Sociální služby pro seniory, rodiny, postižené nebo maminky s dětmi a další. Ať už nabídky kteréhokoliv z těchto poskytovatelů jednou využijete nebo ne, vždycky stojí za to znát možnosti, které ve městě jsou. I to je jedním z cílu Dne sociálních služeb.
Antonín Urban, vedoucí Odboru soc. věcí, MěÚ Nový Jičín: „Důležité je také, že se lidé seznamují se sociálními službami v našem městě, mají k nim blíže, stejně jako poskytovatelé. Osobně mám velkou radost, že vloni, i v dobách, které jsou velmi těžké pro financování sociálních služeb, tak vloni vznikly dvě nové služby - dobrovolnictví a programy Centra pro zdravotně postižené směrem k zadluženosti občanů."
Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína: „Velký dík jim patří, že se účastní našeho dne sociálních služeb. A to, že jich máme čím dál více a vzrůstající tendence znamená, že opravdu v Novém Jičíně má sociální oblast velkou tradici."
S ovečkou a zajímavou prezentací se všem představilo občanské sdružení a farma Bludička. V poslední době tady pracují i se seniory, záběr farmy je ale mnohem větší.
Gabriela Žitníková, občanské sdružení Bludička: „Chodí k nám například děti z kojeneckého ústavu z Valašského Meziříčí nebo handicapovaní klienti z denního stacionáře archa z Hranic. Ale také integrujeme handicapované děti a mládež do činnosti našeho jezdeckého klubu."
Své služby prezentovala i Charita. Její zaměstnanci společně s dobrovolníky momentálně pracují na otevření nocelhárny. První nocležníky by mohla přijmout už na podzim. Další z plánovaných služeb je Bunkr pro náctileté. Ten najde své místo v bývalé Věznici u tržiště už za pár měsíců.
Roman Brzezina, ředitel Bunkru: „Je to takový prostor bezpečný pro ně, kde můžou trávit odpoledne, aby ho nemuseli trávit na ulicích nicneděláním. Tak právě budou mít takový atraktivní prostor, kde můžou trávit svůj volný čas."
Lenka Galiová, Oddělení sociální a bytové, MěÚ Nový Jičín: „Myslím si, že to je jedna ze služeb, která tady chyběla, protože máme tady poměrně rozsáhlou síť pro handicapované, máme tady nějaké služby i pro rodiny s dětmi, ale pro ty mladé děti nebo náctileté, kteří můžou mít nějaký problém, tady nic nebylo a myslím si, že to je velká škoda a snad se to do konce roku podaří a bude otevřeno."
Problémy s financováním řeší poskytovatelé sociálních služeb prakticky každý den a v celé zemi. I přesto se málokteří vzdají. Do budoucna se dívají převážně optimisticky.
Tereza Mullerová, sociální pracovnice, Eden Nový Jičín: „Myslím, že se blízká na lepší zítřky, že můžeme říct, že teď se ta situace stabilizovala a krize je zažehnána."
Sociální oblastí v Novém Jičíně se zabývá až do roku 2015 nový Komunitní plán rozvoje sociálních služeb, který 2. dubna schválili zastupitelé města. Ke stažení je na stránkách města, kde najdete i další novinky a informace ze sociální oblasti.