Mezi pacienty je i tříměsíční Mareček. Na cvičení musí s rodiči docházet pravidelně.
Dagmar Vaculová, maminka: "Paní doktorka nás sem poslala, protože malý se propínal do luku a hlavičku propínal dozadu, takže on se zakláněl. Čili se mu nezapojovaly ty svaly, které by měly."
V Novém Jičíně mají s metodou bohaté zkušenosti. Poprvé ji tady zavedli v roce 1975. Tehdy si museli lékaři i pacienti osvojit úplně nový přístup k léčbě pohybových problémů.
Václav Vojta emigroval do Německa, svou metodu šířil dále a výsledky se stále nabalovaly. Jeho metoda se i v současné době dále rozvíjí a má široké uplatnění v léčebné rehabilitaci, například při pohybové léčbě onemocnění mozku, míchy nebo skoliózy páteře.
Helena Jiříčková, odborný fyzioterapeut - specialista: "Spočívá na využití reflexních pohybů dítěte, které zpočátku převládají nad spontánní motorikou, a Vojtova metoda má způsob, kterým ty reflexní odpovědi usměrňujeme ke správnému obrazu."
Metoda je podle zdravotníků velmi výtěžná. Dítě totiž cvičí a hýbe se v maximálním motorickém vytížení.
Helena Jiříčková, odborný fyzioterapeut - specialista: "My uvedeme dítě do určité polohy, ve kterých stimulujeme určitá daná místa, které vyvolají reflexní odpověď. Ta reflexní odpověď u koordinační poruchy není ideální, proto my pohledem a svýma rukama a tělem se snažíme tu reflexní odpověď usměrňovat."
Výsledky jsou zřetelné už po prvních čtrnácti dnech až měsíci. Záleží také na spolupráci rodičů, protože i oni s dítětem musí cvičit.
Dagmar Vaculová, maminka Marka: "Malý opravdu začíná ty nožičky pěkně zvedat a i tu ručičku má otevřenou tak, jak by měl mít. A když tady s ním sestřička cvičí, tak samozřejmě, že mě to u srdíčka malinko zabolí, ale vím, že to není nic, co by ho bolelo."
Helena Jiříčková, odborný fyzioterapeut - specialista: "Dítě ze začátku není zvyklé být omezeno a dělat něco, co nechce, takže ze začátku většinou ty děti jsou proti tomu cvičení a vyjadřují se pláčem, protože nic jiného neumí. Ale postupem času, když se podaří tu maminku pro tu terapii získat, tak to dítě povolí. A máme děti, které se i při polohách smějí a jsou spokojené. Křik není nutný."
Na rehabilitaci do novojičínské nemocnice dojíždějí děti z celého okresu. Nemocnic, které Vojtovu metodu využívají, je ale v kraji více. Oblíbená je i v Japonsku, Itálii nebo v Peru.