Tři desítky středních škol a učilišť prezentovaly své vzdělávací programy na 30. ročníku přehlídky Gemma v Novém Jičíně. Ta je možností pro žáky devátých tříd základních škol setkat se s jejich zástupci, včetně studentů, na jednom místě a doptat se na jakékoliv informace.
Ilona Fiurášková, pořadatel, KVIC Nový Jičín: “I v době, kdy je všechno dostupné na internetu a dalších médiích, tak ta Gemma umožňuje osobní setkání tváří v tvář. A to, jak pedagogů středních škol, tak i těch vrstevníků žáků devátých tříd, a to setkání s těmi vrstevníky je pro ně zdrojem takové důvěry v ty informace, které k té škole dostávají.”
Na jubilejní Gemmu přijalo pozvání všech 13 středních škol a učilišť bývalého okresu Nový Jičín. Dále tu byly pro větší pestrost i některé školy z dalších míst Moravskoslezského kraje a z přilehlých oblastí Olomoucka a Zlínska, které nabízí jiné obory vzdělávání.
anketa: žáci základních škol
“Zaujala mě umělecká škola v Ostravě a uvidím, ještě se jedu podívat na jednu školu, tak uvidím, kam půjdu.”
“Zemědělství mě zaujalo a třeba zedník.”
“Ještě školy vybírám, ale zaujala mě třeba zemědělka nebo stavebnictví.”
“Mendelova škola v Novém Jičíně, obor veřejnosprávní činnost.”
Ilona Fiurášková, pořadatel, KVIC Nový Jičín: “Co nás těší, je dobrá spolupráce s výchovnými poradci základních škol, kteří chodí s celými žákovskými kolektivy. Myslíme si, že je to smysluplné, alespoň to tak hodnotí ty střední školy, které u nás vystavují, tak i ta rodičovská veřejnost.”
Konání Gemmy využil i Moravskoslezský kraj, který zde představí svou kampaň Řemeslo má respekt. Ta se snažit ovlivnit a motivovat rodiče a jejich dětí, aby se zajímali o učební obory, jejichž absolventi chybí na trhu práce nejvíce.
Magdaléna Ševčíková, odbor školství, mládeže a sportu, MS kraj: “My se snažíme motivovat žáky, aby šli právě na ty obory, které jsou i dobře placené, dokážou si dobře vydělat, a jsou motivováni i motivačními a prospěchovými stipendii v těchto oborech.”
Těchto podporovaných profesí je deset, patří mezi ně třeba klempíř, pokrývač, tesař, kominík, pekař, řezník uzenář nebo ošetřovatel.
Magdaléna Ševčíková, odbor školství, mládeže a sportu, MS kraj: ”Kampaň provozujeme od roku 2018. Máme zaznamenáno, že se více žáků hlásí do těch řemeslných oborů podporovaných kampaní. Může to být ovšem i tím, že ta demografická křivka je na výši, takže ti žáci přirozeně jdou i do těch nematuritních oborů. Ale byli bychom rádi, kdyby se ten trend změnil a například si ti žáci udělali výuční list a pak pokračovali ve studie třeba v nástavbě.”
Gemma trvala dva dny, 16. a 17. října. Napočítali tu více než tisíc návštěvníků.