Mezinárodní noc pro netopýry má původ v Polsku. V České republice se v současné době koná na asi 50 místech, jedním bylo také Muzeum Novojičínska.
Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Tato akce se pořádá ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů, v České republice tedy od roku 1997. My jsme se zapojili podruhé a účel této akce je, aby se lidé seznámili s těmito zajímavými zvířaty, které mohou potkávat při setmění třeba v tomto období v parku naproti nemocnici. Jsou to zvířata, které jsou tajemná, současně se jich někdy bojíme a spousta lidí o nich toho ví hodně málo, takže proto se jim snažíme přiblížit problematiku, jak s těmito zvířaty žít.”
O životě netopýrů tu zasvěceně vyprávěl jeden z předních českých odborníků Martin Gajdošík ze Slezského zemského muzea. Posluchačům přivezl na ukázku i více než čtyřicítku živých exemplářů netopýra hvízdavého.
Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Ta noc se dělá vždycky na přelomu srpna a září. Je to proto, že ti Poláci původně chtěli upozornit na fenomén, kterému se říká podzimní invaze netopýrů hvízdavých, kteří naletují do lidských obydlí právě v tomhle období. Jsou to vlastně mláďata z letošních samičích kolonií a dochází k tomu, že ty matky je opustí, a oni se snaží někde najít nějaké místo k zazimování a dochází ke střetu a kolik s lidmi. Takže proto to celé původně vzniklo, aby to upozornilo na tenhle fenomén.”
Martin Gajdošík mimo jiné popsal roli netopýrů v krajině, jejich život, množství druhů a způsob ochrany, včetně toho, jak se lidé mají zachovat, pokud se třeba ve svém domě střetnou s netopýry.
Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “V podstatě je to o tom, že netopýři tady jsou déle než my a my se musíme chovat takovým způsobem, aby ti netopýři tady byli dál a ne, abychom tu zbyl jenom my a netopýři zmizeli.”
Veřejnost tedy upozornil na webové stránky České společností pro ochranu netopýrů, kde jsou kontakty na odborníky, kteří mohou poradit, co dělat, když lidé ve svém obydlí najdou netopýry. Případně na stránkách Náš soused netopýr poradí, jak se s těmito živočichy sžít.
Vedle živých exemplářů přivezl zoolog do Nového Jičína také ukázky preparáty netopýrů z opavského muzea, mezi nimi i několik unikátů.
Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Tady to je vrápenec velký, je to velmi vzácný druh pro Českou republiku, jsou to ojedinělé nálezy. A vedle je ještě zajímavější netopýr, jeho český název je létavec stěhovavý. Stěhovavý proto, že stěhuje podobně jako práci.”
Netopýří noc pak za soumraku pokračovala venku, zájemci zamířili do Smetanových sadů, kde více než čtyřicítku exemplářů vypustili zpět do přírody.