Špatná finanční situace, vztahové problémy nebo deprese. To jsou jedny z nejčastějších příčin sebevražd.
“Nejčastější způsoby, kterými lidé ukončují svůj život jsou oběšení, skoky pod vlak, léky a skoky z oken,” říká tiskový mluvčí novojičínských policistů Petr Gřes.
Pět případů vyšetřovali novojičínští kriminalisté v březnu. V bilanci figurují i demonstrativní pokusy. Poslední případ je z Hladkých Životic na Novojičínsku. Muž si půjčil podomácku vyrobenou zbraň a střelil se do krku. Až lékaři v nemocnici zavolali k podezřelému případu policisty.
“Předcházet sebevraždám je dosti obtížné neboť nevidíme do myšlení těch lidí. Výchova ztrácí původní hodnoty, které ctily nejvýš zdraví a lidský život. Zdraví zůstává, život už ne tolik,” vysvětluje klinický psycholog Jiří Musil.
“Každý případ sebevraždy vyšetřujeme s podezřením cizí účasti na samotném skutku. V případě, že se nepotvrdí, případ odkládáme. Samozřejmě, že pozůstalým nebo okolí nabízíme pomoc v podobě psychologických služeb,” uzavírá Petr Gřes.
Zbytečná úmrtí trápí psychology, ale ještě více pozůstalé, kteří už poté nic nemohou ovlivnit. Prakticky každá krizová situace ale nabízí řešení. Pokud se lidé nemají na koho obrátit, k dispozici je celostátní nepřetržitá linka bezpečí nebo centrum psychologické pomoci Moravskoslezského kraje.