Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nově vzniklý novojičínský spolek spojuje komunitu, která miluje Francii

Nový Jičín |

Městská knihovna v Novém Jičíně vystavuje kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Obrázky vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásila ve spolupráci s novojičínským Francouzsko-českým spolkem.

Letošní letní olympiáda se stává inspirací k mnoha aktivitám a jedna z nich je k vidění i v novojičínské knihovně. Vystaveny jsou tu kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Ty vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásil Francouzsko-český spolek Nový Jičín.

Markéta Benčáková, Francouzsko - český spolek Nový Jičín: “Využili jsme toho tématu, kdy nás napadla výtvarná soutěž, aby se mohly zapojit především děti, abychom tu francouzštinu dostali i mezi ně.”

V rámci soutěže se sešlo něco přes třicet obrázků. Autoři těch nejpovedenějších se sešli na vernisáži.

Adéla Martinásková, účastnice výtvarné soutěže: “Rozhodla jsem se znázornit 100 leté výročí olympiády v Paříži, proto je tu jeden obrázek s rokem 1924 a druhý barevný z roku 2024.”
Zuzana Jančová, účastnice výtvarné soutěže: “Já jsem nakreslila Eiffelovu věž a pod ní na běžecké dráze maskota olympijských her v Paříži.”

Samotný Francouzsko-český spolek Nový Jičín byl založen v březnu 2024 s cílem spojit komunitu lidí z regionu, kteří si chtějí obohatit kulturní a jazykové znalosti a zkušenosti, a posílit tak zájem o francouzštinu a frankofonní téma.

Markéta Benčáková, Francouzsko - český spolek Nový Jičín: “Už máme za sebou asi tři nebo čtyři akce, které jsme pořádali pro širokou veřejnost. Takže se mohl kdokoliv zúčastnit, ať už umí francouzsky nebo neumí. Třeba to bylo promítání francouzského filmu v kině, v původním znění s českými titulky.”

Spolek také pořádal třeba samosběr levandule nebo setkání u hry pétanque. V září bude mít prezentaci v rámci slavnosti města, v říjnu plánuje degustaci na téma francouzské bistro.

Nahlásit chybu


K tématu

Spojili se novojičínský pedagog a lékař, svým uměním pomáhají

5. června 2025 12:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Galerie Stará pošta v Novém Jičíně připravila výstavu s názvem Uměním pomáhat - a ten přesně vystihuje záměr skupiny vystavujících autorů, mezi kterými je pedagog nebo lékař. Smyslem je podpořit chlapce s vážnou nemocí.

Výtvarné práce absolventů nadchly tématy i technikou

28. června 2025 12:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Jednou z prvních možností, kde veřejně vystavovat, je pro absolventy výtvarného oboru základní umělecké školy novojičínská Bašta. Tedy sídlo Klubu rodáků a přátel města. Svá díla tu nejen vystavili, ale pro zájemce i okomentovali.

Umění, vystavené na Staré poště, potěší a pomáhá nemocnému chlapci

8. června 2025 17:42 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Galerie Stará pošta připravila výstavu s názvem Uměním pomáhat - a ten přesně vystihuje záměr skupiny vystavujících autorů, mezi kterými je pedagog nebo lékař. Smyslem je podpořit chlapce s vážnou nemocí.


Provizorní most se bude měnit za méně hlučný. Svinov čeká úplná uzávěra ulice

Včera 8:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Nyní se budeme věnovat dopravě ve Svinově. Tamní obyvatele i projíždějící řidiče totiž čeká dopravní komplikace. Provizorní most přes Porubku se bude vyměňovat, což si vyžádá úplnou uzávěru ulice Nad Porubkou. Důvodem je velký hluk, který současné provizorium způsobuje.

Dostal druhou šanci na život. Muž přežil vážný pád z kola a přišel poděkovat svým zachráncům

Včera 17:01 | Ostrava-město | Anna Břenková

V ostravské fakultní nemocnici se odehrálo emotivní setkání. Cyklista loni v létě po těžkém pádu na Bruntálsku bojoval o přežití. Díky perfektní souhře svědků, záchranářů a doktorů se muže podařilo zachránit a dnes už žije zase úplně naplno.

Hasiči v Odrách oslavili 160. výročí a převzali i novou cisternu

Včera 6:54 | Odry | Karel Soukop

Velký svátek prožili hasiči v Odrách a s nimi i celé město. K oslavám 160 let od založení místního Sboru dobrovolných hasičů přibylo i převzetí nové moderní a velké hasičské automobilové stříkačky CAS 30.

Bábovkový den připomíná obětavost pěstounů

Město Frýdlant nad Ostravicí se opět připojilo k výzvě na podporu pěstounské péče, která vrcholí posledního května takzvaným Bábovkovým dnem. V knihovně je k vidění výstavka dětských obrázků a letáků s informacemi.

Zraněná jezdkyně i třímetrový pád z terasy. Frýdecko-místečtí záchranáři se v sobotu nezastavili

24. května 2026 12:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Šest náročných zásahů zaměstnalo v sobotu záchranáře z Frýdku-Místku. Posádka nejprve spěchala na pomoc do Sviadnova ke čtrnáctileté dívce, která během závodů spadla z koně. Později pomáhala také seniorce, která se zřítila z třímetrové výšky po převrácení židle na terase.

Novojičínští umělci respektují různorodost projevu a usadili se pod střechou zámku

23. května 2026 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Žerotínském zámku je ke shlédnutí výstava, která oceňuje a respektuje různorodost projevu. Pod jednou střechou tu prezentuje svou tvorbu jedenáct novojičínských výtvarníků.

Vykolejení nákladních vagonů v Ostravě zastavilo provoz na železničním koridoru

23. května 2026 10:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nehoda nákladního vlaku zastavila provoz a hlavním železničním tahu z Ostravy na Polsko a Slovensko. Vykolejily tady dva naložené vagony. České dráhy zajistily mezi Ostravou a Bohumínem náhradní autobusovou dopravu.

Chlapec z Ostravy zemřel na záškrt. Nemoc se v MS kraji dvacet let vůbec neobjevovala

22. května 2026 12:24 | Ostrava-město | Anna Břenková

V Moravskoslezském kraji stoupá počet případů záškrtu. Poslední případ v jedné z ostravských rodin skončil tragicky. Nemoci podlehl malý chlapec předškolního věku, který nebyl očkovaný. Hygienici vyzývají rodiče, aby zkontrolovali očkování svých dětí.

Historický dům na náměstí Svatopluka Čecha čeká proměna. Přibyde kavárna a služebna městské policie

22. května 2026 15:00 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Přes sto let starý dům na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze čeká velká oprava. Už příští rok zde lidé najdou sedmnáct nájemních bytů, kavárnu a služebnu městské policie. Tato proměna výrazně oživí celé okolí a přinese do této části města větší bezpečí.

V Bruntále otevřeli novou zubní pohotovost v adaptovaných prostorách v nemocnici

21. května 2026 16:28 | Bruntál | Karel Soukop

V Bruntále bylo nově otevřeno oddělení zubní pohotovosti, které bude již od příštího týdne sloužit v nových prostorách v Bruntálské nemocnici. Jde o další krok Moravskoslezské nemocnice Krnov, která po spojení s nemocnicí v Bruntále a Rýmařově chce rozvíjet péči v celém okrese.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Studénecká výtvarnice zanechala v Opole svou lamu

Včera 18:39 | Studénka | Petra Dorazilová

Před Honorárním konzulátem České republiky v polském Opole bylo odhaleno dílo studénecká výtvarnice Marcely Kudlové Hoňkové. Veřejný prostor obohatila o 3D obraz ve tvaru lamy. Modely tohoto zvířete jsou pro Opole typické.

K Noci kostelů se v Novém Jičíně připojí dvě farnosti

Včera 16:13 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Noc kostelů otevře i letos stovky církevních objektů po celé republice. Lidem v Novém Jičíně se naskytne možnost navštívit program v evangelické modlitebně a také farní kostel i s jeho věží.

Roadshow pomáhá podnikatelům s byznysem a dotacemi

Včera 11:54 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Roadshow podpory podnikání, kterou pořádá CzechInvest, dorazila podruhé do Nového Jičína. V aule radnice byli zástupci různých institucí připraveni poradit podnikatelům s jejich plány.

Fulnečtí dobrovolní hasiči se těší z nové cisterny, sbor ji může považovat za dárek k 165. výročí

Včera 10:00 | Fulnek | Michal Slonina

Nejedna jednotka Sboru dobrovolných hasičů se v Moravskoslezském kraji v posledních dnech těší z nového cisternového vozidla. V kraji funguje takovýchto jednotek celkem 351, a přestože je jejich role nezastupitelná, některé donedávna používaly i 40 let stará auta.

Kraj má novou cyklotrasu, na Pinduli čeká na přípoj

Včera 9:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

První cyklosezónu oficiálně zahájily nové cyklostezky Solárka a Pindula. Z Trojanovic na Novojičínsku směřují na sedlo Pindula, tedy na hranici Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Skalky se proměnily ve svět pohádkových říší

Včera 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Pohádkový les rodinného centra Mozaika se letos na Skalkách otevřel podesáté. Akce se tradičně konala v květnu na oslavu Mezinárodního dne rodiny.

Nově vzniklý novojičínský spolek spojuje komunitu, která miluje Francii
Vydáno 12. července 2024 9:40, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Městská knihovna v Novém Jičíně vystavuje kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Obrázky vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásila ve spolupráci s novojičínským Francouzsko-českým spolkem.

Letošní letní olympiáda se stává inspirací k mnoha aktivitám a jedna z nich je k vidění i v novojičínské knihovně. Vystaveny jsou tu kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Ty vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásil Francouzsko-český spolek Nový Jičín.

Markéta Benčáková, Francouzsko - český spolek Nový Jičín: “Využili jsme toho tématu, kdy nás napadla výtvarná soutěž, aby se mohly zapojit především děti, abychom tu francouzštinu dostali i mezi ně.”

V rámci soutěže se sešlo něco přes třicet obrázků. Autoři těch nejpovedenějších se sešli na vernisáži.

Adéla Martinásková, účastnice výtvarné soutěže: “Rozhodla jsem se znázornit 100 leté výročí olympiády v Paříži, proto je tu jeden obrázek s rokem 1924 a druhý barevný z roku 2024.”
Zuzana Jančová, účastnice výtvarné soutěže: “Já jsem nakreslila Eiffelovu věž a pod ní na běžecké dráze maskota olympijských her v Paříži.”

Samotný Francouzsko-český spolek Nový Jičín byl založen v březnu 2024 s cílem spojit komunitu lidí z regionu, kteří si chtějí obohatit kulturní a jazykové znalosti a zkušenosti, a posílit tak zájem o francouzštinu a frankofonní téma.

Markéta Benčáková, Francouzsko - český spolek Nový Jičín: “Už máme za sebou asi tři nebo čtyři akce, které jsme pořádali pro širokou veřejnost. Takže se mohl kdokoliv zúčastnit, ať už umí francouzsky nebo neumí. Třeba to bylo promítání francouzského filmu v kině, v původním znění s českými titulky.”

Spolek také pořádal třeba samosběr levandule nebo setkání u hry pétanque. V září bude mít prezentaci v rámci slavnosti města, v říjnu plánuje degustaci na téma francouzské bistro.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000043976/nove-vznikly-novojicinsky-spolek-spojuje-komunitu-ktera-miluje-francii