Nový Jičín odhaduje škody až na 170 milionů. Úřad práce je schopen nasadit do každé obce zhruba 10 nezaměstnaných na veřejné práce.
Ivan Týle (ODS), starosta Nového Jičína: "Některé obce nebo ty velké části už jsou odklizeny od odpadů, těch opravdu viditelných. Teď začneme řešit už tu sekundární nebo možná terciární sféru. To znamená směřovat už tu pomoc, kterou budou potřebovat občané do budoucnosti. Už se mapují i potřeby na opravy komunikací, mostů, začnou se pomaličku zpracovávat a oslovovat jednotliví zhotovitelé těchto prvků. Budou vyhlášeny soutěže, doufejme jenom, že se nám podaří prosadit, abychom mohli postupovat trochu jinak, než ukládá úplně tak rigidně zákon, poněvadž by to bylo na dlouhé lokty a v některých případech už chceme zahájit i sanační práce. My odhadujeme, že ty škody na městském majetku by mohly dosáhnout 150 až 170 milionů korun, pokud to bude jiná částka, budeme samozřejmě rádi. Městský majetek je pojištěný, budeme jednat po vlastním vyhodnocením s pojišťovnou."
Pomoc může nabídnout například úřad práce, formou veřejných prací, pro které zajistí pracovníky ze seznamu nezaměstnaných.
Zdislav Zima, ředitel ÚP Nový Jičín: "My si v rámci tady těchto krizových situací nebo při vyhlášení nějakého stavu nebezpečí umíme poměrně zjednodušeným a zrychleným způsobem připravit takové podmínky pro jednotlivé obce, aby mohli nezaměstnaní pomoct v rámci veřejně prospěšných prací. Takže nemusí tam být administrativní překážky, jsme schopni ty lidi připravit během v podstatě jednoho týdne tak, aby podle požadavku toho starosty mohli přijít a té obci pomoci s tím, že úřad práce zajistí i finanční prostředky na působení těchto lidí v jednotlivých obcích. Jsme schopni v podstatě připravit pro každou obec zhruba 10 až 15 takovýchto pracovníků, kteří by poté, co odejdou vojáci, odejdou hasiči a v té obci zůstane spoušť, kteří by pomáhali vlastně v té obci řešit tady tuto situaci."
Velkou část práce zastanou také hasiči. Tomáš Klos, ředitel HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Vlastně jsme se dohodli, jakým stylem budeme znovu nasazovat síly a prostředky jak z hlediska Hasičského záchranného sboru, tak dobrovolných jednotek hasičů. To znamená kolik počtu, na jak dlouho ještě, abychom byli k dispozici po dobu, když to budou starostové potřebovat. Momentálně jsme to dělali tak, že jsme střídali vlastně jedny jednotky z Moravskoslezského kraje, které si potom odpočinuly, pak zase jsme zase nabízeli naše jednotky z okresu Nový Jičín. V současné době zatím požadavky na další jednotky z Moravskoslezského kraje nebudou a vyřešíme to v rámci střídání jednotkami dobrovolných hasičů okresu."