Studénecká radnice s vysoutěženou firmou uzavřela smlouvu o stavbě nové kašny na náměstí 5. června, 26. června převzal zhotovitel staveniště. Jak je ale vidět, práce dosud nezahájil. Stojí tu stále původní kašna, která několik let nefunguje.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Převzal si staveniště a od té chvíle se stále posouvá termín telefonicky. Někdy se domluvíme, někdy se nedomluvíme, protože telefony nejsou vždycky z druhé strany vyslyšeny, není voláno zpět. Takže v této chvíli opravdu nevíme, jestli realizace proběhne, protože zhotovitel je nečinný v této chvíli, stále mu běží podepsaná smlouva. Termín dokončení měl do čtyř měsíců, respektive 120, takže konec října. No a město bude postupovat dále samozřejmě podle toho, jak nám ukládá smlouva a jak nám ukládají obecná ustanovení občanského zákoníku.”
Po více než měsíci čekání na počátek stavby nechalo město zpět namontoval kolem kašny lavičky.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Které jsme demontovali, abychom připravili staveniště, tak jsme je opravili a instalovali jsme je zpět tak, ať alespoň něco na náměstí funguje, i když teda stavba, nevíme, jestli nakonec realizovaná bude nebo ne.”
Stávající kašna je z roku 2001, poškozená je její nádrž i potrubí a unikalo z ní velké množství vody.
Poslední léta tak místo nefunkční kašny osvěžuje centrum města alespoň vodní mlha.
obyvatelka města:
“Chvála bohu, že to tu je, je to teď lepší, mnohem lepší.”
O realizaci nového dominantního vodního prvku v centru rozhodlo město v roce 2022, i když původně byla ve hře rekonstrukce.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Ty technické problémy se kumulovaly. Došlo už to do takového stavu, že jsme byli nuceni kašnu odstavit a začít řešit generální opravu. Bohužel se nám nepodařilo nikoho nalézt, na třikrát jsme soutěžili zhotovitele na rekonstrukci kašny a bohužel se nikdo do toho nehlásil, protože těch zásahů bylo strašně moc, i technologie a podobně, takže pak padlo rozhodnutí, že uděláme kašnu kompletně novou.”
O podobě nové kašny rozhodovala v létě 2022 hlasováním veřejnost, vybírala ze čtyř architektonických návrhů. Vítěznou variantu do finální podoby dopracoval projektant. Má stát 6 milionů 800 tisíc korun.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Po zpracování projektové dokumentace nás trošku vyděsila ta finální cena, která byla oproti původním odhadům jak zpracovatele studie, tak projektanta nakonec po realizaci a zapracování všech technických detailů poměrně vysoká, takže jsme hledali prostředky v rozpočtu a to se podařilo až pro letošní rok, takže jsme částku zařadili, řádně vysoutěžili, vybral se zhotovitel. Ten podepsal smlouvu, ještě i s ním bylo komunikováno, kdy konkrétně chce začít, to se všechno odladilo k jeho přání, ten stav, že nakonec na staveniště nenastoupil, byť si ho převzal, je pro nás zvláštní, ale bohužel takový je aktuální stav a my ho nedokážeme v tuhle chvíli ovlivnit.”
Aktuálně tedy zhotoviteli běží smluvní termín pro dokončení díla a město připravuje kroky k ochraně svých práv a zájmů.