Výherní hrací přístroj a videoloterijní terminál jsou na první pohled prakticky nerozeznatelné. Rozdíl je ale ve výši sázek: u hracích přístrojů pohybují v korunách, u terminálů třeba až ve stokorunách. A rozdíl číslo 2: zatímco výherní hrací přístroje povolují města, terminály ministerstvo financí. Rozdíl číslo 3 se díky senátorskému přílepku k nedávné novele zákona o sportu smazal: města mohou inkasovat poplatky už i za videoloterijní terminály. Kritická věta v zákoně je ale výkladově sporná, město proto raději vydalo speciální vyhlášku o poplatcích za hrací přístroje i terminály.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Byl to zvláštní přílepek, který spočíval v takzvaných terminologických výrazech, na základě kterých se právě provozovatelé výherních hracích automatů a ostatních technických zařízení točí s tím, že jim umožňuje, aby nedávali poplatky, kteří dřív šly do pokladny města. Proto jsme právě tu terminologickou část zpřesnili tak, aby to nemohlo být napadnuto. Rozšířili jsme vyhlášku po vzoru čtyři či pěti měst v Moravskoslezském kraji, která se k tomu také připojila, tak, abychom mohli zpoplatnit i ostatní technická zařízení, to znamená i ty videoloterijní terminály, případně další technická zařízení, která mohou tento způsob hazardu provozovat."
Videoloterijní terminály v poslední době stále nabývají na popularitě u provozovatelů a vytlačují klasické hrací přístroje. To se projevilo i v Novém Jičíně. Zatímco před rokem radnice evidovala 150 výherních hracích přístrojů, teď už je to zhruba polovina. S tím se také snižuje příjem za poplatky do městské kasy. Rozšíření čtvrtletní poplatku 5000 korun i na videoloterijní terminály výpadek nahradí. Jen do konce roku by mělo do městské kasy dorazit navíc asi 1200000 korun.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "To jsou peníze, které jdou přímo do rozpočtu města, které jdou přímo do rozpočtu města. Je s nimi každý rok počítáno, protože ta úroveň se pohybuje poměrně na stejné hranici. Záleží pouze na zastupitelstvu, jak rozhodne a jak ty peníze rozdělí do kterých oblastí. To nejsou peníze určené třeba do oblasti sportu nebo na sociální účely."
Radnice před rokem vydala vyhlášku, která omezila provozování výherních hracích přístrojů ve městě na 18 lokalit. Videoloterijní terminály takto omezit nelze, protože je povoluje pouze ministerstvo financí. Jiná novela loterijního zákona, která přenášela tuto pravomoc na obce, ale narazila na veto prezidenta republiky.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Je to asi nikdy nekončící boj, je to otázka hledání nějakých kompromisů a těch hranic, na kterých se budeme pohybovat. Město Nový Jičín přístoupilo k boji proti hazardu. Toto byla jenom dílčí část, kdy jsme reagovali na tu novelu zákona a já si myslím, že po volbách se dá očekávat, že přijdou ještě další opatření, která ztíží tedy hazard na území Nového Jičína."
Novou vyhlášku zpoplatňující videoloterijní terminály schválili zastupitelé na mimořádném červencovém zasedání. Pokud by ji totiž schválili až v září, přišlo by město asi o 200 tisíc korun. Vyhláška totiž platí už ode dne vyvěšení na úřední desku.