Rok 2010. Blesková povodeň poničila malou dvoutisícovou obec. Na tyto momenty místní vzpomínají neradi. V na loukách ale povodně nikomu nevadí. Naopak, příroda si tady rozlévá vodu z řeky Odry podle libosti.
Ondřej Bartoš, realizátor stezky, pracovník Českého svazu ochránců přírody: “Stejně jako můžeme vídávat u Jistebníku nebo u Studénky slepá ramena, tak tady vidíme ta stará ramena. A tam všude se voda opět dostane. Většina povodní vzniká pouze tím, že tok se vrací do prvotního stádia, z jakého byl přetvořen člověkem.”
Libor Ambrozek, předseda Českého svazu ochránců přírody: “Je naprosto fascinující, že i dneska u nás jsou místa, kde řeka může tvořit meandry, opouštět je, rozlévat se na louky, do lesů. A nikdo jí v tom nebrání.”
A právě to je jedno z lákadel naučné stezky. Zajímavé informace na devíti stanovištích se dozví dospělí, ale také děti.
Ondřej Bartoš, realizátor stezky, pracovník Českého svazu ochránců přírody: “Aby se trochu sblížily s přírodou, aby získaly představu o tom, jak to funguje, aby k ní získaly vztah. Krajinu nezískáváme od svých předků, ale půjčujeme si ji od svých dětí.”
“Můžeme se tady chodit procházet. Je to prostě něco úplně nového,” chválí stezku jedna z žaček ZŠ v Jeseníku nad Odrou. “Budeme si tady hrát, dělat blbosti, ale něco nového se tady dozvíme,” souhlasí s ní její spolužák.
Libuše Maxnerová, ředitelka ZŠ v Jeseníku nad Odrou: “Krajinu tady známe, ale chodili jsme do úplně jiných míst. Takže teď můžeme konečně procházet kolem řeky Odry.”
Naučná stezka Krajinou Povodní vede z Jeseníku nad Odrou přes Bernartice až do Suchdolu. Je stále otevřená, tedy kromě doby, kdy na tato místa přijde další povodeň. I poté si ji ale podle ochránců přírody můžete vychutnat, nejlépe na loďce.