Stoly, počítač, tiskárna nebo volební zástěny. Tyto a mnoho další věci nesmí chybět, aby volební místnost byla kompletní, vše podle přesně daných zákonných požadavků.
Stanislav Palacký, MěÚ Nový Jičín: “Musí v té výbavě být samozřejmě volební urny. My tady v Novém Jičíně dáváme do každé volební místnosti dvě velké volební urny a jednu malou přenosnou pro potřeby volby našich imobilních spoluobčanů.”
“Tady vlastně máme pro volební komise připraveny volební lístky, které v každé volební místnosti musí být k dispozici občanům. Jsou zde samozřejmě úřední obálky, které se za zástěnou vyplňují a potom se vkládají do volební urny,” popisuje velkou krabici s obálkami pracovník úřadu.
Stanislav Palacký se svým týmem v Novém Jičíně organizuje přípravu všech volebních místností. Jsou to jeho třetí volby, všechny připravil bezchybně. I přesto se u květnových eurovoleb setkal s několika stížnostmi kvůli novým volebním zástěnám.
Stanislav Palacký, MěÚ Nový Jičín: “Občané někteří možná na to nebyli zvyklí, takže reagovali na to s tím, že tedy asi byla narušena tajnost té volby. Měli jsme zde ale kontrolu z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, ten konstatoval, že je vše v naprostém pořádku.”
Pracovníci městských a obecních úřadů museli připravit pro voliče stovky místností. V celém Moravskoslezském kraji jich je okolo třinácti set.