Statistika Moravskoslezského kraje, která se dotýká dvou věkových skupin: nezletilých a mladistvých. I díky prevenci počet vyšetřování a stíhání mladých lidí v kraji klesá. Jedním ze zajímavých impulsů jsou i tyto besedy.
“Právě nám páni policajti ukazovali třeba jestli je to trestní nebo je to jen přestupek,” komentuje jedna z mladých účastnic besedy. “Už v patnácti budu za sebe zodpovídat více, a už mě mohou stíhat více,” říká její spolužák o tom, co se v besedě dozvěděl.
Mohou do výchovného ústavu nebo do vězení pro mladistvé. I tyto otázky a další postupy z praxe mladé lidi zajímají.
Petr Směták, policista: “Mají zájem hlavně o ty věci, které se jich přímo týkají. Nebudeme naivní, ptají se na kouření, ptají se na alkohol. Mají možnost se zeptat na cokoliv, jak funguje policie nebo OSPOD.”
Miroslava Scholze, kurátor pro děti a mládež, MěÚ Nový Jičín: “Děti se opravdu dozví hlavně příklady z praxe. Někteří opravdu na nás hledí a ptají se, jestli je to pravda, jestli se toto může opravdu stát. Myslím si, že to pomůže v prevenci, ale děti si více věcí uvědomí.”
Za letošní rok policisté v kraji vyšetřují stovky případů, do kterých jsou zapleteni mladí lidé do 18 let. Nejčastěji jsou to krádeže, úmyslné ublížení na zdraví a loupeže.