60 - 70 stupňů. V této teplotě se necítí dobře člověk, natož pes nebo kočka v rozpáleném autě. Když se do skel opře slunce, nedýchatelné vedro je v autě během několika minut.
“Pokud byste se v těchto horkých dnech setkali s lidmi, kteří zavřou psa či jakékoli jiné zvíře v autě, můžete podle §302 a 303 (zákon č. 40/2009 Sb.) rozbít okno a nečekat na příjezd policie! A to i v případě, že je okno pootevřené, pes se tam i tak přehřeje,” toto říká návod, který začal kolovat na sociálních sítích. Policisté doporučují nejprve zavolat tísňovou linku a místo okamžitého hledání kamene raději rozvážně posoudit celou situaci.
“Vozidlo může mít nezávislou klimatizaci nebo pes může být například v kondici v té době. My například dojíždíme na místa činu do čtyř až pěti minut, to znamená, že není hned až tak nutné rozbíjet okýnko,” vysvětluje ředitel novojičínských strážníků Jiří Klein.
Pokud se ale jedná o akutní situaci, rozhodně není nad čím váhat.
“Samozřejmě je ale třeba si dávat pozor, protože ten pes si může také chránit své teritorium, tak aby tam nevzniklo zranění. Ale každopádně už to není jako v minulosti, kdy se zkoumala hodnota rozbitého okýnka a hodnota psa, který se považoval za věc. Ale podle nového občanského zákoníku je již možné psa zachránit a dotyčný se nemusí bát, že bude platit rozbité okýnko,” popisuje situaci Jiří Klein.
Přesný postup, co dělat v podobných situacích najdete na našem facebooku, kde je nasdílen návod Městských strážníků v Novém Jičíně.