisícovkou vyobrazení a popisu rostlin. Mattioli žil nějakou dobu v Praze, kde publikoval u Jiřího Melantricha, v roce 1562 vydal český překlad herbáře.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “A máme tady příklad dokonce dvou exponátů, jeden zrestaurovaný a jeden v původním stavu, s chybějícími kusy stran a potrhanými listy.”

Mattioliho dílo vyšlo mnohokrát a je vydáváno i v současnosti. Kromě herbářů mohou návštěvníci na výstavě vidět, jak dochází k restaurování knih nebo je zde i jedna z Mattioliho originálních tiskařských desek.

Samotné Muzeum Novojičínska přispělo do výstavy ze svých botanických sbírek, a to i připomínkou osobností, které se o ně nejvíce zasloužily.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “V současné době máme asi 27 tisíc herbářových položek, jsem takové malé muzeum oproti jiným, které mají milionové počty, ale myslím si, že tam máme zajímavé věci, třeba dva druhy rostlin, které jsou pro Českou republiku dneska už vyhynulé.”

Jedná se o dvě rostliny, které se před těžbou vyskytovaly v prostoru Kotouče Štramberk. Ty jsou tu ale jen na fotografii a raději zůstaly uchovány v ideálních podmínkách v depozitáři.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Tak tady máme ukázky jedněch z nejstarších sběrů Muzea Novojičínska, jsou to položky, které v současné době mají zhruba dvě stě let.”

Unikátní výstava, Příběh Mattioliho herbáře, bude v novojičínském muzeu k vidění do konce října.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000038265/muzeum-vystavuje-jedinecnou-sbirku-mattioliho-herbaru