V ateliéru v Základní umělecké školy v Novém Jičíně tvoří malí školáci díla pomalu světového významu. Poslední mezinárodní úspěch pochází až z dalekého Japonska, z města jménem Kanagawa. Sedmiletý Petr Kremel získal cenu prezidenta Japonského výboru Unicef. Na svůj obrázek si mohl vybrat jakýkoliv motiv. Zvolil lásku k přírodě.
Petr Kremel, vítěz Kanagawa Biennal Art Exhibition: "Malý přírodovědec a chytám na něm motýly."
Soňa Zemánková, učitelka výtvarného oboru: "Tady tu cenu si vážím o to více, že tam byla úžasná porota, já bych si dovolila tady přečíst, kdo v té porotě zasedá. Byl to ředitel Muzea moderního umění Kanagawa, ředitel Japonské umělecké akademie, čestný profesor Tokijské národní univerzity, předseda Mezinárodní asociace uměleckých kritiků v Japonsku plus výtvarníci, sochaři, umělci. Takže tady ta cena je pro nás vlastně takový vrchol našeho úspěchu, co jsme mohli dosáhnout."
Úspěch číslo 2 vybojoval sedmiletý Vojtěch Poul. První místo obsadil na soutěži Cesta dvou bratří pořádané při příležitosti svátku Dne slovenských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
Vojtěch Poul, vítěz soutěže Cesta dvou bratří: "Jak jsem nakreslil sebe a brášku a jak jsem namaloval sestřenici ještě, jak ji hladím."
V soutěži Cesta dvou bratří bodovali i další mladí malíři. Třetí místo ve stejné kategorii 1. až 3. třída získal Jan Jiříček, mezi čtvrťáky a za páťáky vybojovala čtvrtou příčku Dominika Pokorná a sedmou pak Tomáš Kudělka.
Soňa Zemánková, učitelka výtvarného oboru: "Měli jsme sice takový metodický pokyn, podle kterého jsme měli pracovat, ale byla i možnost pracovat volněji, takže šlo o to ztvárnit příběh Cyrila a Metoděje. My jsme dávali ten důraz na tu rodinu, na ty rodinné vazby, takže vyhrál obrázek bratří s malou sestřenicí a ta další věc byl zase chlapeček v přírodě, jak pozoruje mravence."
Nadějní mladí výtvarníci ze Základní umělecké školy v Novém Jičíně se v právě končícím školním roce na zahraničním poli prosazovali velmi silně. Na výstavách či soutěžích mimo Českou republiku umístili kolem 70 obrázků.