Policisté přijímají oznámení o neplátcích výživného prakticky každý den. Ti soudem určenou výši peněz často nerespektují a oprávněnému rodiči posílají buď méně nebo vůbec nic. To je běžná situace třeba na Novojičínsku.
“Od začátku roku je těch případů několik desítek. Většinou je tam nutnost naplnění souvislého neplacení výživného po dobu čtyř měsíců,” vysvětluje mluvčí novojičínských policistů Petr Gřes.
Dlužníci právě v souvislosti s touto lhůtou vymýšlejí různé triky. Třeba platbu až těsně před rozhodnutím soudu. Problémy s neplacením alimentů se netýkají pouze mužů. Závazky vůči svým dětem nebo bývalým partnerům mají nejen na Novojičínsku také ženy, dokazují to čtyři aktuální případy.
“Tyto ženy dluží na výživném částky zhruba šestnáct a sedmnáct tisíc. Muži zhruba deset a jedenáct tisíc. Poškození většinou přicházejí na obvodní oddělení oznámit skutečnost s rozsudkem soudu, který určil, kolik mají povinní platit vůči svým dětem,” říká Petr Gřes.
Často se stává, že alimenty za dlužníka vyplácí úřad práce. Pokud se dotyční dostanou před soud, hrozí jim až pětileté vězení.