Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Majitelem sportovišť tělovýchovné jednoty se má město stát v červenci

Nový Jičín |

Město se připravuje na převzetí majetku tělovýchovné jednoty. K převodu areálu sportovišť a budov by mělo dojít v polovině roku 2025.

Problematika tělovýchovné jednoty byla jedním ze stěžejních témat posledního, tedy prosincového zastupitelstva. Jednak započal proces směřující k převodu jejího majetku do vlastnictví města, a dále se zde schvalovala dotace z rozpočtu města na podporu provozu a údržbu sportovišť a také žádost tělovýchovné jednoty o poskytnutí dvoumilionové zápůjčky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče našeho rozpočtu, samozřejmě zahrnuje i částku, která je připravena podporu tělovýchovné jednoty. Je tam de facto i zápůjčka ve výši dva miliony korun, která slouží k tomu, aby TJ dostalo svým závazkům, aby nebylo dlužníkem. Všechny kroky, které činí vedení města, směřují k tomu, abychom volně převzali veškerý majetek, který vůbec není ve špatném stavu. Prozatím budeme provozovat za pomocí technických služeb, v budoucnu je idea, že bychom zřídili správu sportovišť.”

Vzhledem k tomu, že město, po dohodě s tělovýchovnou jednotou, převezme její majetek od července 2025, odsouhlasili zastupitelé této sportovní organizaci z městského rozpočtu požadovanou dotaci na provoz v poloviční výši, tedy 3 miliony 800 tisíc korun.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dále ještě město schválilo takzvanou zápůjčku tělovýchovné jednotě ve výši dva miliony korun, aby ji pomohlo překlenout období, kdy jim chybí nějaké peníze na dofinancování roku 2023, a taky tam v loňském roce došlo k porušení rozpočtové kázně a museli odvádět nějakou částku. Ale protože město chce převzít organizaci, která je finančně vyrovnaná, tak jsme se rozhodli tímto způsobem jim pomoci.”
Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jsme schvalovali výpůjčku dva miliony na dokrytí tělovýchovné jednoty, kde došlo porušení rozpočtové kázně, a my si myslíme, že to není správně. TJ za tyto finance ručí svým majetkem. Zde je takový nestandardní postup, který vidíme, kdy v roce 2025 dojde k převodu majetku TJ na město, takže i toto porušení rozpočtové kázně, tyto dva miliony se, jak to říci mírně, se to vyrovná a bude to v pořádku. Za nás je to velmi nestandardní.”

V dalším bodě jednání, který se rovněž týkal tělovýchovné jednoty, zastupitelé odsouhlasili závazek udržitelnosti provozování sportovišť v souvislosti s plánovaným převodem.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo města schválilo závazek udržitelnosti tří sportovních zařízení, nyní ve vlastnictví tělovýchovné jednoty, je to jeden z nezbytných kroků, jak docílit toho, aby Národní sportovní agentura, která v minulosti poskytla dotace tělovýchovné jednotě, udělila výjimku tělovýchovné jednotě a umožnila převod majetku na město Nový Jičín.”
Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “Je tam udržitelnost, to už jsem několikrát zmiňovala, vlastně že by se porušil zákony. Tady dneska zaznělo, že jsou nějaké ústní přísliby, ale písemně tam nic nebylo.”

Podmínka deset let udržitelnosti se týká tři rekonstruovaných sportovišť, haly ABC, atletického a fotbalového stadionu a hřiště s umělým trávníkem. Mimochodem, na opravách všech se současně finančně podílelo i město. Dále je součástí převáděného majetku objekt s tělocvičnou na ulici Msgr. Šrámka a kuželna v areálu stadionu. Celkově se jedná o majetek v hodnotě 150 milionů korun.



Nahlásit chybu


K tématu

Zastupitelé řešili prodej přístavby a hasičskou stanici, naopak parkovací dům odložili

11. září 2025 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zářijová schůze zastupitelů byla jednou z nejkratších za posledních mnoho let. Pojednávala například o opakovaném prodeji přístavby Hotelu Praha nebo o bývalé hasičské stanici v centru města.

Město a kraj naznačili společnou vizi Hückelových vil, zastupitelé ji schválili v červnu

21. července 2026 12:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rýsuje se koncept záchrany Hückelových vil. Město a Moravskoslezský kraj uzavřeli memorandum o spolupráci při obnově těchto památkově chráněných objektů. Dohodli se, že jednu z vil dají k užívání Muzeu Novojičínska.

Seminář zastupitelům, kteří měli zájem, představil klíčové projekty města

2. února 2026 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Radnice uspořádala seminář, na kterém zastupitelům představila největší investiční záměry letošního roku. TOP desítce projektů vévodí dokončení rekonstrukce venkovního bazénu.


Neukáznění lidé krmili mandrily v Zoo Ostrava. Špatné krmivo může zvířata zabít

Dnes 16:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezabíjejte naše zvířata! To je důrazný apel Zoo Ostrava na neukázněné návštěvníky, kteří navzdory přísnému zákazu krmí zvířata vlastní potravou. Poslední případ eviduje zoo u mandrilů, kam skupina lidí házela krmení a ignorovala upozornění ostatních návštěvníků. Ještě jim za to vulgárně nadávala.

Ostravskem po čtyři dny projížděly nablýskané mercedesy, finále bylo pod pecemi

Dnes 10:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Majitelé a příznivci vozů Mercedes-Benz se sjeli do Ostravy na čtyřdenní setkání spojené s vyjížďkami po okolí. Historické i současné vozy mohli lidé vidět například na Landeku, v Těrlicku nebo v Dolní oblasti Vítkovic.

Alkohol a drogy navedly řidiče do příkopu a následného kotrmelce. Naštěstí nikoho nezabil

Dnes 13:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Řízení pod vlivem alkoholu a drog se vymstilo muži, který poblíž Těrlické přehrady nezvládl řízení a své auto převrátil na střechu.

Motorkář se srazil s osobním autem v centru Havířova, stroj vyletěl ze silnice na chodník

Dnes 9:45, vydáno včera 17:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podle svědků jel velkou rychlostí centrem Havířova. Do cesty mu ale vjelo odbočující auto a následovala srážka. Motorka vylétla ze silnice, prorazila zábradlí a stroj skončil na chodníku. Motorkář utrpěl velmi vážná zranění a byl letecky přepraven do nemocnice.

Před promítáním letního kina v Návsí zahrála kapela Blaf

Dnes 12:00 | Návsí | Libor Běčák

Stalo se už tradicí, že promítání letního kina v Návsí předchází hudební program. Tentokrát zahrála skupina Blaf.

V Palkovicích válí s humornými videi, na dožínky jede Petr Kotvald na kombajnu

Včera 9:16 | Palkovice | Libor Běčák

Hajný Horyna a malý Pavlík s jointem marihuany, dvojice kosmonautů Elon Kula a Neil Baca na cestě ke kolonizaci Marsu, král a šašek a mnoho dalších postav už při propagaci Palkovic ztvárnili starosta Radim Bača a místostarosta David Kula.

Senior akademie v Opavě zahájila další běh. Zájem seniorů byl obrovský

Včera 10:28 | Opava | Yvona Fajtová

V Obecním domě v Opavě odstartoval další běh Senior akademie. Šedesát účastníků čeká až do konce října celkem třináct setkání plných odborných přednášek i poznávání města. Na závěr převezmou úspěšní absolventi certifikáty o absolvování studia a drobné dárky.

Havířov řeší parkování v ulicích Haškova a M. Majerové, místní sepsali petici

7. srpna 2026 11:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov stále bojuje s nedostatkem parkovacích míst. Radnice ale nemůže dovoli, aby lidé nechávali stát auta v jednosměrných ulicích, kde nezbývá místo pro průjezd IZS. Situace se teď řeší v jednom vnitrobloku, kde se někteří obyvatelé rozhodli sepsat petici.

Frýdek-Místek pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren

7. srpna 2026 15:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek se snaží využívat plochy na střechách svých objektů pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Tentokrát přišla řada na 11. Základní školu ve Frýdku.

Horní Suchá uctila památku obětí Životické tragédie u muralu

7. srpna 2026 10:24 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Horní Suchá si připomněla 82. výročí Životické tragédie. Zástupci obce uctili památku šesti místních obětí a zároveň ocenili spolek Životice Sobě za zpřístupnění informací o tragédii prostřednictvím QR kódů u památníků.

Akrobaté na náměstí vykouzlili příběh zrození vesmíru

Kulturní léto nabízí v Novém Jičíně akce různých žánrů a zaměření. Zájmu veřejnosti se například těšilo představení akrobatického uskupení V.O.S.A. Odehrálo se na Masarykově náměstí v kulisách obřích vesmírných objektů.

Akce byla o důležitosti festovních vazeb v rodinách

Včera 10:48 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nezisková organizace Bunkr pořádala v Novém Jičíně Rodina FEST. Připraven byl program plný pohybu, her a především společných zážitků pro děti a dospělé.

Stavba kašny na náměstí se komplikuje, firma v červnu převzala staveniště, ale nepracuje

7. srpna 2026 14:43 | Studénka | Petra Dorazilová

Na náměstí Republiky má stát nová kašna. Ta současná je za hranicí životnosti a nefunguje. Výměna vodního prvku měla začít na konci června, nicméně zhotovitel dosud práce nezahájil.

A přece se točí! Na bíloveckých Nových Dvorech se po 84 letech roztočily lopatky historického mlýna

7. srpna 2026 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

A přece se točí! Po 84 letech se na bíloveckých Nových Dvorech znovu roztočily lopatky historického větrného mlýna z 19. století. Kvůli nepříznivému větru je ale museli rozpohybovat dobrovolníci.

Město osvěžují kropení ulic i častější zalévání záhonů

7. srpna 2026 10:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Technické služby se snaží v úmorných vedrech osvěžit lidem klima ve městě. Několikrát denně projíždí ulice nejvíce vyhřátého centra kropicí vůz. Zvýšila se také intenzita zálivky květinových záhonů.

Studénka čeká na stavbu nové kašny, práce ani po šesti týdnech nezačaly

7. srpna 2026 7:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Na náměstí Republiky ve Studénce má stát nová kašna. Ta současná je za hranicí životnosti a nefunguje. Výměna vodního prvku měla začít na konci června, nicméně zhotovitel dosud práce nezahájil.

Majitelem sportovišť tělovýchovné jednoty se má město stát v červenci
Vydáno 8. ledna 2025 17:14, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Město se připravuje na převzetí majetku tělovýchovné jednoty. K převodu areálu sportovišť a budov by mělo dojít v polovině roku 2025.

Problematika tělovýchovné jednoty byla jedním ze stěžejních témat posledního, tedy prosincového zastupitelstva. Jednak započal proces směřující k převodu jejího majetku do vlastnictví města, a dále se zde schvalovala dotace z rozpočtu města na podporu provozu a údržbu sportovišť a také žádost tělovýchovné jednoty o poskytnutí dvoumilionové zápůjčky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče našeho rozpočtu, samozřejmě zahrnuje i částku, která je připravena podporu tělovýchovné jednoty. Je tam de facto i zápůjčka ve výši dva miliony korun, která slouží k tomu, aby TJ dostalo svým závazkům, aby nebylo dlužníkem. Všechny kroky, které činí vedení města, směřují k tomu, abychom volně převzali veškerý majetek, který vůbec není ve špatném stavu. Prozatím budeme provozovat za pomocí technických služeb, v budoucnu je idea, že bychom zřídili správu sportovišť.”

Vzhledem k tomu, že město, po dohodě s tělovýchovnou jednotou, převezme její majetek od července 2025, odsouhlasili zastupitelé této sportovní organizaci z městského rozpočtu požadovanou dotaci na provoz v poloviční výši, tedy 3 miliony 800 tisíc korun.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dále ještě město schválilo takzvanou zápůjčku tělovýchovné jednotě ve výši dva miliony korun, aby ji pomohlo překlenout období, kdy jim chybí nějaké peníze na dofinancování roku 2023, a taky tam v loňském roce došlo k porušení rozpočtové kázně a museli odvádět nějakou částku. Ale protože město chce převzít organizaci, která je finančně vyrovnaná, tak jsme se rozhodli tímto způsobem jim pomoci.”
Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jsme schvalovali výpůjčku dva miliony na dokrytí tělovýchovné jednoty, kde došlo porušení rozpočtové kázně, a my si myslíme, že to není správně. TJ za tyto finance ručí svým majetkem. Zde je takový nestandardní postup, který vidíme, kdy v roce 2025 dojde k převodu majetku TJ na město, takže i toto porušení rozpočtové kázně, tyto dva miliony se, jak to říci mírně, se to vyrovná a bude to v pořádku. Za nás je to velmi nestandardní.”

V dalším bodě jednání, který se rovněž týkal tělovýchovné jednoty, zastupitelé odsouhlasili závazek udržitelnosti provozování sportovišť v souvislosti s plánovaným převodem.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo města schválilo závazek udržitelnosti tří sportovních zařízení, nyní ve vlastnictví tělovýchovné jednoty, je to jeden z nezbytných kroků, jak docílit toho, aby Národní sportovní agentura, která v minulosti poskytla dotace tělovýchovné jednotě, udělila výjimku tělovýchovné jednotě a umožnila převod majetku na město Nový Jičín.”
Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “Je tam udržitelnost, to už jsem několikrát zmiňovala, vlastně že by se porušil zákony. Tady dneska zaznělo, že jsou nějaké ústní přísliby, ale písemně tam nic nebylo.”

Podmínka deset let udržitelnosti se týká tři rekonstruovaných sportovišť, haly ABC, atletického a fotbalového stadionu a hřiště s umělým trávníkem. Mimochodem, na opravách všech se současně finančně podílelo i město. Dále je součástí převáděného majetku objekt s tělocvičnou na ulici Msgr. Šrámka a kuželna v areálu stadionu. Celkově se jedná o majetek v hodnotě 150 milionů korun.



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000046731/majitelem-sportovist-telovychovne-jednoty-se-ma-mesto-stat-v-cervenci